ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧: ଫେଜ-୧ ପରେ କଣ ଦଳର ସ୍ଥିତି? ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ଲେଅଫରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମୀକରଣ

ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗର ୧୪ତମ ସିଜିନର ଆରମ୍ଭ ବହୁତ ସାନଦାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ମଝିରେ ରୋକିବାକୁ ପଡିଲା। ଭାରତରେ ଆୟୋଜିତ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟକୁ ୨୯ ମ୍ଯାଚ ପରେ ସ୍ଥଗିତ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚା ଓ ବିଚାର କରି ଲିଗର ଦ୍ଵିତୀୟ ଚରଣକୁ ୟୁଏଇରେ ଆୟୋଜିତ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ପୁଣିଥରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ରୁ ନୂଆ ରୂପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଅଛି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ପରିସ୍ଥିତି ବଦଳିଛି। ଶକ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଷ୍ଟାର କ୍ରିକେଟର ମଧ୍ୟ ଦ୍ଵିତୀୟ ଚରଣରେ ଭାଗ ନେବେ ନାହିଁ। ସେହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ରିପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ କରାଯାଇଛି ଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କର ନଜର ପ୍ଲେଅଫରେ ପହଞ୍ଚିବା ଉପରେ ଥିବ। ଏମିତିରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ଲେଅଫରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ ସମୀକରଣ।

ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ:-

ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଚରଣ ବହୁତ ନିରାଶଜନକ ଥିଲା। ସେ ୬ଟି ମୁକାବିଲା ହାରି ଅଙ୍କ ତାଲିକାର ୮ମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୃପ ଷ୍ଟେଜରେ ୭ଟି ମୁକାବିଲା ବାକି ଅଛି। ପ୍ଲେଅଫରେ ସ୍ଥାନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅତିକମରେ ୬ଟି ମ୍ଯାଚ ଜିତିବାକୁ ହେବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ୱାର୍ନର ଅଧିନାୟିକତ୍ଵରେ ଦଳକୁ ବଡ ଅନ୍ତରରେ ଅନେକ ମୁକାବିଲା ଜିତିବାକୁ ହେବ କାରଣ ତାଙ୍କର ରନ ରେଟ ବହୁତ ଖରାପ ଅଛି।

କେଉଁ ଦଳ ଶହ ଭିଡିବେ:-

ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ, ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ, ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ, କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର୍ସ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗଲୋର, ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ

କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର୍ସ:-

ଇୟୋନ ମର୍ଗାନଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଚରଣ ବହୁତ ନିରାଶଜନକ ଥିଲା। ଦଳକୁ ସାତଟି ମୁକାବିଲାରେ ପାଞ୍ଚୋଟିରେ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ଅଙ୍କ ତାଲିକାରେ ୭ମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୭ଟି ମୁକାବିଲା ଖେଳିବାର ଅଛି ଓ ପ୍ଲେଅଫରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅତିକମରେ ୫ଟି ମ୍ଯାଚ ଜିତିବାକୁ ପଡିବ ଓ ତାହା ପୁଣି ବଡ ଅନ୍ତରରେ।

କେଉଁ ଦଳ ଶହ ଭିଡିବେ:-

ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗଲୋର, ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ, ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ, ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ, ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ

ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ:-

କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଚରଣ କିଛି ଖାସ ରହିଲା ନାହିଁ। ଦଳରେ ୮ଟିରୁ ୩ଟି ମୁକାବିଲା ଜିତିଛି ଓ ୬ଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ପଞ୍ଜାବ ୬ଟି ମ୍ଯାଚ ଖେଳିଛନ୍ତି ଓ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅତିକମରେ ପାଞ୍ଚଟି ମୁକାବିଲା ଜିତିବାକୁ ହେବ।

କେଉଁ ଦଳ ଶହ ଭିଡିବେ:-

ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ, ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର୍ସ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗଲୋର ଓ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ

ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ:-

ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମିଳାମିଶା ରହିଛି। ଦଳ ସାତଟିରୁ ତିନୋଟି ମୁକାବିଲା ଜିତଛି ଓ ୫ମ ନମ୍ବରରେ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୭ଟି ମ୍ଯାଚ ଓ ଖେଳିବାର ଅଛି ଓ ପ୍ଲେଅଫରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ଅତିକମରେ ଚାରୋଟି ମ୍ଯାଚ ଜିତିବାକୁ ହେବ।

କେଉଁ ଦଳ ଶହ ଭିଡିବେ:-

ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ, ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗଲୋର, ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ, ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର୍ସ

ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ:-

ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ୫ଥର ବିଜେତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ୭ଟି ମ୍ୟାଚ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଟି ଜିତିବା ପରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ମୁମ୍ବାଇର ଆରମ୍ଭ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶେଷ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ସେମାନେ ଗିୟର ବଦଳାଇ କ୍ରମାଗତ ୨ଟି ବିଜୟ ସହ ଶୀର୍ଷ ୪ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ମୁମ୍ବାଇରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖେଳିବାକୁ ୭ଟି ମ୍ୟାଚ ଅଛି ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଉଣ୍ଡ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ଅତି କମରେ ୪ଟି ମ୍ୟାଚ ଜିତିବା ଆବଶ୍ୟକ।

କେଉଁ ଦଳ ଶହ ଭିଡିବେ:-

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ,କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର୍ସ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗଲୋର, ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ, ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ, ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ

ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗଲୋର:-

ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କ ଅଧିନାୟିକତ୍ଵ ଆରସିବିର ଦଳ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଟାଇଟଲ ଜିତିବା ଆଶାରେ ଅଛି। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଚରଣ ସାନଦାର ଥିଲା। ଦଳ ୭ମ ରୁ ୫ମ ମୁକାବିଲା ଜିତିବା ଓ ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ କାଟିବାକୁ ୭ମ ମୁକାବିଲା ଖେଳିବାରେ ଅଛନ୍ତି ଓ ସେ ପ୍ଲେଅଫରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅତିକମରେ ତିନୋଟି ମୁକାବିଲା ଜିତିବାକୁ ହେବ।

କେଉଁ ଦଳ ଶହ ଭିଡିବେ:-

କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର୍ସ, ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ, ମୁମ୍ବାଇ କିଙ୍ଗସ, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ, ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ, ସନରାଇଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ:-

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ ପ୍ରଥମ ଚରଣରେ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଓ ଲଗାତାର ୪ଟି ମୁକାବିଲା ଜିତିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସେ ୭ଟି ମୁକାବିଲା ଜିତିଛନ୍ତି ଓ ୨ୟ ନମ୍ବରରେ ଅଛନ୍ତି। ସିଏସକେଙ୍କୁ ୭ଟି ମୁକାବିଲା ଖେଳିଛନ୍ତି ଓ ପ୍ଲେଅଫରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅତକମରେ ତିନୋଟି ମ୍ଯାଚ ଜିତିଛନ୍ତି।

କେଉଁ ଦଳ ଶହ ଭିଡିବେ:-

ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗଲୋର, କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର୍ସ, ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ, ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ

ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ:-

ଶ୍ରେୟସ ଅୟର ଆଘାତ ହେବା ପରେ ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵରେ ଖେଳୁଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ପ୍ରଥମ ଚରଣରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଦଳ ୮ଟି ମ୍ଯାଚରୁ ୬ଟି ମୁକାବିଲା ଜିତି ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦିଲ୍ଲୀକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଟା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ୬ଟି ମୁକାବିଲା ଖେଳିଛନ୍ତି ଓ ପ୍ଲେଅଫରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅତିକମରେ ଦୁଇଟି ମ୍ଯାଚ ଜିତିଛନ୍ତି।

କେଉଁ ଦଳ ଶହ ଭିଡିବେ:-

ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ, କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର୍ସ, ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗଲୋର

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *