ଫସିଲେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର,ମିଳିଲା ବଡ ଚେତାବନୀ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ରିକେଟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କୁ ତିନି ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଅବନ୍ତିତ ଜମି ଉପରେ କ୍ରିକେଟ ଏକାଡେମୀ ବିକଶିତ ନକରିବାକୁ ଭର୍ଚୁଆଲ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରିଥିଲେ। ଆବାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ଼କ୍ଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଆହ୍ୱାଡ଼ ବୁଧବାର ରାତିରେ ବନ୍ଦ୍ରା ପୂର୍ବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଖାଲି 2000 ବର୍ଗ ମିଟର ଫ୍ଲାଟରେ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାରିକ ରୂପରେ ଫଟକରା ଲଗାଇଥିଲେ। ଯେଉଁ ଜମିକୁ 1986 ମସିହାରେ କ୍ରିକେଟ ସହିତ ଖେଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଏକାଡେମୀ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଅବନ୍ତିତ କରିଥିଲେ।

ଗାଭାସ୍କରଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଚେତାବନୀ:-

ଅଧିକାରୀ ମାନେ କହିଥିଲେ କି, ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକୁ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର କ୍ରିକେଟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ନିର୍ଧାରିତ ଅବଧି ଭିତରେ କ୍ରିକେଟ/ଖେଳ ଏକାଡେମୀ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏମିତି ହୋଇନଥିଲା। ବୁଧବାର ଦିନ ଡ଼କ୍ଟର ଆହ୍ୱାଡ଼ କହିଥିଲେ କି, ସେ ଆବଣ୍ଟନକୁ ରଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ଫଇସଲା କରି ସାରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ନାମ ଦସ୍ତାବିଜରେ ଥିବାରୁ ସେ ମନା କରିଥିଲେ। ଆହ୍ୱାଡ଼ ଦାବି ସହକାରେ କହିଲେ, ଯଦି ସେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ନ ହୋଇଥାନ୍ତେ ତାହେଲେ ମୁଁ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରଦ୍ଧ କରିଥାନ୍ତି।

ବହୁତ ବର୍ଷ ହେବ ପୂରଣ କରି ନାହାଁନ୍ତି ଏହିକାମ:-

ସେ ନିଜର ସ୍ୱରକୁ ଏହାପରେ ନରମ କରି କହିଲେ, ମୁଁ ସିଏ ଯିଏକି ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଭିତରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଦେଖିଥାଏ। ସେହି ଦିନ ମୁଁ ଭୁଲି ପାରିନାହିଁ ଯେବେ ସେ ଫିଲିପି ଡେକ୍ରୋତାସଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କ୍ଲିନ ବୋଲଡ ହୋଇଥିଲେ ଓ ମୁଁ ମୈଦାନରୁ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ବାହାରକୁ ଯାଇଥିଲି। ଶିବସେନା ନେତା ଓ ମୁମ୍ବାଇ ବିଲ୍ଡିଂ ରିପେୟାର ଓ ରିକଂଷ୍ଟ୍ରକ୍ସନ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିନୋଦ ଘୋଷାଲକର କହିଲେ କି ମାନଦଣ୍ଡ ଅନୁସାରେ, ବରିଷ୍ଠ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଆବଣ୍ଟିତ ଏହି ଫ୍ଲାଟ ଗୁଡିକ ତିନିବର୍ଷ ଭିତରେ ବନାଇବା କଥା ଓ ଏହି ଭୂମି ଉପରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ କର ର ଭରଣା ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ହେବ।

ଘୋସଲକର ଆଇଏଏନଏସ ବିସ୍ତାରରେ କହିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ମାମଲାରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ, ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦକ ସମୟ ଅବଧି ବିସ୍ତାରକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଦାବି କରିପାରନ୍ତି ଓ ଏହାକୁ ପରିଯୋଜନା ଆଧାରରେ ଦିଆଯାଇ ପାରେ, 30 ବର୍ଷ ଏକ ଲମ୍ବା ଅବଧି ଅଟେ। ଅଧିକାରୀ ସୂତ୍ରଙ୍କ କହିବା ହେଲା ସାର୍ଵଜନିକ କାରଣ ପାଇଁ ଫିଲ୍ମ ଷ୍ଟାର, କ୍ରିକେଟର, ବେଆଇନ ସଙ୍ଗଠନ, ଧର୍ମର୍ଥ ସଙ୍ଗଠନ ଏହିପରି ସେଲିବ୍ରେଟିଙ୍କୁ ଏମିତି ଫ୍ଲାଟ ଦିଆଯାଇଛି ଓ କେତେଥର ଏହାକୁ ବନାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥାଏ।

କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ସାଂସଦ ହେମା ମାଳିନୀ ଅଶିବାରାରେ 2000 ବର୍ଗ ମିଟରର ଫ୍ଲାଟ ଫେରାଇଥିଲେ। ଅପର ପକ୍ଷରେ ଆଇପିଏଲର ପୂର୍ବ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବ ସାଂସଦ ରାଜୀବ ଶୁକ୍ଳା ମଧ୍ୟ ଅଂଧେରୀରେ ଏକ ଫ୍ଲାଟ ଫେରାଇ ଥିଲେ। ଦୁଇଜଣ ଏହାକୁ ବନାଇବାରେ ଅସମର୍ଥ ଥିଲେ। ଏହାମଧ୍ୟରେ ଗାଭାସ୍କର ଯିଏକି ଲଣ୍ଡନରେ ଅଛନ୍ତି ସେ ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *