ଆଫଗାନି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏୟାରପୋର୍ଟ ବାହାରେ ଜବରଦସ୍ତି କରାଯାଉଛି ବାହାଘର,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ବଡ କାରଣ

ଯେଉଁ କଥାର ଡର ଆଫଗାନିମାନଙ୍କ ମନରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିଲା, ଶେଷରେ ତାଲିବାନର କବଜା ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସେହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଏହି ଅନୁମାନ ପୂର୍ବରୁ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ତାଲିବାନର କଥା ଏବଂ କାମରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି | ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଅତ୍ୟାଚାରୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛି |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ତାଲିବାନର ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦ୍ୱାରା ନିଜେ ନିଜ କମାଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ଦାବିକୁ ମିଛ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି | ତାଲିବାନ ଶାସନକୁ ଡରି ଲଗାତାର ଭାବରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଏକ ନୂତନ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅନେକ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟର ଠିକ ବାହାରେ ବିବାହ କରିବାପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରାଗଲା, ଯେପରିକି ସେମାନଙ୍କୁ ରେସକ୍ୟୁ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ |

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସିଏନଏନର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଆମେରିକୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଧାରାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି | ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଆମିରାତରେ ରେସକ୍ୟୁ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମହିଳାମାନଙ୍କ କିଛି ପରିବାର ତାଲିବାନରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କଲା |

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପରିବାର ଲୋକ ଏପରି କିଛି ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଝିଅମାନଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କଲେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହ ଏପରି ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ସହିତ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନେ କାବୁଲରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଥିଲେ | ଆଫଗାନିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଉପାୟ, ବିଶେଷ ଭାବରେ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ହତାଶର ଚିତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା କରୁଛି | ଏଠାରେ ମହିଳାମାନେ ତାଲିବାନଙ୍କ ହାତରେ ଅତ୍ୟାଚାରର ଚରମ ସୀମାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି |

ଆଜ୍ଞା ହଁ ସିଏନଏନର ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଏହିପରି ବାହାରକୁ ବାହାରିବାର ଉପାୟର କାରଣ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଆମିରାତରେ ଆମେରିକୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିପଦର ଘଣ୍ଟି ବଜାଇ ଦେଇଛନ୍ତି | ଆମେରିକୀୟ ରାଜନେତାମାନଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ୟୁଏଇକୁ ଏପରି ମାମଲାର ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ଆଶା ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଆଫଗାନ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମାନବ କାରବାରର ଶିକାର ହେବାର ବିପଦ ରହିଛି | ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆମେରିକୀୟ ବିଦେଶ ବିଭାଗ ସଂକେତ ଦେଇଛି ଯେ ସେ ଏହା ଉପରେ ହୋମଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ରକ୍ଷା ବିଭାଗ ସହିତ ସମନ୍ୱୟ କରିବ |

ଶେଷରେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ତାଲିବାନ ସେହି ମହିଳାଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କରିଦେଇଛି, ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ସହିତ ପରିବାରର ପୁରୁଷ ସଦସ୍ୟ ନାହାନ୍ତି | ଆଫଗାନିମାନଙ୍କୁ ପଳାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା କିଛି ଘରୋଇ ଗୋଷ୍ଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଦେଶର ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣା ନ ପଡିଛି ଯେ ତାଲିବାନ ସେମାନଙ୍କ ପିଛା କରୁଛି | ମୋଟ ଉପରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ତ ବିଶେଷକରି ତାଲିବାନ ଆସିବାପରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପରିସ୍ଥିତି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଖରାପରୁ ବହୁତ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାପାଇଁ କେହି ନାହାନ୍ତି | ଯାହା ବହୁତ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ଅଟେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *