ସାରା ଦେଶରେ ଖାଇବା ତେଲ ହେଲା ଶସ୍ତା ! ସରକାର ନେଲେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ !

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲାଣି ଖାଇବା ତେଲ ଅର୍ଥାତ ଏଡିବଲ ଅଏଲର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ବାସ୍ତବରେ, ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କାରଣରୁ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ଗତ ଏକ ମାସରେ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୮-୧୦ ଟଙ୍କା କମିଛି |

ଏସଇଏର ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଅତୁଲ ଚତୁର୍ବେଦୀ କହିଛନ୍ତି, ସୋୟା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଭଳି ସମସ୍ତ ତେଲଗୁଡିକର ବହୁତ ଅଧିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟ କାରଣରୁ ଗତ କିଛି ମାସ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ତେଲ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସୁବିଧା ରହିଛି |

ସୂଚନାନୁସାରେ, ସାଧାରଣ ବ୍ୟବସାୟ ମଧ୍ୟରେ ସୋୟାବିନ ତେଲ, ସିପିଓ, ପୋମିଲିନ ସମେତ ସମସ୍ତ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ପୂର୍ବ ସ୍ତରରେ ବନ୍ଦ ରହିଛି | ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, Edible Oil ଏବଂ Oil seed ର ସ୍ଟକ ପାଇଁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ନୁଆଁ ପୋର୍ଟାଲ (https://evegoils.nic.in/) ଲଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି |

ଏହି ପୋର୍ଟାଲରେ ୧୩ ପ୍ରକାରର ଅଏଲ ଏବଂ ସିଡର ସୂଚନା ରହିବ | ଏହି ପୋର୍ଟାଲରେ ତେଲଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ଟକର ଡିଟେଲର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସପ୍ତାହ ଅପଡେଟ ହେବ | ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ ହୋର୍ଡିଂ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇପାରିବ |

ସୂତ୍ର କହିଛି ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସୋରିଷ ଦାନାର ମୂଲ୍ୟ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୩୦୦ ତାଙ୍କର ହ୍ରାସ ସହିତ ୮,୫୦୦-୮,୫୨୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି, ଯାହା ଗତ ସପ୍ତାହରେ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୮,୮୦୦-୮,୮୨୫ ଟଙ୍କା ଥିଲା | ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହ ତୁଳନାରେ ସୋରିଷ ଦାଦରୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ୫୫୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଁ ସମୀକ୍ଷାଧିନ ସପ୍ତାହରେ ୧୬,୬୦୦ ଟଙ୍କା କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ରହିଥିଲା |

ସେହିପରି ସୋରିଷ ପକ୍କି ଘାନି ଏବଂ କଚି ଘାନି ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ୭୫-୭୫ ଟଙ୍କାର ହ୍ରାସ ସହିତ ଯଥାକ୍ରମେ: ୨,୪୬୫-୨,୫୯୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଟିଣ ପିଛା ୨,୬୪୫-୨,୭୫୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି |

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ପୋର୍ଟାଲ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ବଡ ବୈଠକ କରିଥିଲେ | ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପୋର୍ଟାଲ ବିଷୟରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଜଡିତ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଏଥିରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବିଭାଗର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ଖାଦ୍ୟ ସଚିବ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ କମିଶନରଙ୍କ ସାମିଲ ରହିଥିଲେ |

ଏହି ବୈଠକରେ ଖାଇବା ତେଲ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ସଂଘର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ | ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ କଥା ପାଳନ କଲେ ଏବଂ ପୋର୍ଟାଲ ଲଞ୍ଚ ହେବାର ରାସ୍ତା ସଫା ହୋଇଯାଇଛି | ଅର୍ଥାତ ଏହା ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଆଗାମୀ ପର୍ବ ପର୍ବାଣି ଗୁଡ଼ିକରେ ଖାଇବା ତେଲକୁ ନେଇ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.