୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଋଣ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି ୪୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା,କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଗଡିଗଲେ ପୁରା ପରିବାର,କିନ୍ତୁ ସବୁ ଦେଖି ଶୋଇ ରହିଲା ସରକାର

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଋଣ ପାଇଁ ଏହି ପରିବାରକୁ ଏତେ ବଡ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ,ପରିବାର କେବେ ବି ଏହା ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଭାବିନଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ରାଜସ୍ଥାନର ଏକ କୃଷକ ପରିବାରକୁ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିଛି | ତାଙ୍କ ଜମି ନିଲାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପରିବାର ଲୋକେ କାନ୍ଦୁଥିଲେ ଏବଂ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏଥିରେ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ ଏବଂ ୭ଲକ୍ଷ ଋଣ ପରିଶୋଧ ନକରିବାରୁ ବଦଳରେ ୪୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଇଥିଲେ। କଣ ରହିଛି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଆସନ୍ତୁ ଆଗକୁ ଜାଣିବା

ରାଜସ୍ଥାନର ଦୌସା ର ମାମଲା |

ବାସ୍ତବରେ, ରାଜ୍ୟର ଦୌସା ଜିଲ୍ଲାର ଜାମୁନ୍ କି ଧାନୀ ନିବାସୀ କୃଷକ ପରିବାର ନିବାସୀଙ୍କର 15 ପ୍ରାୟ ଚାରି ହେକ୍ଟର ଜମି ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଲାମ କରିଦେଲେ| କୃଷକ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ କାଜୋଦ ମୀନା ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ଡାଉସା ଜିଲ୍ଲାର ରାମଗଡ ପଚବାରା ସ୍ଥିତ ରାଜସ୍ଥାନ ମାରୁଧରା ଗ୍ରାମିନ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ 7 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ କାଜୋଦଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା | ଏହା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଦୁଇ ପୁଅ ରାଜୁଲାଲ ଆଉ ପପୁଲାଲଙ୍କୁ ଚାରିଥର ନୋଟିସ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିପାରିନଥିଲେ।

ସେମାନେ ଗହଲୋତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଋଣ ଛାଡ଼ର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଉପରେ ଭରସା ରଖିଥିଲେ | ଏହା ମଧ୍ୟରେ, ତାଙ୍କ ଜମି ଗତ ମାସରେ ସଂଲଗ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନିଲାମ କରାଯାଇଥିଲା | ନିଲାମ ସମୟରେ କୃଷକ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନେ କାନ୍ଦିବା ସହ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ ଏବଂ ୪୬ଲକ୍ଷ ୫୧ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଜମି ନିଲାମ କରାଯାଇଥିଲା।

ଉପ-ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ରାମଜିଲାଲଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେଲା। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷୀ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିନାହାଁନ୍ତି। କୃଷକ ପରିବାର ସହ ଅନେକ ଥର ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା। ଚୁକ୍ତିନାମା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସଫଳତା ମିଳିନଥିଲା,ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ନିଲାମ କରିବାକୁ ପଡିଲା |

ବିଜେପି ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଜମି ନିଲାମ ହେବାର ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଡକ୍ଟର କିରୋରୀ ଲାଲ ମୀନା କୃଷକ ପରିବାର ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଜମି ନିଲାମ ହେବାର ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଡକ୍ତର କିରୋରୀ ଲାଲ ମୀନା କୃଷକ ପରିବାର ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।ମୀନା ନିକଟସ୍ଥ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୋଟ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଋଣ ଛାଡ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ପୂରଣ ହେଉନାହିଁ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ସହ ଜଡିତ ନେତା ରାକେଶ ଟିକାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ କୃଷକ ରାଜୁଲାଲଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି | ରାଜସ୍ଥାନରେ କୃଷକ ଋଣ ଛାଡ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି | କଂଗ୍ରେସ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାର ତିନି ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଗଲାଣି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ଼ର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ ହୋଇନାହିଁ |

କ୍ଷତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନିୟୋଜିତ କଂଗ୍ରେସ

ରାଜସ୍ଥାନର ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦୟଲାଲ ଅଞ୍ଜନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର 14 ହଜାର କୋଟି ଋଣ ଛାଡ କରାଯାଇଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି | ଯେଉଁ ଚାଷୀମାନେ ଜାତୀୟକରଣ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନେଇଛନ୍ତି,ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡି କରିଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୌସାର ଚାଷୀଙ୍କ ଜମି ନିଲାମ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ବ୍ୟାଙ୍କର ଋଣ ଏବଂ ସୁଧ ରାଶି ଜମା କରିବା ପରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥକୁ ଚାଷୀ ପରିବାରକୁ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.