କରୋନା କାରଣରୁ କମିଯାଉଛି ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟର ଲମ୍ବ ! ଏହା ଉପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ବି ଦେଲେ ବଡ ବୟାନ !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ସାରା ଦୁନିଆରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି,ଏହି ସମୟରେ, ଅନେକ ଲୋକ ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି, ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟର ଲମ୍ବ କମିଯାଇଛି |

ସାରା ଦୁନିଆରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ କାରଣରୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ର ମାମଲା ଗୁଡିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି, ଆଉ ଏହି ସମୟରେ, ଅନେକ ଲୋକ ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡଙ୍କ ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି,ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଆଉ ଏହି ସମୟରେ, ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟ ଲମ୍ବ କମିଯାଇଛି|

ୟୁରୋଲୋଜିଷ୍ଟମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକୃତ ଘଟଣା ଯେ କୋଭିଡ କାରଣରୁ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରର କ୍ଷତି ହେତୁ ଲିଙ୍ଗର ଆକାର ଛୋଟ ହୋଇପାରେ,ଲଣ୍ଡନ ୟୁନିଭରସିଟି କଲେଜ ନେତୃତ୍ୱରେ 3400 ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ରୀ-ସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେ 200 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡର ଲକ୍ଷଣ ଥିଲା, ପେନିସ ଲମ୍ବ କମିବା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ଥିଲା |

ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟ ଦେଢ ଇଞ୍ଚ ଛୋଟ ହୋଇଯାଇଛି, ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହି ବିଷୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିଥିଲେ, ଆଉ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା କେବେବି ଆଉ ଠିକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

କରୋନା ପାଇଁ ସାଇଜି କମିଛି :-

ପୋଡକାଷ୍ଟକୁ ଡାକିଲେ “ଏହାକୁ କିପରି କରାଯିବ”, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଥିଲେ- ‘ମୁଁ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ମତେ କୋଭିଡ୍ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମୁଁ ବହୁତ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲି, ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ବାହାରିଲି, ମୋର କିଛି ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ ଥିଲା,ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ କିଛି ଚିକିତ୍ସା ସହିତ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଲିଙ୍ଗ ପ୍ରାୟ ଦେଢ ଇଞ୍ଚ ଛୋଟ ହୋଇଗଲା, ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ Blood Vessels ଯୋଗୁଁ ଏହା ଘଟିଛି,ଏହା ମୋର ଯୌନ ଜୀବନକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି |

ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଲେ ଏହି କଥା :-

ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସ-ଫେଙ୍କସନ୍ ମଧ୍ୟ ‘ନା-ପୁସଙ୍ଗ’ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଅଟେ, ଆମେରିକାର Urologist Ashley Winter MD କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ ପରେ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟ ସଙ୍କୋଚନ ହେଉଛି ଇରେକ୍ଟାଇଲ ଡିସଫଙ୍କସନର ପ୍ରଭାବ | ସେ କହିଛନ୍ତି- ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫେଙ୍କସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଲିଙ୍ଗ ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ।

ଡ଼ା. Ashley Winter କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ କୋଭିଡ ଲିଙ୍ଗରେ ମିଳୁଥିବା ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରର ଏଣ୍ଡୋଥେଲିଆଲ୍ କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଏହା ସଠିକ୍ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ରୋକିପାରେ | ଏହା ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ ଏହାକୁ କଠିନ ହେବାକୁ ରୋକିଥାଏ | ସେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ୟୁରୋଲୋଜିଷ୍ଟମାନେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ଲିଙ୍ଗରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ କଣିକା ପାଇଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ |

ଆଉ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ?

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, Long Covid 200ରୁ ଅଧିକ ଲକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ବିଷୟରେ ହଜାର ହଜାର ରୋଗୀଙ୍କୁ ପଚରା ଉଚରା କରିଛନ୍ତି। ୟୁନିଭରସିଟି କଲେଜ ଲଣ୍ଡନର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହି ଦୁର୍ବଳ ସମସ୍ୟା ମସ୍ତିଷ୍କ, ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ଚର୍ମ ସମେତ 10 ଟି ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଥକାପଣ, ଯାହା ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୋଗୀଙ୍କୁ (98.3 ପ୍ରତିଶତ) ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା ​​| ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଯୌନ ରୋଗ, ଚର୍ମ ରୋଗ, ଋତୁସ୍ରାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ମୂତ୍ର ସମସ୍ୟା, ସିଙ୍ଗଲେସ, ଝାଡା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଲିଙ୍ଗର ଆକାର ଛୋଟ ହେବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ | ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନର ଦଶ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି।

ରକ୍ତ ନଳୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି କରୋନା

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ କରୋନା ରକ୍ତ ନଳୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି। ଏହା ସହିତ, ଏହା ଶରୀର ଭିତରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରୁଛି | ଯେଉଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ର ସମସ୍ୟା ନଥିଲା, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଏପରି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି |

ଲଣ୍ଡନ ୟୁନିଭରସିଟି କଲେଜ ଲମ୍ବା କୋଭିଡ ଲକ୍ଷଣ ଉପରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ୫୬ ଟି ଦେଶର ରୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୩ଟି ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା | ଦ ଲାନସେଟର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମେଡିସିନ ର ପ୍ରକାଶିତ ଫଳାଫଳ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ 5 ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ “ଲିଙ୍ଗର ଆକାର ହ୍ରାସ” ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ 15 ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଯୌନ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। କରୋନା ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ର ବିପଦକୁ 20 ପ୍ରତିଶତ ବଢାଇ ଦେଇଥାଏ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.