‘ସରେଣ୍ଡର କରିବୁ ନାହିଁ, ଗୁଳି କରିଦିଅ …….

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ଏ ସମୟରେ ତାଲିବାନର କବଜା ରହିଛି | ତାଲିବାନୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଫଗାନି ନାଗରିକଙ୍କୁ ବହୁତ ଅତ୍ୟାଚାର କରାଯାଉଛି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଲୋକ ଦେଶ ଛାଡି ପଳାଇ ଯାଉଛନ୍ତି | ଏଥିରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଶରଫ ଗନୀ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି, ଯିଏକି ଦେଶର ଜନତାଙ୍କୁ କଷ୍ଟକର ସମୟରେ ଛାଡି ପଳାଇଗଲେ | ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅମରୁଲାହ ସାଲେହ ନିଜକୁ କାର୍ଯ୍ୟବାହକ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଦେଲେ | ଏ ସମୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପଂଜାଶୀର ସୀମାରେ ତାଲିବାନ ଏବଂ ପଂଜାଶୀର ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି | ଅମରୁଲାହ ସାଲେହ ଏହି ଯୁଦ୍ଧର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି |

ସାଲେହ ବ୍ରିଟେନର ଖବରକାଗଜ ଡେଲି ମେଲକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ନେତାମାନେ ତାଲିବାନକୁ ଡରି ଦେଶ ଛାଡି ପଳାଇ ଯାଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜ ଦେଶ ସହିତ ଧୋକା କରିଛନ୍ତି | ତାଲିବାନ ଯେତେବେଳେ କାବୁଲ ଉପରେ କବଜା କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଆମ ନେତାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଲଢ଼ିବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ତ ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ହୋଇଗଲେ |

ସାଲେହ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ନିଜର ଚିଫ ଗାର୍ଡ ରହୀମଙ୍କୁ କୁରାନ ଉପରେ ହାତ ରଖାଇଲି | ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କହିଲି ଯେ ଆମେ ପଂଜାଶୀର ଆଡକୁ ଯାଉଛୁ | ଆମେ ହାର ମାନି ଆଣ୍ଠୁମାଡି ବସିବୁ ନାହିଁ, ବରଂ ଯୁଦ୍ଧ କରି ତାଲିବାନକୁ ସାମ୍ନା କରିବୁ | ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାସ୍ତାକୁ କବଜା କରିଛି | ଯଦି ମୁଁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଆଘାତ ପାଏ, ତେବେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ମୋ ମୁଣ୍ଡରେ ଦୁଇଥର ଗୁଳିର ଦାଗ ଦେବ | ମୁଁ କେବେ ବି ତାଲିବାନଙ୍କ ଆଗରେ ସରେଣ୍ଡର କରିବିନାହିଁ |

ଏହାସହିତ ସାଲେହ କାବୁଲ ପୋଲିସର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାବୁଲର ପୋଲିସ ଚିଫ ବହୁତ ସାହସୀ ସୈନିକ ଅଟନ୍ତି | ତାଙ୍କଠାରୁ ମୁଁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲି ଯେ ସେମାନେ ପୂର୍ବ ସୀମାରେ ହାରିଗଲେ | ତାଲିବାନ ଆଉ ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ କବଜା କରିନେଲା | ସେ ମୋଠାରୁ କମାଣ୍ଡୋଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିବାପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଲେ | ତେବେ ମୁଁ ଏହି କଠିନ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସୈନିକଂକର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରିଲି ନାହିଁ |

ମୁଁ କହିଲି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଯେତେ ବି ସୈନିକ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ କରନ୍ତୁ | ସାଲେହ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଚିଫ ମୋ ପାଖକୁ ଆସିଲେ ଏବଂ କହିଲେ ଯେ ଆପଣ ଯୁଆଡେ ବି ଯିବେ, ମୁଁ ମଧ୍ୟ ସାଥିରେ ରହିବି | ଆମେ ନିଜର ଶେଷ ଲଢେଇ ଏକାଠି ଲଢ଼ିବା | ନେତାମାନେ ବିଦେଶର ହୋଟେଲଗୁଡିକରେ ଲୁଚିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଡରୁଆ ଅଟନ୍ତି | ସେମାନେ ଗରିବ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହିତ ଲଢ଼ିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି 

ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଫଗାନ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିନାହିଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ରାତିରେ ତାଲିବାନ କାବୁଲକୁ ଆସିଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ପୋଲିସର ମୁଖ୍ୟ ମତେ କଲ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଯେ ଜେଲରେ ବିଦ୍ରୋହ ଷ୍ଟାର୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି | ତାଲିବାନୀ କଏଦି ପଳାଇବାପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଛନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୁଁ ବେଆଇନ-ତାଲିବାନୀ କଏଦୀମାନଙ୍କ ନେଟୱାର୍କ ରେଡି କରି ଏହି ବିଦ୍ରୋହକୁ ଦବେଇବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଲି |

ସେ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ନ ମିଳିବା ଉପରେ ମୁଁ ଅହମଦ ମସୂଦଙ୍କୁ କଲ କଲି | ସେ କହିଲେ ଯେ ମୁଁ କାବୁଲରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଯୋଜନା ତିଆରି କରୁଛି | ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କହିଲି ଯେ ମୁଁ ମଧ୍ୟ କାବୁଲରେ ଅଛି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସେନା ସହିତ ଯୋଡି ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ତାପରେ କାବୁଲ ଛାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ନିଜ ଘରକୁ ଗଲି ଏବଂ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ-ଝିଅମାନଙ୍କ ଫଟୋକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲି | ଏହାସହିତ ନିଜ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ବାକି ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ନେଇଗଲି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *