ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପୁରୁଣା ଏକ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପରି ଭାବରେ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ବିକ୍ରୟ କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତୁ : ଯଦି ଆପଣ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ସର୍ଟକଟ୍ ଆଇଡିଆ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଖବର କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ କୌଣସି ପରିଶ୍ରମ ନକରି ଘରେ ବସି କିପରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବେ | ଏହି ଉପାୟରେ ଆପଣ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ |

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ପାଖେ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଆସୁ | ଲୋକମାନେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି | ସେହି ସମୟରେ କିଛି ଲୋକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ପାଇଁ ସର୍ଟକଟ୍ ଖୋଜନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ କାମ ନକରି ଶୀଘ୍ର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ନିଜ ଘରୁ ବାହାରକୁ ନ ଯାଇ କୋଟିପତି ହୋଇପାରିବେ |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋଟର ନିଜସ୍ୱ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପୁରୁଣା 1 ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ପାଇପାରିବେ ଟଙ୍କା |

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ବହୁତ ଚାହିଦା ଅଛି |

ଯେତେବେଳେ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଏ, ସେମାନେ ପୁରାତନ ବର୍ଗରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ଯାହାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ବହୁତ ଚାହିଦା | ଏହିପରି ଜିନିଷ ବଦଳରେ ଆମକୁ ଅନେକ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ | ନ୍ୟୁଜିମାଟିକ୍ସ ଏବଂ ନୋଟଫିଲିଷ୍ଟ ବିରଳ ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ନୋଟ୍ ପାଇଁ ସଜାଗ ରହିଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପାଖରେ ଏହିପରି 1 ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ଅଛି | ତାହାଲେ ଏବେ ସମୟ ଆସିଯାଇଛି ଯେ ଏହି ନୋଟ କୁ ବିକ୍ରି କରି କୋଟିପତି ହେଇବାର |

ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନୋଟ୍ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ |

ଅନେକ ୱେବସାଇଟ୍ ଏହିପରି ବିରଳ ମୁଦ୍ରା ନିଲାମ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ୱେବସାଇଟ୍ ହେଉଛି OLX | ଆପଣଙ୍କୁ ଲଗଇନ୍ ଆଇଡି ତିଆରି କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ନୋଟ୍ ନିଲାମ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ indiamart.com ରେ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ID ସୃଷ୍ଟି କରି ନୋଟ୍ ନିଲାମ କରିପାରିବେ | ନିଲାମ ପାଇଁ ତୁମ ନୋଟର ଏକ ଫଟୋ ସେୟାର କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ସହିତ, ଆପଣ CoinBazzar ଏବଂ Quikr ପରି ସାଇଟରେ ଆପଣଙ୍କର ନୋଟ୍ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ |

ଯଦି ତୁମେ ଭାଗ୍ୟବାନ, ତେବେ କ୍ରୟକର୍ତ୍ତା ଆପଣଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବେ | ସେଠାରେ ଆପଣ ଦେୟ ଏବଂ ବିତରଣ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କର ନୋଟ୍ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ | ଏହି ସାଇଟଗୁଡିକରେ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ନୋଟ୍ ପାଇଁ ବହୁତ ଚାହିଦା ଅଛି |

ପ୍ରଥମ 1 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ କେବେ ଛପା ହୋଇଥିଲା?

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା, 1 ଟଙ୍କାର ନୋଟ୍ ପ୍ରଥମେ 30 ନଭେମ୍ବର 1917 ରେ ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା | ସେହି ନୋଟ୍ ଉପରେ କିଙ୍ଗ ଜର୍ଜ 5 ର ଚିତ୍ର ଥିଲା | ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, 1926 ରେ ରେ 1 ନୋଟ୍ର ମୁଦ୍ରଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହା ପୁଣି 1940 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଅବଶ୍ୟ, 1994 ରେ ଏହା ପୁଣି ଥରେ ଛାପିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା | ଏହା ପରେ, 1 ଜାନୁଆରୀ 2015 ରେ ପୁନର୍ବାର ମୁଦ୍ରଣ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ ଏହି ନୋଟ୍ ବଜାରରେ ପ୍ରଚଳିତ ହେଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *