IIT ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ବଡ ବୟାନ : ଓମିକ୍ରନ ଆଣିବ କରୋନାର ମହାଲହର, କେବେ ଛୁଇଁବ ଶିଖର, କେବେ ମିଳିବ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ! ଜାଣନ୍ତୁ ସବୁକିଛି !

କରୋନାର ନୂଆ ଭେରିଏଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ କରୋନର ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିବ। କୋଭିଡ-୧୯ର ତୃତୀୟ ଲହର ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଭାରତକୁ ଆସିପାରେ। ସଦ୍ୟତମ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହି ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛିଯେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଓମିକ୍ରନ ଭାଇରସ ଭାରତରେ ଏହାର ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛିଯେ ଭାରତ ଏଥି ପ୍ରତି ଚିନ୍ତା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତିଯେ ଫେବୃଆରୀ ପରେ ଓମିକ୍ରନର ମାମଲା ଆସନ୍ତା ମାସରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିବ।

ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିପାରେ। ଆଇଆଇଟି କାନପୁରର ମଣିନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ ଏବଂ ଆଇଆଇଟି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ମହାମାରୀ ଟ୍ରାଜେକ୍ଟୋରୀ ଏମ ବିଦ୍ୟାସାଗରର କହିଛନ୍ତିଯେ, କରୋନାର ଦୈନିକ ନୂତନ ମାମଲା ୧.୫ ରୁ ୧.୮ ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ।

ସ୍ୱାଭାବିକ ରୂପରେ କିମ୍ବା ଟିକାକରଣ ଦ୍ୱାରା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଲାଘବ ହୋଇପାରେ। ମଣିନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରଓ୍ୱାଲ କହିଛନ୍ତିକି ଭେରିଏଣ୍ଟ ଯେତେ ମାତ୍ରାରେ ବଢିବ, ସେତେ ମାତ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ କମିବ। ଦକ୍ଷଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ମାମଲା ତିନି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖସିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆଇଆଇଟି ପ୍ରଫେସରଙ୍କର କହିବା ମୁତାବିକ ଓମିକ୍ରନର ମାମଲା ବାତରେ ସେତଟା ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ ନାହିଁ। ତେବେ ସତର୍କ ରହିଲେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ କି ଏହା କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଘାତକ ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.