କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର : ଘର କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେଉଛି 50 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ! ବାସ ଜଲଦି କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ଆଣିଛନ୍ତି ସରକାର । ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଣିଲା ଅତୁଳନୀୟ ସୁବିଧା। ‘ଷ୍ଟାର କିସାନ ଘର’ ନାମକ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଲୋନର ଯୋଜନା ଆଣିଛି ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ।ଏହି ଯୋଜନାରେ ଘରର ନିର୍ମାଣ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଘରର ମରାମତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧରେ ରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲୋନ ଉପଲବ୍ଧ ହେବାର ସୁବିଧା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଲୋନ ପରିଶୋଧ କରିବାପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ଦିଆଯିବ।

ସେହି କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର କୃଷି ଜମିରେ ସେମାନଙ୍କର ଫାର୍ମ ହାଉସ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ବର୍ତ୍ତମାନର ଘରର ମରାମତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବା ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କେବଳ ସେହି କୃଷକମାନେ ଏହିଁ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନର ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏହି ଯୋଜନା । ଏହି ଯୋଜନାରେ କୃଷକମାନେ 8.05 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାରରେ 1 ଲକ୍ଷରୁ 50 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୋନ ପାଇବେ ଏହାର ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ 15 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ ।

କେବଳ କେୱାଇସି ଆକାଉଣ୍ଟ ଥିବା କୃଷକ ମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏକ ନୂତନ ଫାର୍ମ ହାଉସ୍ କିମ୍ବା ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ 1 ଲକ୍ଷରୁ 50 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନର ସୁବିଧା ଉଠାଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମରାମତି କିମ୍ବା ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ 1 ଲକ୍ଷରୁ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ସୁବିଧା ରହିଛି ।ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଯୋଜନାରେ କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ଆଇଟି ଫେରସ୍ତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଢିବ ନାହିଁ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ‘ଷ୍ଟାର୍ କିସାନ୍ ଘର’ ଲୋନ ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଆପଣ ଏହି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ । ଆପଣ ନିକଟତମ BOI ଶାଖା ପରିଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏହାଛଡା ବ୍ୟାଙ୍କର ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର 1800 103 1906 ସହିତ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.