ବର ନିଜ ବାହାଘର କାର୍ଡରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଛାପିଲେ ଯେ,ଯାହାକୁ ପଢିଲା ପରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଆସିବାକୁ ଥିବା ଅତିଥିମାନେ | ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଲେଖିଥିଲେ ?

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ ସୀମାରେ ତିନୋଟି ବିବାଦୀୟ କୃଷି ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୃଷକମାନେ ବିରୋଧ କରିବାର ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ,ହରିୟାଣାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ବିବାହର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ 1500 ବିବାହ କାର୍ଡ ଛପାଇଥିଲେ | ଯେଉଁଥିରେ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ନିଆରା ପଦ୍ଧତି ବାଛିଥିଲେ | ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (MSP)ର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ଆଇନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି |

ଫେବୃଆରୀ 9 ରେ ବାହାଘର ପାଇଁ ଛାପଗଲା 1500 କାର୍ଡ :-

ହରିୟାଣାର ଭବାନୀ ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ପ୍ରଦୀପ କାଲିରାମନା ଫେବୃଆରୀ 9 ରେ ବିବାହ କରୁଛନ୍ତି | ସେ ବାହାଘର ପାଇଁ 1,500 କାର୍ଡ ଛପେଇଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ବିବାହ କାର୍ଡରେ ‘ଯୁଦ୍ଧ ଏବେ ଚାଲୁ ଅଛି,ଏବେ ପାଳି ଏମଏସପିର’ ଲେଖାଯାଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିବାହ କାର୍ଡରେ ଏକ ‘ଟ୍ରାକ୍ଟର’ ଆଉ ‘ନୋ ଫାର୍ମର୍ସ, ନୋ ଫୁଡ୍’ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ଏକ ସାଇନ୍ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଛି |

ବିବାହ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଲେ ଏମିତି ମେସେଜ :-

ପ୍ରଦୀପ କହିଛନ୍ତି ଯେ , ‘ମୁଁ ମୋର ବିବାହ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧର ବିଜୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ | ଯେତେବେଳେ କୃଷକଙ୍କର ବିଜୟ ଘୋଷଣା କରାଯିବ,ସେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ MSP
ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବା ପାଇଁ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ପ୍ରଦାନ କରିବେ | MSP ଉପରେ ଆଇନ ବିନା କୃଷକଙ୍କ ପାଖରେ କିଛି ନାହିଁ ଆଉ କୃଷକଙ୍କ ଶହୀଦତା ଆଉ MSP ଉପରେ ଆଇନଗତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ବଳିଦାନ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହେବ |

ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ‘କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ସମୟରେ ମୁଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାକୁ ଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ବିରୋଧ ସ୍ଥଳରେ ବସିଥିବା ଅନ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମୋର ସମର୍ଥନ ଦେଇଥିଲି | କାରଣ ହେଉଛି MSP ରେ ଆଇନଗତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦାବି କରି ମୁଁ ବିବାହ 1500 କାର୍ଡ ଛପେଇଛି |

କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ 13 ମାସ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀର ସୀମାରେ ଚାଲିଥିଲା ​​:-

ପ୍ରକୃତରେ, ଜୁନ୍ 5, 2020 ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତିନୋଟି କୃଷି ବିଲ୍ ସଂସଦର ଟେବୁଲ ଉପରେ ରଖିଥିଲେ ଆଉ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 20 ରେ ଲୋକସଭା ପରେ ଏହା ରାଜ୍ୟସଭାରେ ପାରିତ କରାଯାଇଥିଲା | ଏଥି ସହିତ,କୃଷି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ 13 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀର ସୀମାରେ ଚାଲିଥିଲା, ଶେଷରେ ସରକାର କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲେ, ପରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦାବି ଉପରେ କୃଷକ ଆଉ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ବୁଝାବଣା ମଧ୍ୟ ହେଲା |

Leave A Reply

Your email address will not be published.