ଏଥର ୨୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଳନ କରାଯିବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଏତେ ଦିନ ଧରି ପାଳନ କରିବାର କାରଣ

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନଙ୍କୁ ସାରା ଦେଶରେ ‘ସେବା ଓ ସମର୍ପଣ’ ଅଭିଯାନ ରୂପରେ ମନାଇବେ। ଏହି ବିଷୟରେ ଅଭିଯାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୭ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଚାଲିବ। ବିଜେପି ନିଜର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ ଜିଲ୍ଲା ଦଳକୁ ‘ସେବା ଓ ସମର୍ପଣ’ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ବିଜେପି ଏହି ଅଭିଯାନ ଜରିଆରେ ଦଳିତ ଓ ବଞ୍ଚିତଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଏହି ସମୟରେ ବିଜେପି ବଞ୍ଚିତ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ନୀତିକୁ ପହଞ୍ଚାଇବାର କାମ କରିବ।

କମେଟିର ଦେଖରଖରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି:-

ଏହି ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ବିଜେପିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ଵରେ ୪ଜଣ ସଦସ୍ୟର କମିଟି ତିଆରି କରିବ ଏଥିରେ ପାର୍ଟିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହାସଚିବ କୈଳାସ ବିଜୟବର୍ଗୀୟ ଓ ଡ. ପୁରନ୍ଦେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିନୋଦ ସୋନକର ଓ କିସାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜକୁମାର ଚାହରଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।

ଏଥର ୨୦ଦିନର ଆୟୋଜନ:-

୨୦୧୪ ମସିହାରେ ମୋଦୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ବିଜେପି ତାଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନକୁ ‘ସେବା ଦିବସ’ ରୂପରେ ପାଳନ କରେ। ଓ ଏକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଗତିବିଧିର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଏହାକୁ ବଢାଇ ୨୦ ଦିନ କରିଦିଆଯାଇଛି କାରଣ ମୋଦୀ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରେ ଦୁଇ ଦଶକ ପୂରଣ କରୁଛନ୍ତି। ୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୭ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ଅଭିଯାନ ଉପରେ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କର କହିବା କଥାକି ୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୦୧ରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରଥମ ଥର ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପରେ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ।

ଅର୍ଥାତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଦାୟିତ୍ଵକୁ ନିଭାଇବାରେ ୨୦ ବର୍ଷ ହୋଇଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଜନ୍ମଦିନର ଭବ୍ୟ ଆୟୋଜନକୁ ୭ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଚଳାଇବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଜେପି ନେତୃତ୍ଵରେ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅଭିଯାନ ଜରିଆରେ ବିଜେପି ଲୋକଙ୍କ ସେବାର ମହତ୍ଵ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ସମାଜର ସମର୍ପଣ ଭାବକୁ ଜାଗୃତ କରିବ। ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ସାରା ଦେଶରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଉଛି। ସାରା ପ୍ରଦେଶ ଓ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ଓ ତାଙ୍କର ଜନକଲ୍ୟାଣର କାମକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ଲଗାଯିବ।

ହେବ ଏହି ଆୟୋଜନ:-

ପାର୍ଟିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେ ପି ନଡ୍ଡା ଏହି ସମୟରେ ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଧୀ ଟୀକାକରଣ ଶିବିର ବୁଲିବାକୁ କହିଥିଲେ। ସେବା ଅଭିଯାନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ୨ ଅକ୍ଟୋବରକୁ ବଡ ଆକାରରେ ପରିଷ୍କାର ଅଭିଯାନ ଭାବରେ ମନାଇବ ଓ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦି ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍ପାଦକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ।

ସାରା ଦେଶରେ ବିଜେପିର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ପାଞ୍ଚ କୋଟି ପୋଷ୍ଟକାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ପଠାଯିବ ଯେଉଁଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହେବକି ଜନ ସେବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ସମର୍ପିତ କରୁଛନ୍ତି। ପାର୍ଟିରେ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ମୋଦୀଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ଓ ଉପହାରର ନିଲାମୀର ପ୍ରଚାର-ପ୍ରସାର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଭଜପାର କିସାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା ମଧ୍ୟ ମୋଦୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ଯେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ‘କିସାନ ଯବାନ ସମ୍ମାନ ଦିବସ’ ରୂପରେ ମନାଇବ। ଏହା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାର୍ଟି ସୈନିକ ଓ କିସାନଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *