ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଏହି ଖେଳାଳୀଙ୍କ ଉପରେ ଗର୍ଜିଲେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର,ଜାଣନ୍ତୁ କାହା ଉପରେ ଓ କଣ କଣ କହିଲେ ?

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଅଧିକାଂଶ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ଏହି ଖେଳାଳି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରୁ ବାଦ୍ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ | ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ମଧ୍ୟ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଜଣେ ଖେଳାଳି ନିଜ ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚରେ ଭିଲେନ୍ ହେଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କର ଆଉ କୌଣସି ବି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ପ୍ଲେ ଇଲେଭେନରେ। ଏହି ଖେଳାଳୀ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏକ କ୍ୟାନସର ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବହୁ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି | ଅଧିକାଂଶ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏହି ଖେଳାଳି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରୁ ବାହାରି ଯାଆନ୍ତୁ ବୋଲି | ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ମଧ୍ୟ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ଏହି ଖେଳାଳି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚରେ ସାଜୁଛନ୍ତି ଭିଲିଆନ୍ :-

କେପଟାଉନରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ମାତ୍ର ୨୨୩ ରନ୍ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଇଥିଲା | ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ପୂରା ଚାପ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ଆସିଥିଲା ​​| ଆହତ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ଭଲ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି। କେପଟାଉନରେ ଚାଲିଥିବା ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୧୫ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଫ୍ଲପ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଗାଭାସ୍କର ମାରିଥିଲେ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାପୁଡା :-

କେପଟାଉନରେ ଚାଲିଥିବା ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୧୫ ରନ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲରେ ଛକା ମାରିଥିଲେ। ଲାଇଭ ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ କହିଥିଲେ, “ତୁମେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରୁ ୫୦ ଓଭର ଏବଂ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ମନକୁ ଆଡଜଷ୍ଟ କରିପାରିବ ନାହିଁ?

ମନ ଆର୍ଡଜେଷ୍ଟ କରିପାରିବ ନାହିଁ :-

ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି, ବଲ୍ ବ୍ୟାଟ୍ ମିଡିଲ୍, ମିଡିଲ୍ ରେ ହିଟ୍ ହେଲେ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲ ଜଣେ ଭଲ ଖେଳାଳି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେ ବଲ୍ କୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଠେଲିଦିଅନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବଲ୍ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ହୁଏ, ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍ ସ୍ପିଡ୍ ତାଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଥାଏ । ଦେଖନ୍ତୁ ସେ କେତେ ଶୀଘ୍ର ବଲ୍ କୁ ଠେଲିଦେଲା । ଯଦି ବ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ପ୍ୟାଡ୍ ଏକାଠି ହୁଏ, ସେ ହୁଏତ ଖେଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ମିସ୍ କରିଥିବେ । କିନ୍ତୁ ସେ ବଲ ପଛରେ ଯାଇଥିଲେ।

ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ମନୋଭାବ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ :-

ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି, ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ବଲ ଛାଡିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ଦିଗ। ପ୍ରଥମ ଘଣ୍ଟାରେ ବଲ୍କୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ମୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍ କୁଆଡେ ଗଲା ଦେଖ । ଯଦି ଏହା ପ୍ୟାଡର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇଥାନ୍ତା, ସେ ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତେ । ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି, ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନେ ଅଧିକ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ପରେ ଅଫ୍ ଷ୍ଟମ୍ପ୍ ବାହାରେ ସଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ବହୁ ପରିମାଣରେ ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଏହା ମାନସିକ ସମନ୍ୱୟର ବିଷୟ |

ସଟ ଚୟନ ଉପରେ ବଡ ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ ।

ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି, ‘ଟେଷ୍ଟରୁ ୫୦ ଓଭର ଏବଂ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ କେଉଁ ମସ୍ତିଷ୍କ ଆଡଜଷ୍ଟମେଣ୍ଟ୍ କରିପାରିବେ ନାହିଁ? ଏହା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲ ଅଫ-ଷ୍ଟମ୍ପ ବାହାରେ ଥିବା ବଲରେ ସଟ ଖେଳିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଅନେକ ଥର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ୱିକେଟ୍ ପଛରେ ବାହାରିଥାନ୍ତି। ଗାଭାସ୍କର ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଷ୍ଟମ୍ପଠାରୁ ଦୂରରେ ବଲ୍ ଖେଳିବାର ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଅଟେ ।ଆଜିକାଲି ଅନେକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସଟ୍ ଖେଳିବା ଆଗକୁ ବଢିବାର ଏକ ରାସ୍ତା ଅଟେ ।କିନ୍ତୁ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଗୋଟିଏ ଫର୍ମାଟରୁ ଅନ୍ୟ ଫର୍ମାଟକୁ ଯିବାବେଳେ ସଂଶୋଧନ କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ମେଚ୍ ର ହାଲ୍ :-

ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୨୩ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା ​​। ଅଧିନାୟକ ଇନିଂସ ଖେଳିବାବେଳେ ବିରାଟ କୋହଲି ୭୯ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବଡ଼ ଇନିଂସ ଖେଳି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା ୪୩ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟ ୧୭ରନ୍ ପାଇଁ ୧ ୱିକେଟ୍ ହରାଇଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକ ଡିନ ଏଲଗାର ୩ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ବରଖାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.