ଏହା ଟ୍ରେନ୍ ନା ବସ୍ ? ଫୋଟୋ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ !

ଏହି ଯାନ ଏକ ବସ୍ ଅଟେ ଯାହା ସଡ଼କ ଓ ରେଲୱେ ଟ୍ରାକ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲି ପାରିବ । ଏହି ବସ୍ ର ଆରମ୍ଭ ଟ୍ରାଏଲ୍ ସଫଳ ରହିଛି ଓ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ରିସମସ୍ ରେ ଏହାକୁ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରେ ଚଲା ଯିବ ।

ଜାପାନ ନିଜ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପାଇଁ ଜଣା ଶୁଣା ଅଟେ । ପୁଣି ଆଉ ଥରେ ସେ ଏହି ପରି ଏକ ନମୁନା ଆଣିଛି । ନିକଟ ରେ ଜାପାନ ଏପରି ଏକ ଯାନ ତିଆରି କରିଛି ଯାହା ରେଳ ର ଟ୍ରାକ ଓ ସଡ଼କ ଉଭୟ ଜାଗା ଉପରେ ଚାଲି ପାରିବ । ଏହା ଏକ ବସ୍ ଅଟେ ଯାହା ସଡ଼କ ଓ ରେଲୱେ ଉପରେ ସହଜ ରେ ଚାଲି ପାରିବ । ଏହି ବସ୍ ର ଆରମ୍ଭ ଟ୍ରାଏଲ୍ ସଫଳ ରହିଛି ଓ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ରିସମସ୍ ରେ ଏହାକୁ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରେ ଚଲା ଯିବ ।

\

ରିପୋର୍ଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବାହନ କୁ Dual Mode Vehicle ମାନେ DMV ନାମ ଦିଆ ହୋଇଛି । ଏହି DMV ସଡ଼କ ଉପରେ ଚାଲୁଥିବା ବସ୍ ରୁ ୧୫ ସେକେଣ୍ଡ ରେ ଟ୍ରାକ ଉପରେ ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ରେ ବଦଳି ପାରିବ। ଏଥିରେ ଷ୍ଟିଲ ର ଚକ ଲାଗିଛି । ଯାହା ସାହାଯ୍ୟ ରେ ଏହାକୁ ଏକ ବଟମ୍ ପ୍ରେସ କରି ଟ୍ରାକ ଉପରକୁ ନେଇ ହେବ । ସଡ଼କ କୁ ଆସିବା ସମୟ ରେ ଏହା ମୋଡ଼ ଇନ୍ଟରଚେଞ୍ଜ ହୋଇ ଯାଇ ଥାଏ । ଯେଉଁ ଥିରେ ଷ୍ଟିଲ ର ଚକ ପଛକୁ ହଟି ଯାଇ ଥାଏ ଓ ରବର୍ ଟାୟାର ଆଗକୁ ହୋଇ ଯାଇ ଥାଏ ।
ଏହି DMV ୨୩ ଟି ଲୋକ କୁ ନେଇ ପାରିବ , ଯେଉଁଥିରେ ଡ୍ରାଇଭର ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଡୋ ଲି ମେଲ୍ ର ରିପୋର୍ଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବାହନ ର ଲମ୍ବ ୮ ମିଟର (୨୬ ଫୁଟ) ଅଟେ । ଏହାର ଓଜନ ୫,୮୫୦ କେଜି ଅଟେ , ଯାହା ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଟ୍ରେନ୍ କୋଚ୍ ର ତୁଳନା ରେ ବହୁତ୍ ହାଲକା ହୋଇ ଥାଏ । ଟ୍ରାକ ରେ ଏହି ଯାନ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୬୦ କିମି ଯାଇ ପାରେ । ଯାହା ସଡ଼କ ଉପରେ ଏହାର ଗତି ଅଧିକ ବଢ଼ି ଯାଏ ।

DMV ଜାପାନ ର ସିକୋକୁ ରେ ତୋକୁସିମା ଓ କୋଚି ପ୍ରାନ୍ତ କୁ ଯୋଡ଼ି ଥାଏ , ଯାହାର ଆରମ୍ଭ କ୍ରୀସମସ୍ ରୁ ହେବ । ଭୂମିକମ୍ପ ର ସ୍ଥିତି ରେ ଏହାର ଉପଯୋଗ କରି ହେବ , ଯାହା ଲୋକ ଙ୍କୁ ସଡ଼କ କିମ୍ବା ରେଲୱେ ଦ୍ଵାରା ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା ମିଳିବ । ଏହି ବାହନ ର ଆରମ୍ଭ ଜାପାନ କମ୍ପାନୀ Asa Seaside Railways କରୁଛି । ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ DMV ଦୁନିଆ ର ପ୍ରଥମ ବାହନ ଅଟେ ଯିଏ ରେଲୱେ ଟ୍ରାକ ଓ ସଡ଼କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲି ପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.