ମୂଷାଙ୍କଠାରୁ ଆସିଛି କରୋନାର ବିପଜ୍ଜନକ ଭାରିଆଣ୍ଟ “ଓମିକ୍ରନ୍” ? ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ତଥ୍ୟ ! ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଏକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି । ବାଏଜ୍ଞିନିକ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରକାରଟି ଅଣ-ମାନବ ପ୍ରାଣୀ ପ୍ରଜାତିରୁ ଆସିଛି ଏବଂ ଏହା ହୁଏତ ରୋଡେଣ୍ଟ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ରାଗରୁ ଆସିଛି । ଏକାଧିକ ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଗଠନ ହେଲା । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏକ ମୂଷା କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଇପାରେ । ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାର ଅନେକ ଜୀବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ପରେ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ । ଏହାକୁ ରିଭର୍ସ ଜୁନୋସିସ୍ କୁହାଯାଏ ।
ସ୍କ୍ରିପ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଇମ୍ୟୁନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଆଣ୍ଡର୍ସେନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଗଠନ ହୁଏ । ଏହାର ନିଜେ 30 ରୁ ଅଧିକ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଅଛି ।

ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଏହା ଓଲଟା ଜୁନୋସିସ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଗତି କରିଛି । ଅନ୍ୟ କେତେକ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ଏହା ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲା । 7 ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ମୂଷାକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ । ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରରେ କେବଳ 32 ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ।ଏହାର ବାହ୍ୟ କଣ୍ଟା ସ୍ତରରେ କୁହାଯାଉଛି । ତୁଲାନେ ମେଡିକାଲ୍ ସ୍କୁଲର ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜି ଏବଂ ଇମ୍ୟୁନୋଲୋଜିର ପ୍ରଫେସର ରବର୍ଟ ଗ୍ୟାରିଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଓମିକ୍ରୋନ୍ର 32 ଟି ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ମଧ୍ୟରୁ 7 ଟି ଅଛି ଯାହା ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ । କରୋନା ଜୀବାଣୁର ପ୍ରଥମ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆଲଫାରେ କେବଳ ସାତୋଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିଲା ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରରେ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଥିବା ଜିନ୍ ଥାଏ । ବାଇଜ୍ଞାନିକ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରକାରରେ ଯେତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି, ସମାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ । ଆରିଜୋନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଜୀବବିଜ୍ଞାନୀ ମାଇକ ଭୋରୋବି ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନ୍ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପ୍ରକାର । ଏହି କାରଣରୁ, ଆହୁରି ଅନେକ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରକାର ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ମାଇକ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମାଉସ୍ ରୁ ଆସିଛି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏହା ବିକଶିତ ହୋଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.