ବଡିଗାର୍ଡଙ୍କ ସହ ଫେରାର ହେଇଗଲେ ଏହି ରାଜାଙ୍କର ପତ୍ନୀ,ଆଉ ଏବେ ୫୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ହେବ ଛାଡପତ୍ର !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରେମର ଏକ ଡୋର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ,ଆଉ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଡୋର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ, ତା’ପରେ ସେହି ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଆଉ ଦୁବାଇର ଶାସକ ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ରସିଦ ଅଲ ମାକ୍ଟୁମଙ୍କ ସହ ନିକଟରେ କିଛି ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​, ଯାହାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଷଷ୍ଠ ପତ୍ନୀ ରାଜକୁମାରୀ ହାୟା ବିଣ୍ଟ ଅଲ-ହୁସେନ୍‌ଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ଟା ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି |

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବ୍ରିଟେନର ଏକ କୋର୍ଟ ଶେଖ ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ରର କ୍ଷତିପୂରଣ ହିସାବରେ ପ୍ରାୟ 5500 କୋଟି ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ 55 ମିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଆଉ ଏହି ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ରାଣୀ ରାଜକୁମାରୀ ହାୟା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ରାଜକୁମାରୀ ହାୟା ବ୍ରିଟିଶ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ ରସେଲ ଫୁଲ ଙ୍କୁ ନିଜ ହୃଦୟ ଦେଇ ବସିଥିଲେ ଆଉ ତାଙ୍କ ସହ ଲଣ୍ଡନ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାହାଙ୍ଗା ଛାଡପତ୍ର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆଲୋଚନାର ଶୀର୍ଷକ ପାଲଟିଛି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ରାଜକୀୟ ଛାଡପତ୍ରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ |

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ନିକଟରେ ଏକ ବ୍ରିଟିଶ କୋର୍ଟ ଦୁବାଇର ଶାସକ ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ରସିଦ ଅଲ ମାକ୍ଟୁମଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ପତ୍ନୀ ହାୟା ବିଣ୍ଟ ଅଲ ହୁସେନଙ୍କ ଛାଡପତ୍ର ବଦଳରେ 730 ମିଲିୟନ ଡଲାର ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ବ୍ରିଟେନ ଇତିହାସରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଛାଡପତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି ଛାଡପତ୍ର ବିଷୟରେ ଆଜିକାଲି ସବୁଆଡେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବାରେ ଲାଗିଛି |

କହି ରଖୁଛୁ କି 72 ବର୍ଷର ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ରସିଦ ଅଲ-ମାକ୍ଟୁମ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରାଜକୁମାରୀ ହାୟାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅବୈଧ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ମାମଲା କୋର୍ଟକୁ ଯାଇଥିଲା ଏବଂ କୋର୍ଟ ଶେଖଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 5500 କୋଟି ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ

554 ନିୟୁତ ପାଉଣ୍ଡ ର କ୍ଷତି ପୁରାଣ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ରାଜକୁମାରୀ ହାୟା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦିଆ ଯିବ,ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛି ଯେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜକୁମାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିଖଙ୍କଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଶେଖ ବିଶ୍ୱାସଘାତକ କ କୁ ଅପରାଧ ବୋଲି ମାନନ୍ତି |

ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନଯାପନ ପାଇଁ ଶେଖ ମହମ୍ମଦ

ଫେମସ୍ ଅଟନ୍ତି :-

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ରସିଦ ତାଙ୍କର ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଣାଶୁଣା ଅଟନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଡର୍ଜନ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବଙ୍ଗଳା ଆଉ ମହଙ୍ଗା ଗାଡି ସବୁ ଅଛି,ଏଇ କାରଣ ରୁ ହିଁ ସେ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚା ର ବିଷୟ ରେ ଆସନ୍ତି, ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ରସିଦ ଅଲ ମାକ୍ଟୁମ୍ 2006 ରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଦୁବାଇକୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟବସାୟ ସ୍ଥଳରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ତାଙ୍କର ହିଁ ଆବୁଠାରୁ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଥିଲା |

ସେ ଦୁବାଇକୁ ହରା-ଭରା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ସ୍ଥାନରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ, ଏଥିପାଇଁ ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ପଦ୍ମ ଦ୍ୱୀପ, ବୁର୍ଜ ଅଲ-ଆରବ ହୋଟେଲ, ବୁର୍ଜ ଖଲିଫା, ଦୁବାଇ ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ ଗୋଡୋଲଫିନ୍ ଷ୍ଟାବଲ୍ସର ବିକାଶରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ରସିଦ ଅଲ ମାକ୍ଟୁମ୍ ତାଙ୍କର ଚାରି ଭାଇଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ରେ ଥିଲେ ଆଉ ସେ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବ ରେ ନିଜରେ ଶିକ୍ଷା ହାସଲ କରିଥିଲେ,ପରେ ସେ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବେଲ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍ ରେ ପଢିଥିଲେ ଆଉ 1995 ରେ ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ଦୁବାଇର କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ହୋଇଥିଲେ |

ଯାହାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ମରୁଭୂମିର ଏହି ଛୋଟ ଅଂଶକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ରିସର୍ଟ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପରିଣତ କରିବା,2006 ରେ ତାଙ୍କ ବଡ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶେଖ ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ଦୁବାଇର ଶାସକ ତଥା ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା |

6 ଟି ବିବାହ କରିସାରିଛନ୍ତି ଶେଖ :-

ଶେଖ ତାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ପତ୍ନୀ ଶେଖା ହିନ୍ଦ ବିଣ୍ଟ ମାକ୍ଟୁମ୍ ବିନ୍ ଜୁମା ଅଲ୍ ମକତୁମ୍ ଙ୍କୁ 1979 ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ଯିଏକି ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀ ରାଜକୁମାରୀ ହାୟା ବିଣ୍ଟ ଅଲ-ହୁସେନ୍ ଯିଏ କି ଜୋର୍ଡାନର ହୁସେନ୍ ଙ୍କର ଝିଅ ଅଟନ୍ତି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ଆହୁରି 4 ଟି ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର 16 ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି |

ସିଏ 2019 ରେ ରାଜକୁମାରୀ ହାୟାଙ୍କୁ ନ ଜଣାଇ ଶାରିଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ, ସେଇଠାରୁ ହାୟ ଦୁବାଇ ଛାଡି ଦେଇ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଥିବାବେଳେ ସେ ବ୍ରିଟିଶ କୋର୍ଟରେ ଶେଖଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଛାଡପତ୍ର ବଦଳରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରିଥିଲେ |

ଏହା ହେଉଛି ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଛାଡପତ୍ର :-

1- ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ କି ଯେ ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ Amazon ର ମୁଖ୍ୟ ଅଟନ୍ତି, ସେ 2019 ରେ ତାଙ୍କର ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମାକେଞ୍ଜିଙ୍କ ସହ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିଲା ଆଉ ସେ ଛାଡପତ୍ର ପରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ 2 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ |

2- ପ୍ରେଞ୍ଜ ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ଅଲିସେ ୱାଇଲଡେନଷ୍ଟାଇନ ପତ୍ନୀ ଜୋକେଲିନଙ୍କ ସହ 1999 ରେ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିଲା, ଆଉ ଛାଡପତ୍ର ପରେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜୋସଲିନଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ 16 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିଥିଲା |

3- ବିଲ୍ ଗ୍ରସ୍ ହେଉଛି ସମ୍ପତ୍ତି ପରିଚାଳନା କମ୍ପାନୀ ପିମକୋ ର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି, ତାଙ୍କର 2016 ମସିହାରେ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଯାଇଥିଲା, ତା’ପରେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୁ ଗ୍ରସଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ 8 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିଥିଲା |

4- ରୁପର୍ଟ ମର୍ଡକଙ୍କ ନାମ ମିଡ଼ିଆ ମୋଗଲ ଭାବରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି, ପତ୍ନୀ ଆନ୍ନା ଟର୍ଭଙ୍କ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ କିଛି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା, ପରେ ଏହି ଛାଡପତ୍ର ହରିଯିବା ପରେ ସମାଧାନ ପାଇଁ ମର୍ଡକ 7 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ |

5- ହରାଲ୍ଡ ହେମ୍ ଷ୍ଟାର୍ଲି ମୋର୍ଗାନ୍ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି,2012 ରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଆନ୍ ଆର୍ନାଲ ଙ୍କର ଆଉ ଆଉ ତାଙ୍କର ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିଲା, ଏହି ଛାଡପତ୍ର ପରେ ହରାଲ୍ଡ ହେମ୍ ଙ୍କୁ ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 6.5 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିଥିଲା |

Leave A Reply

Your email address will not be published.