ବାହାଘରରେ ଡିଜେ ସାଉଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ୬୩ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ, ଫାର୍ମ ମାଲିକ କଲେ ଅଭିଯୋଗ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ଓଡିଶାର ବାଲାସୋରରୁ ଗୋଟିଏ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ପାରମ୍ପରିକ ବିବାହରେ ହେଉଥିବା ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବାଜାର ଶବ୍ଦ, ଡିଜେ ଏବଂ ନାଚ ଗୀତ କାରଣରୁ ୬୩ ଟି କୁକୁଡ଼ାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି | ଏହି କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କର ମାଲିକ ରଂଜିତ କୁମାର ପରିଦା ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୋଲିସଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି | ପରିଦା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରବିବାର ଦିନ ରାତି ଅଧରେ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବହୁତ ଶବ୍ଦ କରି ଗୋଟିଏ ବରଯାତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ପୋଲଟ୍ରି ଫାର୍ମ ଦେଇ ଯାଇଥିଲା | ସେ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ଏଏଫପିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଵାଲାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଟିକେ କମ ଶବ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ, କାରଣ ଶବ୍ଦ ବହୁତ ଅଧିକ ଥିଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ କୁକୁଡ଼ାମାନେ ଡରୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ବରର ସାଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପାଟି କରିଥିଲେ |

ପଶୁମାନଙ୍କ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ପରିଦାଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ କାରଣରୁ ହୋଇଛି | ଯାହାପରେ ସେ ବିବାହର ଆୟୋଜକଙ୍କ ପାଖକୁ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ପହଞ୍ଚିଲେ | ଆୟୋଜକଙ୍କ ତରଫରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମନା କରିବାରୁ ସେ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ଯାଇ ଅଭିଯୋଗ କଲେ | ପରିଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମୁଁ ଅଧିକ ଶବ୍ଦ କାରଣରୁ ପ୍ରାୟ ୧୮୦ କିଲୋ ଚିକେନକୁ ହରାଇ ଦେଲି, କାରଣ ପକ୍ଷୀମାନେ ବୋଧହୁଏ ହାର୍ଟ ଆଟାକରେ ମରିଗଲେ |” ନୀଳଗିରି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଦ୍ରୋପଦୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପରିଦା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପଡୋଶୀ ଉଭୟଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଡକାଯାଇଛି |

ଏହିପରି ଭାବରେ ବଢିଥାଏ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକର ବିପଦ :-

ପଶୁମାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଗୋଟିଏ ବହି ଲେଖିଥିବା ଯୁଲୋଜିର ପ୍ରଫେସର ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକ ଶବ୍ଦ କାରଣରୁ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକର ବିପଦ ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ | ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, “କୁକୁଡ଼ାମାନେ ଏକ ସର୍କାଡିୟନ ରିମ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାନ୍ତି, ଯାହା ଦିନ ଏବଂ ରାତିର ପ୍ରାକୃତିକ ଆଲୋକର ଚକ୍ର ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ | ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଅଧିକ ଗୀତ କାରଣରୁ ଅଚାନକ ଉତ୍ତେଜନା କିମ୍ବା ଚାପ ତାଙ୍କ ଜୈବିକ ଘଡିକୁ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ |

ଆଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଡିଜେ ଉପରେ ବ୍ୟାନକୁ ନେଇ ଦେଇଥିଲା ଆଦେଶ :-

ଆଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ୨୦୧୯ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଡିଜେକୁ “ମାନବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଗମ୍ଭୀର ବିପଦ” କହି ତାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ବ୍ୟାନ କରି ଦେଇଥିଲା | ହାଇକୋର୍ଟ କହିଥିଲା ଯେ “ଡିଜେକୁ କମ ଶବ୍ଦରେ ଚଲା ଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମ ୨୦୦୦ର ଅନୁସୁଚି ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ସୀମା ବାହାରେ ଅଟେ | ଗୋଟିଏ ଡିଜେ ଅନେକ ଏମ୍ପ୍ଲିଫାୟରୋ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା ସଂଯୁକ୍ତ ଧ୍ୱନି ଏକ ହଜାର ଡେସିବଲରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ |”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *