ଘରେ ଫ୍ୟାନର ଶବ୍ଦ ପାଇଁ ଆପଣ ବିରକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି କି ? ଏହି ସହଜ ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା କିଛି ମିନିଟରେ ଠିକ ହୋଇଯିବ ଫ୍ୟାନର ଶବ୍ଦ

ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଘରଗୁଡ଼ିକରେ ଲାଗିଥିବା ଫ୍ୟାନ ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଶବ୍ଦ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ | ଅନେକଥର ତ ସେହି ପୁରୁଣା ଫ୍ୟାନ ଏତେ ଶବ୍ଦ କରିଥାଏ ଯେ ନିଦ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଲୋକ ଏଥିରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇ ଫ୍ୟାନ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସବୁବେଳେ ଏପରି ହୁଏନାହିଁ, ବାସ୍ତବରେ ଅନେକ ପୁରୁଣା ଫ୍ୟାନ ସର୍ଭିସିଂ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଠିକ ହୋଇଯାଏ |

ଫ୍ୟାନରୁ କାହିଁକି ଆସିଥାଏ ଶବ୍ଦ ?

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ରୁମର ଫ୍ୟାନ ଶବ୍ଦ କରୁଛି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଏହା ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ ଏପରି କାହିଁକି ହେଉଛି | ବାସ୍ତବରେ ଅନେକଥର ଫ୍ୟାନର ଉପରେ ଗୋଟିଏ କପ ଭଳି ଅପର କ୍ୟାନୋପି ଥାଏ, ଯାହା ତଳକୁ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ଶବ୍ଦ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏହାବ୍ୟତୀତ ଫ୍ୟାନର ମୋଟର ଯେତେବେଳେ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଶବ୍ଦ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ଫ୍ୟାନରେ ଶବ୍ଦ କେଉଁଠୁ ଏବଂ କେଉଁ କାରଣରୁ ଆସୁଛି |

ନଟ-ବୋଲ୍ଟ ଢିଲା ହୋଇଯିବା :-

ସିଲିଙ୍ଗ ଫ୍ୟାନରେ ଅନେକଥର ଲଗାତାର ଚାଲିବା କାରଣରୁ ନଟ-ବୋଲ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଢିଲା ହୋଇଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସଫା କରିବାବେଳେ ଫ୍ୟାନର ନଟ-ବୋଲ୍ଟକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଚେକ କରନ୍ତୁ | ସେହିପରି ଅନେକଥର ଏଥିରେ ଜଙ୍କ ଲାଗିବାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନଟ-ବୋଲ୍ଟ ବାରମ୍ବାର ଢିଲା ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ନୁଆଁ ନଟ-ବୋଲ୍ଟ କିଣି ତାକୁ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ |

ଗ୍ରୀସି ଅଏଲକୁ କରନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର :-

ଫ୍ୟାନ ଗୋଟିଏ ମେସିନ ଅଟେ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତି ୩ମାସରେ ଆପଣ ମେସିନରେ ତେଲ ଢାଳନ୍ତୁ | ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଏଥିରେ ସିଲେଇ ମେସିନରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ତେଲକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ଆଜିକାଲି ଫ୍ୟାନ ଅଲଗା ଅଲଗା ଡିଜାଇନର ଆସୁଛି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତେଲ କେଉଁଠି ଏବଂ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବେ | ଏହାସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ ଯେ ତେଲ ଢାଳିବାପରେ ଫ୍ୟାନକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଚଲାନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ମାସକୁ ଥରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସଫା କରନ୍ତୁ :-

ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣ ଯଦି ଫ୍ୟାନକୁ ସଫା କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଯେ ମାସକୁ ଥରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଫ୍ୟାନକୁ ସଫା କରିବେ | ବାସ୍ତବରେ ଲଗାତାର ଚାଲିବା କାରଣରୁ ଏଥିରେ ଧୂଳି, ମାଟି ଜମିଯାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମେସିନ ସ୍ଲୋ ହୋଇଯାଏ | ବେଳେବେଳେ ଜମିଥିବା ଧୂଳି ମାଟି କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଫ୍ୟାନରେ ଶବ୍ଦ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ | ସ୍ଵିଚ ଅଫ କରିବାପରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ହାଲକା କପଡା ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରେ ଫ୍ୟାନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିଦିଅନ୍ତୁ |

ଫ୍ୟାନର ବ୍ୟାରିଙ୍ଗ ହୋଇଯାଏ ଖରାପ :-

ଫ୍ୟାନ ଯେତେବେଳେ ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହାର ବ୍ୟାରିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଘଷି ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଯେତେବେଳେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ଘଷି ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଏହାର ସନ୍ତୁଳନ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ତାପରେ ଏଥିରୁ ଶବ୍ଦ ଆସିବାକୁ ଲାଗେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ମେକାନିକକୁ ଡାକନ୍ତୁ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ନୁଆଁ ବ୍ୟାରିଙ୍ଗ ଲଗାନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଠିକ କରନ୍ତୁ | ସେହିପରି ଯେତେବେଳେ ମେକାନିକକୁ ଫ୍ୟାନ ଠିକ କରିବାପାଇଁ ଦେବେ, ସେତେବେଳେ ଥରେ ତାକୁ ଚଳାଇ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚେକ କରନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *