ପ୍ରିକସନ ଡୋଜ ପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ମିଳିବ ଭ୍ୟାକ୍ସସିନ ?

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

କୋଭିଡର ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଗତି ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ପରିସର ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ପୁଣିଥରେ ଦେଶରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବା କାରଣରୁ ଜାନୁଆରୀ ୧୦ ତାରିଖରୁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣରେ ‘ପ୍ରିକସନ ଡୋଜ’ ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧୫ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଫ୍ରଣ୍ଟ ଲାଇଟ କର୍ମଚାରୀ ଓ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସରେ ଲୋକମାନେ ଯଦି କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରିକସନ ଡୋଜ ଦିଆଯିବ। ବୟସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଟିକାକରଣର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ।

କୋଭିଡ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମୀ ଓ ସମ୍ମୁଖ ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ଖୁବ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାଇଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସେମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଭାରତରେ ଏହାକୁ ‘ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ’ ପ୍ରତିବଦଳରେ ‘ପ୍ରିକସନ ଡୋଜ’ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛିକି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ ଟିକାର ଏହି ଡୋଜକୁ କିପରି ଏବଂ କେମିତି ପାଇବେ? ଏଥିପାଇଁ ପାଇଁ କୌଣସି ପଞ୍ଜିକରଣର ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି କି ନାହିଁ?

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣର ତୃତୀୟ ଡୋଜ ପାଇଁ CoWIN ପୋର୍ଟାଲର ଏହି ନୂତନ ପଞ୍ଜୀକରଣର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏଥିପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତ କରିପାରିବେ। କିମ୍ବା ଆପଣ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସିଧାସଳଖ ଯାଇ ତୃତୀୟ ଡୋଜ ନେଇପାରିବେ। ସେମାନେ ନିଜର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ ୧୦ ଜାନୁଆରୀ, ୨୦୨୨ ମସିହା ଠାରୁ ଏହି ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକାକୁ ନେଇପାରିବେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶଯେ ଏଥିପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ସରକାର ଏ ବାବଦରେ ବିସ୍ତୃତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀକୁ ଆଜି ପ୍ରକାଶ କରିବେ। ଏବଂ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଅନଲାଇନରେ ଏହି ସୁବିଧାକୁ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶଯେ ଯେଉଁମାନେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ସେମାନେ ଟିକାକରଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ୩୯ ସପ୍ତାହ ପରେ ଅନଲାଇନରେ ଏକ ସ୍ଲଟ ବୁକ କରିପାରିବେ। କିମ୍ବା ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସିଧାସଳଖ ଯାଇପାରିବେ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସାରେ, ଟୀକାକରଣର ତୃତୀୟ ଡୋଜ ହିତାଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁ ଟୀକାରୁ ସେମାନେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ, କୌଣସି ପ୍ରକାରର ‘ମିକ୍ସ-ମ୍ୟାଚ’ ଅର୍ଥାତ୍ ତୃତୀୟ ଡୋଜ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଟିକାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। କହିବାକୁ ଗଲେ ଯଦି କେହି ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ କୋଭାକ୍ସିନର ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଟୀକାକରଣର ଅର୍ଥାତ କୋଭାକ୍ସିନର ତୃତୀୟ ଡୋଜ ଦିଆଯିବ। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି କେହି କୋଭିଶିଲ୍ଡର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି, ତେବେ ତୃତୀୟ ଡୋଜ ବେଳକୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଟିକାକୁ ଦିଆଯିବ।

ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଡିସେମ୍ବର ମାସ ୨୫ ତାରିଖରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେଯେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୫ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ ଓ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସରେ କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରିକସନ ଭାବରେ ଡୋଜ ଦିଆଯିବ। ବୟସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବୟସ୍କ ମାନଙ୍କୁ ”ପ୍ରିକସନ ଡୋଜ’ ଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସ୍ୱରୂପ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କିଶୋରମାନଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ୩ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୨ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସମୟରେ ”ପ୍ରିକସନ ଡୋଜ୍’ ଜାନୁୟାରୀ ମାସ ୧୦ ତାରିଖରୁ ଦିଆଯିବ, ଯାହାକି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା।

ଦେଶରେ କରୋନାର ମାମଲା ପୁଣିଥରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରତିଦିନ କରୋନାର ନୂଆ ମାମଲା ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳୁଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପୂରା ଦେଶରେ ୧,୧୭,୧୦୦ ଟି କରୋନା ମାମଲା ଟିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। କରୋନାର ପଜିଟିଭିଟି ରେଟ ୭.୭୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେହିପରି ଦେଶରେ କରୋନାର ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୩,୭୧,୩୬୩କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଟିକାକରଣ ସଂଖ୍ୟା ୧୫୦ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ୧,୫୦,୫୨,୨୧,୩୧୪ ଡୋଜର ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି। ଅର୍ଥାତ ଦେଶର ୯୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି। ୧୫୦ କୋଟି ଡୋଜର ସଫଳତା ପାଇଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତାଙ୍କର ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତିଯେ ଆମର ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଆମେ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ।

ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ୨୧ ତାରିଖରେ ଭାରତ ୧୦୦ କୋଟି ଟିକାକରଣ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ମାସ ୧୬ ତାରିଖରେ ଦେଶରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନଙ୍କ ଟିକାକରଣ ସହ ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୨୦ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ମାସ ୧୮ ତାରିଖରୁ ଦେଶରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକାକରଣର ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.