୧୦ ବର୍ଷର ଝିଅ ଆରମ୍ଭ କଲେ ବ୍ୟବସାୟ,ଆଉ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ରୋଜଗାର କଲେ କୋଟିଏ ରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି …….

ସଫଳତା ବୟସର ବିଷୟ ନୁହେଁ । ଜଣେ ୧୦ ବର୍ଷର ବାଳିକା ଏହି ରେଖାଗୁଡ଼ିକୁ ସାକାର କରିଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଏକ ୧୦ ବର୍ଷର ଝିଅର ନିଜର ଖେଳନା ବ୍ୟବସାୟ ଅଛି । ଏହି ଝିଅ ଖେଳନା ବ୍ୟବସାୟରୁ ମାସକୁ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରେ।
ଗୋଟିଏ ମାସରେ ୧ କୋଟି 4 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର ଶୁଣିବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହେବ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ । ଜଣେ ୧୦ ବର୍ଷର ଝିଅ ନିଜ ଖେଳନା ବ୍ୟବସାୟରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ରୋଜଗାର କରେ ଯାହା ସେ ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆରାମରେ ଅବସର ନେଇପାରେ ଏବଂ ନିଜ ସଞ୍ଚୟଠାରୁ ଅଧିକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ବିତାଇପାରେ । ପିକ୍ସୀ କର୍ଟିସ୍ ନାମକ ଏହି ଝିଅଟି ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପିକ୍ସୀ ୧କୋଟି 4 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛି । ବ୍ୟବସାୟରେ ‘ଦର୍ପଣ’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ୧୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ଆସିଥିବା ପିକ୍ସୀ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କ ସହ ଫିଜେଟ ଏବଂ ରଙ୍ଗୀନ ପପିଙ୍ଗ ଖେଳନା ତିଆରି କରନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ଖେଳଣାଗୁଡ଼ିକର ଚାହିଦା ଏତେ ଅଧିକ ଯେ ସେଗୁଡିକ କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ୧୦ ବର୍ଷର ବାଳିକା ପିକ୍ସୀଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ହେୟାର ଆକ୍ସେସୋରିଜୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ନିଜେ ତାଙ୍କ ମା ରକ୍ସି ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ । ଏଥିରେ ବହୁତ ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ହେଡବ୍ୟାଣ୍ଡ, କ୍ଲିପ୍ସ ଏବଂ ଅଧିକ ଅଛି ।

ଝିଅ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କଲା । ରକ୍ସି ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ, ‘ମୋ ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ସବୁଠାରୁ ରୋମାଞ୍ଚକର ଅନୁଭବ ଯାହା ମୋ ଝିଅ ବହୁତ କମ୍ ବୟସରେ ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରତିଭା ମୋ ଭିତରେ ନଥିଲା । ମୁଁ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି କିନ୍ତୁ ମୋ ଝିଅ ଏତେ କମ ବୟସରେ ବ୍ୟବସାୟକୁ ସଫଳ କରି ମୋର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିଛି । ରକ୍ସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ନିଜେ ୧୪ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡରେ କାମ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଠାରୁ ସେ କେବଳ ଯେତିକି ପାରିଶ୍ରମିକ ପାଇ ପାରିବେ ସେତିକି ରୋଜଗାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ରକ୍ସି କହିଛନ୍ତି, ମୋ ଝିଅ ହେତୁ ମୁଁ ପରିଶ୍ରମୀ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲି ଏବଂ ଖୁସିର କଥା ଯେ ମୋ ଝିଅ ଏତେ କମ୍ ବୟସରେ ଯାହା ପାଇଛି ତାହା ମୋତେ ଏବେ ମିଳୁଛି । ୧୫ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ରକ୍ସୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ପିକ୍ସୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଯୋଜନା କରିଛୁ, ଯଦି ସେ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ମାତ୍ର ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅବସର ନେଇ ପାରିବେ ।’ ପିକ୍ସୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଡନୀରେ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟର ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ନିଅନ୍ତି । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହି ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ପିକ୍ସୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କର ଏକ କୋଟି ୪୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ମର୍ସିଡିଜ୍ କାର୍ ଅଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୨ ମସିହାରେ, ରୋକ୍ସି ଅଲିଭର୍ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ରକ୍ସିଙ୍କର ଆହୁରି ଅନେକ ସଫଳ ବ୍ୟବସାୟ ଅଛି । ରୋକ୍ସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଜ ପିଲା ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ ଅଲିଭର କାର୍ଟିସଙ୍କ ସହ ସିଡନୀରେ ୪୯.୭୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ମହଲରେ ରୁହନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *