ଏମିତି ଏକ ଦେଶ, ଯେଉଁଠାରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ହେଲେ ଚୋରି କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ଅନ୍ୟର ସ୍ତ୍ରୀକୁ, କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ଏହି ମାମଲା !

ଏହା ତ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାହକୁ ନେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ନିଜ ନିଜର ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ରୀତିନୀତି ରହିଛି | ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ବିବାହକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୀତିନୀତି ରହିଛି | କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ରୀତିନୀତି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ |

ଆଜ୍ଞା ହଁ, ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକାରେ ଏମିତି ଏକ ଜନଜାତି ରହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ବିବାହ କରିବାପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଚୋରି କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଏଠାରେ ରୀତିନୀତି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପରର ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଚୋରି କରି ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି | ଏହି ଅନନ୍ୟ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ପରମ୍ପରା ସହିତ ଜଡିତ କଥା ବିଷୟରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ |

ବାସ୍ତବରେ ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକାର ବୋଦାବବେ ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପରର ସ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଚୋରି କରି ବିବାହ କରନ୍ତି | ଏହିପରି ବିବାହ ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକଙ୍କ ପରିଚୟ ଅଟେ | ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରସ୍ପରର ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଚୋରି କରିବାର ଅଜବ ପ୍ରକାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବିବାହ ଘର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଇଛାନୁସାରେ କରାଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିବାର ପରମ୍ପରା ଟିକେ ଅଜବ ଅଟେ | ଏହି ଜନଜାତିରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଚୋରି କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଯଦି ଏପରି କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିବାର ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ମିଳେନାହିଁ |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଗେରେବଲ ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ଆୟୋଜନ ସମୟରେ ପୁଅମାନେ ସଜ ହୋଇ ନିଜ ଚେହେରାକୁ ରଙ୍ଗୀନ କରିଥାନ୍ତି | ଏହାପରେ ସାମୁହିକ ଆୟୋଜନରେ ଡାନ୍ସ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗତିବିଧି ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କାହାର ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଚୋରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି |

କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଏହି କଥା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ରହିବାକୁ ହୋଇଥାଏ ଯେ ତାର ସ୍ୱାମୀ ଯେମିତି ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ବି ନ ଜାଣିପାରେ | ଏହାପରେ ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷ ସହିତ ପଳାଇ ଯାଏ, ତେବେ ସେମି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଖୋଜି ତାଙ୍କର ବିବାହ କରାଇ ଦିଅନ୍ତି | ଏହି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହକୁ ଲଭ ମ୍ୟାରେଜ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.