ବଡ ଖବର : ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଜିନିଷପତ୍ର ଚୋରି ହୋଇଗଲେ ମିଳିବ କ୍ଷତିପୂରଣ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ନିୟମ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପଦ୍ଧତି !

ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥାନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କର ବହୁତ କାମରେ ଆସିପାରେ | ଇଣ୍ଡିଆନ ରେଲୱେର କିଛି ଖାସ ନିୟମ ରହିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜାଣିବା ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ | ବାସ୍ତବରେ, ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାତ୍ରୀ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକୁ ଜାଣିନାହାନ୍ତି |

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଯଦି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଜିନିଷ ଚୋରି ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାର କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିପାରେ | ଆପଣ ନିଜର ଜିନିଷର କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇଁ କ୍ଲେମ କରିପାରିବେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ୬ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଜିନିଷ ନମିଳିଲା, ତେବେ ଆପଣ ଉପଭୋକ୍ତା ଫୋରମ ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରିବେ | ଏପରି ଅନେକ ନିୟମ ରହିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜାଣିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିଯିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ |

ଜିନିଷ ଚୋରି ହେବା ଉପରେ କ୍ଷତିପୂରଣର ନିୟମ :-

ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଜିନିଷ ଚୋରି ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଆରପିଏଫ ଥାନାକୁ ଯାଇ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ | ଏହାସହିତ ସେହି ସମୟରେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ ଫର୍ମ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିବେ | ଏଥିରେ ଲେଖାଯାଇଥାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଜିନିଷ ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିବନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଉପଭୋକ୍ତା ଫୋରମରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତୁ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜିନିଷର ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରି ରେଲୱେ ଏହାର କ୍ଷତିପୂରଣ କରିଥାଏ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର କ୍ଷତିପୂରଣ ପୂରଣ ହୋଇଯିବ |

ୱେଟିଂ ଟିକେଟରେ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଯାତ୍ରା :-

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ୱେଟିଂ ଟିକେଟ ଅଛି, ତେବେ ଟ୍ରେନର ଆରକ୍ଷିତ କୋଚରେ ଆପଣ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଧରାପଡିଯାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ୨୫୦ ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତାପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଷ୍ଟେସନରୁ ଜେନେରାଲ କୋଚରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିବ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଚାରିଟି ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଟିକେଟ କନଫର୍ମ ଅଟେ, ତେବେ ତତେ ରୁ ଅନୁମତି ନେଇ ବାକି ଦୁଇଜଣ ଲୋକ ତାଙ୍କ ସିଟକୁ ଯାଇପାରିବେ |

ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଜୋରିମାନା :-

ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଟିକେଟ ନାହିଁ, ତେବେ ରେଲୱେ ଆକ୍ଟର ଧାରା ୧୩୮ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରାଯାଇପାରେ | ଏହି ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ଯାତ୍ରା ଦୂରତାର ରେଲୱେ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସାଧାରଣ ଭଡା ଏବଂ ୨୫୦ ଟଙ୍କାର ପେନଲଟି ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ତଳ କ୍ଲାସର ଟିକେଟ ଅଛି, ତେବେ ଭଡ଼ାର ପାର୍ଥକ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆଦାୟ କରାଯିବ |

କରାଯିବ ମୁକଦ୍ଦମା ପଞ୍ଜିକରଣ :-

ଏହାବ୍ୟତୀତ ଯଦି କୌଣସି ଯାତ୍ରୀ ଟିକେଟରେ ଜାଲିଆତି କରି ଯାତ୍ରାକରୁଥିବା ସମୟରେ ଧରାପଡିଯାଏ, ତେବେ ରେଲୱେ ଧାରା ୧୩୭ ଅନୁଯାୟୀ ମୁକଦ୍ଦମା ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଯିବ | ଏଥିରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୬ ମାସର ଦଣ୍ଡ ସହିତ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା କିମ୍ବା ଉଭୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.