କାଳିଚରଣ ମହାରାଜ ହେଲେ ଗି-ରଫ,ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଦେଇଥିଲେ ଏମିତି ଟିପଣୀ !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଧର୍ମ ସଂସଦରେ ବିବା-ଦୀୟ ବ-ୟାନ ଦେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା କୁ ଆସିଥିବା କାଳିଚରଣ ମହାରାଜଙ୍କୁ ଗି-ରଫ କରିନିଆଯାଇଛି,ହଁ ଆଜ୍ଞା ରାୟପୁର ପୋ-ଲିସ ଖଜୁରାହୋସ୍ ସ୍ଥିତ ଏକ ହୋଟେଲରୁ କାଳିଚରଣ ଙ୍କୁ ଗି-ରଫ କରିଛି,ଏଥି ସହିତ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ପୋ-ଲିସ କାଳିଚରଣଙ୍କୁ ନେଇ ରାୟପୁର ରେ ପହଁଞ୍ଜୀବ ଆଉ କାଳିଚରଣ ଙ୍କ ବିରୋ-ଧ ରେ ଟିକରାପାରା ପୋ-ଲିସ ଷ୍ଟେସ-ନରେ ମାମ-ଲା ରୁ-ଜୁ ହୋଇଥିଲା |

କେବଳ ଏତିକି ହିଁ ନୁହେଁ, ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଅ-ଶ୍ଳୀଳ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବାରୁ ରାୟପୁର ସମେତ ଦେଶର ଅନେକ ଅଞ୍ଜଳ ରେ ମହାରାଜଙ୍କ ବିରୋ-ଧରେ ମାମ-ଲା ରୁ-ଜୁ ହୋଇଥିଲା, ଆଉ ମେଡ଼ିଆ ରିପୋ-ର୍ଟସ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଗତକାଲି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହିଁ ଖବର ଆସିଥିଲା ​​ଯେ କାଳିଚରଣ ମହାରାଜ ରାୟପୁରରୁ ଫେ-ରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି,ଯାହା ପରେ ରାୟପୁର ପୋ-ଲିସ ତାଙ୍କୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଆଉ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଖୋଜାଖୋଜି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଆଉ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାୟପୁର ପୋଲି-ସକୁ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି |

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ଏହି ମାମ-ଲାରେ ରାୟପୁର ଏସପି ପ୍ରଶାନ୍ତ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖଜୁରାହୋ ଠାରୁ 25 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ବାଗେଶ୍ୱର ଧାମରେ ଗୋଟିଏ ଭଡା ଘରେ ରହୁଥିଲେ ଆଉ ଆଜି ସକାଳ ପ୍ରାୟ 4 ଟା ସମୟରେ ପୋ-ଲିସ ତାଙ୍କୁ ଗି-ରଫ କରିଥିଲା ​ଆଉ ପୋ-ଲିସ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କୁ ଆଣି ରାୟପୁର ରେ ପହଞ୍ଚିବ |

ଏହି ଧାରା ଗୁଡିକ ରେ ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା ମା-ମଲା :-

ଆସନ୍ତୁ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା କି ଏପରି ଗମ୍ଭୀର ଆଉ ଆପ-ତ୍ତିଜ-ନକ ବା-ୟାନ ପରେ ଛତିଶଗଡ଼ ପୋଲି-ସର ରାୟପୁର ଟୀମ୍ କାଳିଚରଣ ଙ୍କ ବିରୁ-ଦ୍ଧ ରେ ଭାରତୀୟ ଦ-ଣ୍ଡ ସଂହିତା ଅର୍ଥାତ୍ ଆଇପିସି ଧାରା 505 (2) (ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗ ଲୋକ ଙ୍କ ମଧ୍ୟ ରେ ଶତ୍ରୁ-ତା,କ୍ରୋ-ଧ ,ଏପରି ବିବୃତ୍ତି ଯାହା ଘୃଣା ସୃଷ୍ଟି କରେ କିମ୍ବା ଏଠି ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ), ତଥା 294 (ଅ-ଶ୍ଳୀଳ କାର୍ଯ୍ୟ) ପାଇଁ ମାମ-ଲା ରୁ-ଜୁ କରିଛନ୍ତି |

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ଛତିଶଗଡର ରାଜଧାନୀ ରାୟପୁରରେ ଆୟୋଜିତ ଧର୍ମ ସଂସଦରେ ସନ୍ଥ କାଳିଚରଣ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିଥିବା ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେ ଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଏହି ବୟାନ ପରେ ଆଖ ପାଖ ପରିବେଶ ଯେତେବେ ଉତେଜିତ ହୋଇଗଲା,ସେତେବେଳେ ସେ ଏକ ନୂଆ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ |

ସେ ଏହି ଭିଡିଓ ରିଲିଜ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମୁଁ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟ-ବହାର କରିଥିବାରୁ ମୋର କୌଣସି ପ୍ରକାର ବି ଦୁଃଖ ନାହିଁ, ମୁଁ ମୃ-ତ୍ୟୁଦ-ଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି”, ଏହି ସମୟରେ ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖି ସିଏମ ଭୁପେଶ ବାଗେଲ ତାଙ୍କ ଗିର-ଫଦାରୀ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଆଉ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ଗି-ରଫ କରି ରାୟପୁରକୁ ନେଇ ନିଆଯାଉଛି |

ଏମ୍. ପି ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥିରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି:-

ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ କହିରଖୁଛୁ କି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନରୋତ୍ତମ ମିଶ୍ର କାଳିଚରଣ ମହାରାଜ ଙ୍କ ଗିର-ଫଦାରୀକୁ ବି-ରୋଧ କରିଛନ୍ତି,ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋ-ଲିସକୁ ନ ଜଣାଇ ଏହି ଗି-ରଫ କରାଯାଇଛି,ସେ କହିଛନ୍ତି, “ରାତିର ମରୁଭୂମିରେ, ତୁମେ ଆସି ଏହି ଶୀତ ଋତୁରେ ଆସି କାହାକୁ ଉଠେଇ ନେଇଯାଅ,ଏହା ଏକ ନୂତନ ପରମ୍ପରା ବିକଶିତ ହେବ ଯେ କେଉଁଠି ବି କହିଦେବ କି ଆମେ ପୋ-ଲିସ ଅଟୁ,ଷ୍ଟେସନକୁ ସୂଚନା ଦେବ ନାହିଁ,ମୁଁ ଏହି ତରିକା ଉପରେ ଆପତ୍ତି କରୁଛି, ଏହା ଭୁଲ ଅଟେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଭୁଲ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି,ମୁଁ ଡିଜିପି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କୁ କହିଛି କି ଛତିଶଗଡ ଡିଜିପି ଙ୍କ ବି-ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ |

କାଳିଚରଣ ମହାରାଜ କ’ଣ କହିଥିଲେ? :-

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ କି ରାୟପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଧର୍ମ ସଂସଦରେ କାଳିଚରଣ ମହାରାଜ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅପ-ମାନଜ-ନିତ ଶବ୍ଦ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲେ, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, “ଇସଲାମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରାଜନୀତିର ମାଧ୍ୟମରେ ପୁରା ଦେଶକୁ କାବୁ କରିବା,ଆମ ଆଖି ସାମ୍ନା ରେ ସେ 1947 ରେ ଦ-ଖଲ କରିଥିଲେ ସେମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଇରାନ, ଇରାକ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିଥିଲେ, ଆଉ ଏହା ପରେ ସେ ରାଜନୀତିର ମାଧ୍ୟମ ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଆଉ ପାକିସ୍ତାନ କୁ ଦ-ଖଲ କରିଥିଲେ, ମୁଁ ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି ଯେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଅର୍ଥାତ୍ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି |

Leave A Reply

Your email address will not be published.