ବେକାରୀ ଭତ୍ତା: ସରକାର ଦେଉଛନ୍ତି ବେରୋଜଗାର ଭତ୍ତା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ କିଏ ପାଇବ ଲାଭ ଓ କେମିତି କରିବେ ପଞ୍ଜିକରଣ

ଦେଶରେ କାରଣ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଅସଂଖ୍ୟ ଲୋକ ଚାକିରି ହରାଇ ବେରୋଜଗାର ଅଛନ୍ତି| ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ବେରୋଜଗାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବେକାରୀ ଭତ୍ତାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି| ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଲାଭବାନ ହୋଇସାରିଲେଣି| ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଅଛନ୍ତି ତାହେଲେ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବେ ଓ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କଣ କରିବାକୁ ପଡିବ|

ବେରୋଜଗାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର “ଅଟଳ ବୀମିତ ବ୍ୟକ୍ତି କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା” ନାମକ ଏକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି| ଏହି ଯୋଜନା କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ନିଗମ (ESIC) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ| କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର “ଅଟଳ ବୀମିତ ବ୍ୟକ୍ତି କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା” କୁ ୩୦ ଜୁନ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି| ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଯୋଜନା ୩୦ ଜୁନ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା|

ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଉଠାଇବେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ-

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ, ESIC ସହିତ ଜଡିତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ESIC ର ଯେକୌଣସି ଶାଖାକୁ ଯାଇ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ| ଏହାପରେ ଆବେଦନ ESIC ଦ୍ୱାରା ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବ| ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆବେଦନ ସଠିକ ହୋଇଥାଏ, ତାହେଲେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଯିବ|

ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ-

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ବେକାର ହେବ ପରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ| ଯାହାର କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତି ମାସରେ PF/ESI ଦରମା କାଟୁଥିବା|

ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ,କାରଖାନା ଏବଂ କାରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ESIର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ| ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ESI କାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି|

କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି କାର୍ଡ କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀରୁ ଆଣିଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଆଧାରରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ| ESI ର ଲାଭ ସେହି କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଯାହାର ମାସିକ ଆୟ ୨୧ ହଜାର ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ତାଠାରୁ କମ|

ଶିଖନ୍ତୁ – କିପରି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବେ?

୧. ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ESIC ର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟ www.esic.nic.in ରେ ଅଟଳ ବୀମିତ ବ୍ୟକ୍ତି କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ ପଡିବ|

୨. ବର୍ତ୍ତମାନ ଫର୍ମକୁ ପୂରଣ କରି କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ନିଗମ (ESIC) ର ନିକଟତମ ଶାଖାରେ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ|

୩.ଏହା ପରେ ଏହି ଫର୍ମରେ 20 ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ନନ-ଜୁଡିସିଆଲ ଷ୍ଟାମ୍ପ ପେପରରେ ନୋଟାରୀର ଆଫିଡେଭିଟ ରହିବ| ଏହି ଫର୍ମରେ AB-1 ରୁ AB-4 ସବମିଟ କରାଯିବ|

୪. ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଦୁଃବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଚାକିରୀ ଚାଲିଯାଇଥିବ ତାହେଲେ ଏହି ଲାଭରେ ଆପଣ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେନାହିଁ|

୫. ଏଥିସହିତ ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାଁରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବ କିମ୍ବା ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଚାକୀରିରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ|

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *