୭୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଖାତାକୁ ଭୁଲରେ ଆସିଗଲା ୧୩୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା, ନୂତନ ବର୍ଷରେ ଖୁବ ସପିଙ୍ଗ କଲେ !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ବ୍ୟାଙ୍କର ଭୁଲ କାରଣରୁ ଖାତାକୁ ପଇସା ଆସିବାର ଅନେକ ମାମଲା ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ | କିନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲା ନିଜେ ନିଜେ ଅନନ୍ୟ ଅଟେ | ଏଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଭୁଲ କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ଖାତାକୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ହଜାର ତିନି ଶହ ଦଶ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆସିଗଲା, ତାହା ପୁଣି କେବଳ ଜଣଙ୍କ ଖାତାକୁ ନୁହେଁ ବରଂ ୭୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଖାତାକୁ ଏତେ ବଡ଼ ରକମ ପହଞ୍ଚିଗଲା | ଏଥିରେ ଯେଉଁ ବିଶେଷ କଥା ରହିଛି, ତାହା ହେଉଛି ଯେ ଏପରି ଅଧିକାଂଶ ମାମଲାରେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କିଛି ମିନିଟ କିମ୍ବା ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ପଇସା ମିଳିଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଏପରି ହେଲାନାହିଁ |

ଲୋକଙ୍କ ଖାତାରେ ଯେତେବେଳେ ପଇସା ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଖୁବ ସପିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ କଲେ | ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭୁଲ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ସମୟରେ ହୋଇଥିଲା | ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଏବଂ ନ୍ୟୁ ଇୟର ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏତେ ପଇସା ଦେଖି ସମୟ ନଷ୍ଟ କଲେନାହିଁ ଏବଂ ଖୁବ କିଣାକିଣି କରିଦେଲେ |

ଯେତେବେଳେ ୭୫ହଜାର ଲୋକ ଗୋଟିଏ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ହୋଇଗଲେ ମାଲାମାଲ :-

ମାଲାମାଲ କରିଥିବା ଏହି ଘଟଣା ବ୍ରିଟେନର Santander ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ଭୁଲରେ ୭୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଖାତାକୁ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପଠାଇ ଦିଆଗଲା | ଏହି ରକମ ବ୍ୟାଙ୍କର ହିଁ ୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଖାତାରୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯାଇଥିଲା | ପରେ ଯେତେବେଳେ ହିସାବ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଏହି ରକମ £130 ମିଲିୟନ ବାହାରିଲା | ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କାରେ ଏହି ରାଶି ପ୍ରାୟ ୧୩୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ | ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜ ଭୁଲ ତ ଜାଣିପାରିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତା ସାମ୍ନାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଏହା ଥିଲା ଯେ ସେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଏହି ପଇସା କିପରି ଫେରିପାରିବ |

ଲୋକମାନେ ପଇସାକୁ ଖୁବ ଖର୍ଚ୍ଚ କଲେ :-

ଟେକନିକ ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ତୁରନ୍ତ ପଇସା ଫେରାଇ ଆଣିପାରିଲା ନାହିଁ, ଯାହାର ଫାଇଦା ଗ୍ରାହକମାନେ ଉଠାଇଲେ ଏବଂ ନିଜ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ପଇସା ଉଠାଇ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଏବଂ ନ୍ୟୁ ଇୟର ଅବସରରେ ଭୁଲରେ ଧନୀ ହୋଇଯାଇଥିବା ଲୋକମାନେ ନିଜ ଧନକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ନିଜର ସବୁ ଇଚ୍ଛା ପୁରା କଲେ | ଏହି କିଣାକିଣି କାରଣରୁ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ |

କଣ ଏହି ପଇସାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଫେରିପାରିବ ?

ଏତେ ବଡ଼ ରକମ ଗଡବଡ ହେବା କାରଣରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ହୋସ ଉଡ଼ିଗଲା | ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଆମେ ଦୁଃଖିତ ଯେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ଆମର କାର୍ପରେଟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପଇସା କିଛି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଖାତାକୁ ଭୁଲରେ ଚାଲିଯାଇଛି | ଏହି କାରଣରୁ ଆମେ ୟୁନାଇଟେଡ଼ କିଙ୍ଗଡମ ଅର୍ଥାତ ବ୍ରିଟେନର ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମିଶି କାମ କରୁଛୁ, ଯେପରିକି ଡୁପ୍ଲିକେଟ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନକୁ ଟ୍ରାକ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାପରେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଏହି ପଇସା ନିଆଯିବ | ଖବର ରହିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଇସା ଯାଇଛି, ବ୍ୟାଙ୍କ ସେମାନଙ୍କୁ ଲଗାତାର ଫୋନ କରି ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଛି, ଯେପରିକି ହିସାବ କିତାବ ବରାବର କରାଯାଇପାରିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.