Budget 2022 : ବଜେଟକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହିଲେ ?

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଆଜି ସଂସଦରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଅନେକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଗୋଟିଏ ବାଲାନ୍ସ ବଜେଟ ଅଟେ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବଜେଟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ସହିତ ଅନେକ ନୂତନ ଅବସର ଆଣିବ | ଏହି ବଜେଟର ଗୋଟିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହେଉଛି – ଗରିବଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗରିବଙ୍କ ପାଖରେ ପକ୍କା ଘର :-

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗରିବଙ୍କ ପାଖରେ ପକ୍କା ଘର ରହିବ, ଟ୍ୟାପରୁ ପାଣି ଆସିବ, ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଶୌଚାଳୟ ରହିବ, ଗ୍ୟାସର ସୁବିଧା ରହିବ, ଏ ସବୁ ଉପରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହାସହିତ ଆଧୁନିକ ଇଣ୍ଟରନେଟ କନେକ୍ଟିଭିଟି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି | ହିମାଚଳ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର, ନର୍ଥ ଇଷ୍ଟ ଏପରି ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ପ୍ରଥମଥର ଦେଶରେ ପର୍ବତମାଳା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉଛି |

ପାହାଡ ଗୁଡିକ ଉପରେ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟେସନର ଆଧୁନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ନିର୍ମାଣ :-

ଏହି ଯୋଜନା ପାହାଡ଼ଗୁଡିକ ଉପରେ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟେସନର ଆଧୁନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ନିର୍ମାଣ କରିବ | ଏହି ବଜେଟରେ କ୍ରେଡିଟ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟିରେ ରେକର୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଅନେକ ଅନ୍ୟ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି | ଡିଫେନ୍ସର କ୍ୟାପିଟାଲ ବଜେଟର ୬୮%ଡୋମେସ୍ଟିକ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ରିଜର୍ଭ କରିବାର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭ ଭାରତର MSME ସେକ୍ଟରକୁ ମିଳିବ |

ବଜେଟ ଉପରେ ବୁଧବାର ଦିନ ବିସ୍ତାର ଭାବରେ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି :-

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଲି ଅର୍ଥାତ ବୁଧବାର ଦିନ ବିଜେପି ମତେ ସକାଳ ୧୧ଟା ସମୟରେ ବଜେଟ ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ବିଷୟରେ କଥା ହେବାପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରିତ କରିଛି | ମୁଁ ବୁଧବାର ଦିନ ବଜେଟ ଉପରେ ବିସ୍ତାର ଭାବରେ କଥା ହେବି |

Leave A Reply

Your email address will not be published.