ଆଖିରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ,ଓମିକ୍ରନର ଏକ ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ,ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

କରୋନାର ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଆଖି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି | ଥଣ୍ଡା-କାଶ, ଜ୍ୱର ଆଉ ଡ଼ାଇରୀୟା ଝାଡା ଭଳି ଏହି ଲକ୍ଷଣ ବ୍ୟତୀତ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ସଂକ୍ରମଣ ଆଖି ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନାର ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣରେ ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ଆଖିରୁ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ| ଏହି ଲକ୍ଷଣ କରୋନା ର ଅନ୍ୟ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ :-

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ‘ଆଖି ଜନିତ ସମସ୍ୟା’ କୁ ଅସାଧାରଣ କିମ୍ବା କମ୍ ଦେଖାଯିବା ଲକ୍ଷଣର ରୂପରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି | ଏଥିରେ ଆଖି ସହିତ ଜଡିତ ଏକ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଲକ୍ଷଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରେ | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଖିରେ ଗୋଲାପୀପଣ କିମ୍ବା ଆଖିର ଧଳା ଅଂଶ ଆଉ ଆଖିପତା କଷ୍ଟ (କଞ୍ଜୁକଟିଭାଇଟିସ୍) ର ଆବରଣ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଖିରେ ଲାଲପଣ, ଜଳିବା ଆଉ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟର ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ | କେତେକ ରୋଗୀଙ୍କ ଆଖିକୁ ଝାପ୍ସା ଦେଖାଯିବା,ହାଲୁକା ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା କି ଆଖିରୁ ପାଣିଦେବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 5 ପ୍ରତିଶତ କଞ୍ଜୁକଟିଭାଇଟିସର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି |

ହେଲେ, କେବଳ ଆଖି ସହିତ ଜଡିତ ଲକ୍ଷଣକୁ ଆଧାର କରି କହିହେବ ନାହିଁ ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ | ବେଳେବେଳେ ଆଖି ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ କୋଭିଡ୍ ର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବା ଉଚିତ |

ଅଧ୍ୟୟନରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏହି କଥା :-

ଭାରତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଆଖି ସହ ଜଡିତ ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ଆଉ ଏହାକୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚେତାବନୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବୁଝା ଯାଇପାରିବ | ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, 35.8% ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ 44% କୋଭିଡ ରୋଗୀ ଆଖି ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି | ଏଥିରେ ଆଖିରୁ ପାଣିଦେବା ଆଉ ହାଲ୍କା ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଭଳି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଅତି ସାଧାରଣ ଅଟେ |

BMJ Open Ophthalmology ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ,କୋଭିଡ -19 ର 83 ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 17 ପ୍ରତିଶତ ଆଖି ଜଳୁଥିବାର କଷ୍ଟ ଆଉ 16 ପ୍ରତିଶତ ଆଖିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି | ରୋଗୀର ରିକଭର ହେବା ସହିତ ତାଙ୍କ ଆଖିର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇପାରେ |ଏଥି ସହିତ, ‘କିଙ୍ଗ୍ କଲେଜ୍ ଷ୍ଟଡି ଅଫ୍ ଲଙ୍ଗ୍ କୋଭିଡ୍’ ଅନୁଯାୟୀ, 15% ଲୋକ ସଂକ୍ରମଣର ଏକ ମାସ ପରେ କଞ୍ଜୁକଟିଭାଇଟିସ୍ କିମ୍ବା ଆଖିରେ ଲାଲପଣ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ |

ଏହି ଉପାୟରେ ମିଳିବ ଆରାମ :-

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଆଖି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ,ଆଉ ଏମିତିରେ କିଛି ଲୋକ ଏହି କାରଣରୁ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି |ଆଖି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଔଷଧ ବ୍ୟତୀତ କେତେକ ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବେ,ଏଥିପାଇଁ ପାଣି ଗରମ କରନ୍ତୁ ଆଉ ତା’ପରେ ଥଣ୍ଡା ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ, ଆଉ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସଫା ସୂତା କପଡାକୁ ଓଦା କରନ୍ତୁ ଆଉ ସେହି କପଡା ଦ୍ୱାରା ଆଖିକୁ ପୋଛନ୍ତୁ | ଆପଣ ଥଣ୍ଡା କପଡାକୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଆଖିରେ କିଛି ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯାଇପାରିବେ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.