SBI ଗ୍ରାହକ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ : ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଓପନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ମେସେଜ, ନହେଲେ ଖାଲି ହୋଇଯିବ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ SMS ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ମେସେଜ ପଠାଯାଉଛି। ଏହି ମେସେଜ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଦାବି ହେଉଛିକି ଆପଣଙ୍କର ଏସବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବ୍ଲକ କରିଦିଆଯିବ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଆପଣ ଏହି ଭାଇରାଲ ମେସେଜକୁ ଦେଖି ଲୋକମାନେ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ବିରକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ମେସେଜ ପାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଏମିତି ଏକ ମେସେଜ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଏସବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଉଛି। ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏସବିଆଇ ନାମରେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତାକୁ ଭାଇରାଲ କରଯାଉଛି। ଏସବିଆଇ ନାମରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବ୍ଲକ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଉଛି।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ମେସେଜକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆଦୌ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ PIBର ପ୍ରକୃତ ଯାଞ୍ଚରେ, ଏହି ମେସେଜ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନକଲି ବୋଲି ଅଟେ। ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ କ୍ଲିକ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ନେଟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି।

PIB ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକର ଏହି ବାର୍ତ୍ତାକୁ ନକଲି ବୋଲି କହିଛି। PIB ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ ଏହି ମେସେଜର ସତ୍ୟତା ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ବାସ୍ତବରେ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ନକଲି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକରେ କୁହାଯାଇଛିଯେ ଏସବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ସେପରି କୌଣସି ମେସେଜକୁ ପଠାଯାଇ ନାହିଁ। କିମ୍ବା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ନେଇନାହିଁ

ଏପରି କୌଣସି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ ନକରିବାକୁ ଏସବିଆଇ ଏହାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଏହିପରି ଲିଙ୍କଗୁଡିକ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରି, ଆପଣ ଫିସିଙ୍ଗ ଓ ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। OBI, PIN କିମ୍ବା CVV ପରି ସୂଚନା କାହା ସହ ସେୟାର ନକରିବା ପାଇଁ ଏସବିଆଇ ଏହାର ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛି।

ଖବର ଅନୁସାରେ ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନାମରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏପରି ବାର୍ତ୍ତା ପଠାନ୍ତି ଏବଂ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରନ୍ତି ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ। ଲିଙ୍କ କ୍ଲିକ କରିବାବେଳେ, ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସୂଚନା ପାଇଁ ପଚରାଯାଏ ଏବଂ ତାପରେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟର ହ୍ୟାକର୍ସମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଚାଲିଯାଏ। ଏହା ପରେ ଆପଣ ଜାଣିପାରିନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ହ୍ୟାକର୍ମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଖାଲି କରିଦେବେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ନକଲି ଏସଏମଏସ ପଠାଇ ଏସବିଆଇ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହ୍ୟାକ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା। ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କୁ ଏସଏମଏସ ପଠାଇବା ଦ୍ୱାରା, ହ୍ୟାକରମାନେ YONO ଆପ ବନ୍ଦ ବିଷୟରେ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ମଧ୍ଯ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିଲେ।

ପୁନଃ ସକ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ, ପ୍ରଦତ୍ତ ଲିଙ୍କରେ ଲଗଇନ କରି ଆପଣଙ୍କର ପାନ କାର୍ଡ ନମ୍ବରକୁ ଅପଡେଟ କରନ୍ତୁ। ବାର୍ତ୍ତାରେ ଏକ URL ଲିଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ଖୋଲିବା ଏବଂ ଲଗଇନ୍ କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଏ। ତେବେ, ପ୍ରେସ ଇନଫରମେସନ ବ୍ୟୁରୋ (PIB) ଏହି ବାର୍ତ୍ତାକୁ ନକଲି ବୋଲି କହିଛି। ଏବଂ ଏହିପରି ଠକେଇ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.