ଛାତ୍ର ଜଣକ ତିଆରି କଲେ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ବୈଦ୍ୟୁତିକ କାର, ୩୦ ଟଙ୍କାରେ ଚାଲିଥାଏ ୧୮୫ କିଲୋମିଟର !

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସାଗରରେ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ର ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ କାର୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଭିଣ୍ଟେଜ୍ ଦେଖାଯାଉଥିବା ବେଦ୍ୟୁତିକ କାର ଯାନ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ବଦ୍ୟୁତିକ କାର ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଶସ୍ତା ଅଟେ ଏହି କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ 5 ଜଣଙ୍କୁ ବସାଇପାରେ ଏବଂ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ । ଏହି କାରଟି ଗୋଟିଏ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାର୍ଜରେ 185 କିଲୋମିଟର ଚଲାଇଥାଏ |

କତୁହଳ ର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହି କାର ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ଏହାର ବ୍ୟାଟେରୀ ନିଜେ ଚାର୍ଜ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ର ହିମାଂଶୁ ଭୋଇ ପଟେଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବେଦ୍ୟୁତିକ କାର ମାତ୍ର 30 ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ 185 କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବ। କାରର ଶୀର୍ଷ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 50 କିଲୋମିଟର । 5 ମାସର ପରିଶ୍ରମ ପରେ ହିମାଂଶୁ ଏହି କାର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ହିମାଂଶୁ ଗୁଜୁରାଟର ଗାନ୍ଧିନଗରରେ ପଛନ୍ତି। ଏବଂ ସେମାନେ ସାଗର ଜିଲ୍ଲାର ମାକ୍ରୋନିଆର ବାସିନ୍ଦା ।

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଟୋମେକର୍ ବଜାରରେ ଅନେକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ହିମାଂଶୁ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏହି କାର ବଜାରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଅନ୍ୟ କାର ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଶସ୍ତା ଅଟେ । ଏହି କାର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ହିମାଂଶୁ ଭୋଇ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି।ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାରର ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ 4 ଘଣ୍ଟା ଲାଗେ । ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସହିତ ଏହି ବୈଦ୍ୟୁତିକ କାରର ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ 30 ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ । କ ତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି, କାରଟି ରିମୋଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ।

କାରରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସ୍ପିଡ୍ ମିଟର, ବ୍ୟାଟେରୀ ପାୱାର ମିଟର, ଫାଷ୍ଟ ଚାର୍ଜର ସହିତ ଅନେକ ବେଶିଷ୍ଟ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । କାରକୁ ଓଲଟାଇବା ପାଇଁ ଏକ ବଟନ୍ ଦିଆଯାଇଛି । ଏକ ସୁରକ୍ଷା ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଭାବରେ, ଏହାକୁ ଚୋରିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଲାର୍ମ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ସର୍ଟ ସର୍କିଟ୍ ଘଟଣାରେ, କାରରେ ସ୍ଥାପିତ MCB ଯାତ୍ରା କରିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟିବ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *