ହୁ ହୁ ହୋଇ ବ୍ୟାପୁଛି ଓମିକ୍ରନ, ଟିକା ନୁହେଁ ବରଂ ଚୁଇଁଗମ୍ ରୋକିବ ସଂକ୍ରମଣ

କୋଭିଡର ନୂଆ ପ୍ରକାର ଭେରିଏଣ୍ଟ ହେଉଛି ଓମିକ୍ରନ, ଯାହା ନଭେମ୍ବର ମାସର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଏବଂ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ତେବେ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁସାରେ ୪୭ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଓମିକ୍ରନ୍ ଭେରିଆଣ୍ଟର କୌଣସି ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ, ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସମେତ ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢିଚାଲିଛି।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଓମିକ୍ରନ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ କି ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ନେଉଥିବା ଟୀକା ଏହାକୁ ମାତ ଦେଇପାରିବକି ନାହିଁ। ତାହା ଉପରେ ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଡାକ୍ତର ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଉଛନ୍ତିଯେ ସଂକ୍ରମଣ ଅତି ସାମାନ୍ୟ ଅଟେ।

ଥାଇଲାଣ୍ଡର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଭାଗର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତିଯେ ନଭେମ୍ବର ୨୯ ତାରିଖରେ ସ୍ପେନରୁ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଆସିଥିବା ଆମେରିକାର ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହିପରି ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେଉଛି ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂସ୍କରଣର ୪୭ ତମ ଦେଶ। ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ, ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଉଭୟ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ନେପାଳର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଡେପୁଟି ମୁଖପାତ୍ର ସମୀର ଆଡିକାରୀ କହିଛନ୍ତିଯେ ସୋମବାର ଦିନ ନେପାଳର ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନର ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ନେପାଳୀ ଓ ଜଣେ ବିଦେଶୀ ଅଟନ୍ତି।

ତେବେ ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଚୁଇଙ୍ଗମ ଉପରେ ଏକ ଆଶ୍ଚଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି। ଯାହା କରୋନା ଭାଇରସକୁ ରୋକିପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଉଦ୍ଭିଦ-ବଢିଥିବା ପ୍ରୋଟିନ ଧାରଣ କରିଥିବା ଏକ ଚୁଇଙ୍ଗମ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି। ଯାହା SARS-CoV-2 ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଅବ୍ୟର୍ଥ ଔଷଧ ରୂପେ କାମ କରିବ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ACE-2 ନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଲୋକଙ୍କ ପାଟିରେ ଥିବା ଭୂତାଣୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଏହିପରି, ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ କମିଯିବ। ପେନସିଲଭାନିଆ ୟୁନିଭରସିଟିର ହେନେରୀ ଡାନିଏଲ୍ସଙ୍କ ଅନୁସାରେ କାଶ, ଛିଙ୍କିବା କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କଥା କହିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରୋଟିନ ଥିବା ଚୁଇଙ୍ଗମ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଟିରୁ ସଂଖ୍ୟ ଜୀବାଣୁ କମ ହୋଇଯାଏ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଇନଗତ ଅନୁମତିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *