କ’ଣ ଆପଣଙ୍କ ବୟସ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ! କୋ-ମାରବିଡିଟିରେ ଆପଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି କି ? ତା,ହେଲେ ଜାଣନ୍ତୁ ମୋଦିଙ୍କ ଏହି ନୂଆ ଘୋଷଣା ବିଷୟରେ !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Precaution Dose in India, Booster Dose For Comorbidities:ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ବହୁତ ଲୋକ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାର ଜଣାପଡିଛି। ମୁଁ ଆପଣ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବାରେ ମାସ୍କ ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା ହିଁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ : ପିଏମ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି (PM Narendra Modi) ଶନିବାର ଦିନ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ ବୃଦ୍ଧ ଓ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ନୂଆ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ 10 ରୁ ଦେଶରେ Precaution Dose ଦେବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। ଏହି Precaution Doses ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଯେଉଁମାନେ 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ କୋ-ମର୍ବିଡିଟିସ(Booster Dose For Comorbidities) ରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତି ଡାକ୍ତର ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ନିଆଯାଇଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର କରୋନା କାଳ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରର ଫ୍ରଣ୍ଟ ଲାଇନ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଦାନ ରଖିଛନ୍ତି। ତେଣୁ, ଜାନୁଆରୀ 10 ରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ Precaution Doses ଡ଼ୋଜ ଦିଆଯିବ | ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏମିତି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ କୋଭିଡର ନୂତନ ପ୍ରକାରର ବିସ୍ତାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋମୋରବିଡିଟି ଏବଂ 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସୁପାରିଶ କ୍ରମେ 10 ଜାନୁୟାରୀ, 2022 ରୁ ସତର୍କତା ଡୋଜ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ଜାନୁଆରୀ 3 ରୁ 15-18 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ବହୁତ ଲୋକ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାର ଜଣାପଡିଛି। ମୁଁ ଆପଣ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିବି ଯେ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ଵାସ୍ତରୀୟ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବାରେ ମାସ୍କ ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସତର୍କତା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

ଦେଶରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାର ଉପଲବ୍ଧତା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ 18 ଲକ୍ଷ ଆଇଶୋଲେସନ ଶଯ୍ୟା, ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଅମ୍ଳଜାନ ସମର୍ଥିତ ଶଯ୍ୟା, 1.40 ଲକ୍ଷ ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା, 90,000 ଶିଶୁ ଶିଶୁ ଆଇସିୟୁ ଏବଂ ଅଣ ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ରହିଛି। ଆମର 3000 ରୁ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା PSA ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ଅଛି, ଚାରି ଲକ୍ଷ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ସାରା ଦେଶରେ ବିତରଣ କରାଯାଇଛି | ”

ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ସାମୂହିକ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିର ଫଳାଫଳ ଅଟେ ଯେ ଆଜି ଭାରତରେ 141 କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟୀକାକରଣର ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ ଦିଆ ହୋଇ ସାରିଛି । ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଏହି କଥାରେ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ଆମେ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ, ବିସ୍ତାରିତ ଏବଂ ସଫଳ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇ ପାରିଛୁ | ସେ ଦେଶକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ 61 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଟୀକାକରଣର ଉଭୟ ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାବେଳେ 90 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.