ପାକିସ୍ତାନର ୫ଟି ଅଦ୍ଭୁତ ନିୟମ,ସମସ୍ତ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ,ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ !

ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ନିୟମ କାନୁନ ରହିଥାଏ ଯିଏକି ଲୋକଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିଦେଇଥାଏ। ଆମ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ଅଜବ ନିୟମ ସବୁ ରହିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ଆମ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଦେଶର ସବୁବେଳେ ଆଲୋଚନା ହେଉଥାଏ। ଏବେ କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦେଶର ଆଇନକୁ ନେଇ ବହୁତ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

ପାକିସ୍ତାନର ସିନ୍ଧ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଏକ ଅଜବ ବିଧେୟକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପେଶ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବିଧେୟକ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହିତ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହି ବିଲ ରେ ଲେଖାଥିଲା କି, 18 ବର୍ଷ ବୟସ ହେବା ମାତ୍ରକେ ବିବାହ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏହି କାନୁନକୁ ନମାନିବା ବାଲାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରାବଧାନ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ରାଜନେତାଙ୍କ ମାନିବା ହେଲା ଏଥିରେ ସାମାଜିକ ବଳାତ୍କାର ରୋକିବାର ସାହାର୍ଯ୍ୟ ହେବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପାକିସ୍ତାନର କିଛି ଅଜବ କାନୁନ ବିଷୟରେ।

ବିନା ଆଦେଶରେ କାହାର ଫୋନ ଛୁଇଁ ପାରିବେନାହିଁ:-

ପାକିସ୍ତାନରେ ବିନା ଅନୁମତିରେ କାହାର ଫୋନ ଛୁଇଁବା ଅପରାଧ ମାନାଯାଇଥାଏ। ଏମିତି ସେଠାରେ ଯିଏ କରିଥାଏ ତାଙ୍କୁ 6 ମାସର ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ହୋଇଥାଏ।

ଇଂରାଜୀ ଅନୁବାଦ ବେଆଇନ:-

ପାକିସ୍ତାନରେ କୌଣସି ଶବ୍ଦକୁ ଇଂରାଜୀରେ ଅନୁବାଦ କରିବା ବେଆଇନ ଅଟେ। ଏହି ଶବ୍ଦ ଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଆଲ୍ଲା, ମସଜିଦ, ରସୁଲ ଓ ନବି ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଏହି ଭାଷାକୁ ଆପଣ ଇଂରାଜୀରେ ଟ୍ରାନ୍ସଲେସନ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ।

ପାଠ ପଢା ଫିସ ଉପରେ ଲାଗିଥାଏ ଟ୍ୟାକ୍ସ:-

ପାକିସ୍ତାନରେ ପଢ଼ିବାକୁ ହେଲେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯଦି କୌଣସି ଛାତ୍ର ପାକିସ୍ତାନରେ ପାଠପଢ଼ା ପାଇଁ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାଏ ତାହେଲେ ତାଙ୍କୁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ବୋଧହୁଏ ପାକିସ୍ତାନରେ ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଜଣେ ଯୁବତୀ ସହିତ ରହିଲେ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟବାହୀ:-

ଯଦି କୌଣସି ଯୁବକ ନିଜର ଗାର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ରହୁଥିବାର ଧରାଯାଏ ତାହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲଦଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ। ଏମିତିରେ ଏଠାରେ ଆପଣ ଝିଅ ସାଙ୍ଗ ବନାଇ ପାରିବେନାହିଁ। ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ମାନିବା ହେଉଛି କି, ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ଜଣେ ଆଉଜଣଙ୍କ ସହିତ ରହି ପାରିବେନାହିଁ।

ଏଠାକୁ ଯିବାପାଇଁ ଲଗା ଯାଇଛି ରୋକ:-

ପାକିସ୍ତାନର କୌଣସି ନାଗରିକ ଇଜରାଇଲ ଯାଇ ପାରିବେନାହିଁ କାରଣ ଏଠାକୁ ଯିବାପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ରୋକ ଲାଗିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଇଜରାଇଲ ଯିବାପାଇଁ ଭିଜା ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.