ଇଏ ହେଉଛି Hyundai ର ବିନା ଡ୍ରାଇଭରରେ ଚାଲୁଥିବା RoboTaxi କାର, ଦେଖନ୍ତୁ ୩୬୦ ଡିଗ୍ରୀ କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ୩୦ ସେନ୍ସର୍ସ ଭଳି ଜବରଦସ୍ତ ଫିଚର

ହୁଣ୍ଡଇର ବିନା ଡ୍ରାଇଭରରେ ଚାଲୁଥିବା RoboTaxi କାର :-

Ioniq 5 RoboTaxi ଲେଭଲ 4 ଅଟୋମେଟିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଟେ, ଅର୍ଥାତ ଏହା ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭ କରିପାରେ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କି କୌଣସି ଡ୍ରାଇଭର ମ୍ୟାନ୍ୟୁଅଲ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ନିଏନାହିଁ | ଏହା ଅଲ-ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ Hyundai Ioniq 5 ରେ ବେସ୍ଡ ଅଟେ, ଯାହାକୁ ଏହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା | Ioniq 5 ନିଜେ ନିଜେ କୌଣସି ଅଟୋମେଟିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଦେଇନଥାଏ |

ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ Hyundai Ioniq 5 :-

Hyundai Ioniq 5 ଏହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ 58kWh ବ୍ୟାଟେରୀ ୨୪୦ ଏବଂ ୩୦୦ ମିଲର ରେଞ୍ଜ ସହିତ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା | ବଡ଼ ବ୍ୟାଟେରୀ ଥିବା ମଡେଲ 220kW ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜ କରିପାରେ | ସେଲସକୁ ୧୮ ମିନିଟରେ ୧୦%ରୁ ୮୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜ କରିପାରେ | ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହର ମ୍ୟୁନିଖ ମୋଟର ଶୋରେ RoboTaxi କୁ ଅଫିସିଆଲ ଭାବରେ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ |

କାରରେ ରହିଛି ୩୦ ଏକ୍ସଟରନାଲ ସେନ୍ସର :-

କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଜେ କାରରେ ୩୦ ଏକ୍ସଟରନାଲ ସେନ୍ସର ଲାଗିଛି, ଯେଉଁଥିରେ କ୍ୟାମେରା, ରଡ଼ାର ଏବଂ ଲିଡାର ସାମିଲ ରହିଛି | ଯାହାଦ୍ୱାରା ୩୬୦ ଡିଗ୍ରୀର ଅଜଂପସନ ଏବଂ ଚାଲିବା ସମୟରେ ‘ଅଲ୍ଟ୍ରା-ଲଙ୍ଗ-ରେଞ୍ଜ’ ରେ ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଜାଣିବାପାଇଁ କ୍ୟାପାସିଟି ମିଳିଥାଏ | ମସନାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ଅପରେଟର ହ୍ୱିକିଲକୁ ଦୂରରୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିପାରେ ଏବଂ ଏହାର ସୁରକ୍ଷିତ ପାଇଁ ଗାଇଡ଼ କରିପାରେ |

ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ କାର :-

ମୋସନର ସଭାପତି ତଥା ସିଇଓ କାର୍ଲ ଇଗ୍ନେମା କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ରୋବୋଟାକ୍ସି ଏକ ଡ୍ରାଇଭରଲେସ କାରର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ବାସ୍ତବରେ ପରିଣତ କରିବା ପରି ଅଟେ | ହୁଣ୍ଡଇ ମୋଟର ଗ୍ରୁପ ଏବଂ ଆପ୍ଟିଭ ସହିତ ଆମର ରଣନୀତିକ ସହଭାଗୀତା ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମ ପାଖରେ ନିଜର ଓଭରଅଲ ହ୍ୱିକିଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋସେସରେ ଅପଡେଟଡ଼ ଅଟୋମୋଟିଭ ଏବଂ ସଫ୍ଟୱେର ପାରଦର୍ଶୀତାକୁ ରହିଛି | ଏହି ସହାୟତା ଆମକୁ ଏକ ରୋବୋଟିକ ଟ୍ୟାକ୍ସିକୁ ଡେଭଲପ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କରେ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଅଟେ ଏବଂ ଗ୍ଲୋବାଲ ପ୍ରଡକ୍ସନ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ-ଅପ୍ଟିମାଇଜ ଅଟେ | ଆମେ ବଡ଼ ପରିମାଣରେ ବ୍ୟବସାୟିକରଣ ଉପରେ ଫୋକ୍ସ କରୁଛୁ ଏବଂ Ioniq 5 robotaxi ଏଥିପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି |”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *