୧୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଲା ଚିନ୍ତା, ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗାଡିର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କ୍ୟାନସେଲ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ୧୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗାଡିଗୁଡିକର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କ୍ୟାନସେଲ କରିଦେଇଛନ୍ତି | ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକର ମାଲିକଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଛାଡିଛନ୍ତି, ତାହା ହେଉଛି ଏହି ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କିଟ ଲଗାଇ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉ କିମ୍ବା ନୋ ଅବଜେକ୍ସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ନେଇ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରି ଦିଅନ୍ତୁ | ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | ଦିଲ୍ଲୀ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପେଟ୍ରୋଲ ଗାଡିଗୁଡିକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ | ଏପରି ଗାଡିଗୁଡିକର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୪୩ ଲକ୍ଷ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୩୨ ଲକ୍ଷ ୨ଚକିଆ ଏବଂ ୧୧ ଲକ୍ଷ କାର ସାମିଲ ରହିଛି |

ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ଜୋରିମାନା କରାଯିବ :-

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ୧୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଡିଜେଲ ଏବଂ ୧୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପେଟ୍ରୋଲ ଗାଡିଗୁଡିକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ସ୍କ୍ରାପ୍ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ କରାଯିବ | ଯଦି ଏପରି ଗାଡି ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ସେଗୁଡିକୁ ଶୀଘ୍ର ଜବତ କରାଯିବ | ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ଜୋରିମାନା କରାଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଗାଡିକୁ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ବିଭାଗର ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ସ୍କ୍ରାପରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ | ଏଠାରେ ସ୍କ୍ରାପର ଗାଡିକୁ ଟୋ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିକୁ ସ୍କ୍ରାପେଜ ସେଣ୍ଟରକୁ ପଠାଯିବ | ଯଦି ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ସ୍କ୍ରାପର ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ, ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପାଖରେ ଏହି ଗାଡିଟିକୁ ଜବତ କରିବାର ଅଧିକାର ମିଳିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ସ୍କ୍ରାପ ୱାର୍ଡକୁ ପଠାଯିବ |

୧,୦୧,୨୪୭ ଗାଡିର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କ୍ୟାନସେଲ :-

ମୋଟ ୧,୦୧,୨୪୭ ଗାଡିର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରାଯାଇଛି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୭,୦୦୦ କାର, ମାଲ ଗାଡି, ବସ ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସାମିଲ ରହିଛି | ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଗାଡିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ୮ଟି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କିଟ କମ୍ପାନିଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆହୁରି ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଏହି କାମରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାପାଇଁ କଥା ହେଉଛନ୍ତି | ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ଏବଂ ତିନି ଚକିଆ ଗାଡି ସାମିଲ ରହିଛି, ଯାହାକୁ ନେସନାଲ ଗ୍ରୀନ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନ ଦ୍ୱାରା ରାସ୍ତା ଉପରେ ଚାଲିବାର ଅନୁମତି ମିଳିପାରିନାହିଁ | ଅଟୋମୋବାଇଲ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଟେରୀର କ୍ଷମତା ହିସାବରେ ପୁରୁଣା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ କାରଗୁଡିକୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କାରରେ ବଦଳାଇଲେ ଗାଡି ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ୩-୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହି କାମ ପାଇଁ ଦୁଇ ଏବଂ ତିନି ଚକିଆ ଗାଡିକୁ କାର ଅପେକ୍ଷା କମ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.