ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ବଡ଼ ସଫଳତା: ବାହାର କଲେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନୂଆ ଉପାୟ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ସାରା ଦୁନିଆରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଡେ଼ଲ୍ଟା ଓ ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ପରେ ଓମିକ୍ରନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପରେ ଏହି ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ 90 ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିବାକୁ ଲାଗିଛି। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମାମଲା ବହୁତ ଜୋରରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାସହ ଏକ୍ସପର୍ଟ ମାନେ ଓମିକ୍ରନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ କାରଣରୁ ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ଲହରର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଓମିକ୍ରନ ର ଭୟାବହତା ଭିତରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଏକ ଆଶ୍ୱାସନାର ଖବର ଦେଇଛନ୍ତି।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଙ୍କ ଏକ ଟିମ ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ଯିଏକି କରୋନା ଭାଇରସ ଓ ଅନ୍ୟ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟର ପ୍ରଭାବକୁ କମାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ରହିବ। ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଭାଇରସର ସେହି ଜାଗାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥାଏ ଯେଉଁ ଜାଗାରେ ମ୍ୟୁଟେସନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥାଏ।

ନେଚର ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ପବ୍ଲିସ ହୋଇଥିବା ଏହି ଷ୍ଟଡ଼ିରୁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଓ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଚିକିତ୍ସାକୁ ଡେଭେଲପ କରାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଯାହାକି କେବଳ ଓମିକ୍ରନ ବରଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ କରୋନାର ଅନ୍ୟ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ବିପକ୍ଷରେ ପ୍ରଭାବୀ ରହିବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଯଦି ଓମିକ୍ରନ ପାରେ ଆଉ କୌଣସି ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଆସୁଛି ତାହେଲେ ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ସହିତ ଲଢେ଼ଇ କରାଯାଇ ପାରିବ।

ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟାପୁଥିବାରୁ ଅଟକାଇ ଯାଇପାରିବ:-

ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ ୱାଶିଂଟନ ସ୍କୁଲ ଅଫ ମେଡ଼ିସିନରେ ଆସୋସିଏଟ ପ୍ରଫେସର ଡେଭିଲ ଭେସଲର କହିଛନ୍ତି, ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆମକୁ କହୁଛି କି କରୋନା ଭାଇରସର ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟିନର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଙ୍ଗକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବା ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଉପରେ ଧ୍ୟାନଦେଇ ନିଜକୁ ଲଢ଼ିବାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ।

ଓମିକ୍ରନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟର ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟିନରେ ମ୍ୟୁଟେସନ ସଂଖ୍ୟା 37 ଅଟେ। ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟିନ ଭାଇରସର ସେହି ଅଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଜରିଆରେ ସେ ମାନବ ଶରୀରକୁ ଯାଇ ସଂକ୍ରମଣ କରିଥାଏ।

କରୋନା ଭାଇରସର ଓମିକ୍ରନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟରେ ହେଉଥିବା ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନରୁ ବୁଝାଯାଇ ପାରୁଛି କି, କାହିଁକି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପୁଣିଥରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ବେସଲର କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଯେଉଁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲୁ। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା କି, ଓମିକ୍ରନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟରେ ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟିନରେ ମ୍ୟୁଟେସନ କୋଶିକା ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇ କେମିତି ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି।

ଉପଯୋଗ ହେଲା ସୁଡୋଭାଇରସ:

ଏହି ମ୍ୟୁଟେସନ ପ୍ରଭାବକୁ ଆକଳନ କରିବାପାଇଁ ରିସର୍ଚ୍ଚର ମାନେ ସୁଡ଼ଭାଇରସ ବନାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଓମିକ୍ରନ ଭଳି ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟିନ ରହିଥିଲା। ଅନ୍ୟ ପଟରେ କୋଭିଡ଼ ମହାମାରୀ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଷ୍ଟାର ସ୍ତର ସଂରଚନା କରିବା ବାଲା ସୁଡ଼ଭାଇରସ ବନାଗଲା। ଗବେଷଣାକାରୀ ଭାଇରସଫ ଅଲଗା ଅଲଗା ରୂପର ତୁଳନା କରିଥିଲେ ଓ ପାଇଥିଲେ କି, ଭାଇରସର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ତର ରେ ମିଳୁଥିବା ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟିନର ତୁଳନାରେ ଓମିକ୍ରନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟିନ 2.4 ଗୁଣା ଭଲ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ନିଜକୁ ମାନବ କୋଶିକା ସହିତ ବାନ୍ଧିବାରର ସକ୍ଷମ ଥିଲା।

ତୃତୀୟ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଜରୁରୀ ଅଟେ:-

ଟିମ ଅଲଗା ଅଲଗା ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଉପରେ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ିର ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଗବେଷଣାକାରୀ ପାଇଲେ କି ସେହି ଲୋକଙ୍କ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଯିଏକି ପ୍ରଥମ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟରୁ ସଂକ୍ରମିତ ଥିଲେ ଓ ଯାହାକି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଉପଯୋଗ କରାଯାଉଛି, ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ ଭାଇରସ ଅଟକାଇବା କ୍ଷମତା କମିଯାଇଛି।

ବେସଲର କହିଥିଲେ, ଯେଉଁ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଠିକ ହୋଇଥିଲେ ଓ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ନେଇସାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଆକ୍ଟିଭିଟି ମଧ୍ୟ 5 ଗୁଣା କମ ଦେଖାଇଥିଲା। ସେହିପରି କିଡ୍ନୀ ଡ଼ାଇଲିସିସ ରୋଗୀଙ୍କ ଗ୍ରୁପ ଯାହାଙ୍କୁ ମର୍ଡରନା ଓ ଫାଇଜର ସହିତ ବୁଷ୍ଟର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଠାରେ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ିର ଆକ୍ଟିଭିଟି ଚାରିଗୁଣା କମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ତୃତୀୟ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଯାହାକି କରୋନା ବିପକ୍ଷରେ ଫଳପ୍ରଦ ହେବ।

ବେସଲରଙ୍କ କହିବା ହେଲା, ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଭାଇରସର କେତେକ ଅଲଗା ଅଲଗା ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟରେ ସଂରକ୍ଷିତ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଚିହ୍ନିପାରି ତାଙ୍କୁ ଅପ୍ରଭାବୀ ବନାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଜଣାଯାଉଛି, ଏହି ଅଙ୍ଗକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଓ ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ବିପକ୍ଷରେ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରଭାବୀ ରହିବ।

ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ସ୍ଥିତି:-

ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ମାଡ଼ି ଚାଲିଛି ଓ ମୋଟ 804 ଓମିକ୍ରନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ରୋଗୀ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୋଟ 238, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ 167 ମାମଲା ମିଳିସାରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ମୋଟ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ 77,002 କେସ ଆକ୍ଟିଭ ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.