କ’ଣ ଆପଣଙ୍କ ପରିଚିତ ଲୋକଙ୍କର ଏମିତି ଗୋଡ ହଲାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି କି ? ଆପଣ ହୋଇପାରନ୍ତି ମିସୋକିନେସିୟା ରୋଗର ଶିକାର,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ରୋଗ ବିଷୟରେ

ଆପଣ ଅନେକଥର ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଆଖପାଖରେ ବସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିନା କାରଣରେ ନିଜ ଗୋଡ କିମ୍ବା ହାତ ହଲାଇଥାନ୍ତି | ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଏପରି ନ କରିବାପାଇଁ ମଧ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ସେ ଆପଣଙ୍କ କଥା ମାନେନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ରାଗ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥାଏ |

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଗୋଡ ହଲାଉଥିବାର ଦେଖି ରାଗ ଲାଗିବା :-

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ବାରମ୍ବାର ହାତ-ଗୋଡ ହଲାଇବାର ଦେଖି ମଣିଷର ଏକାଗ୍ରତା ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଲାଗେ | ଏହାଦ୍ୱାରା ସେ ବହୁତ ରାଗିଯାଏ ଏବଂ ଛୋଟ ଛୋଟ କଥାକୁ ନେଇ ବିରକ୍ତ ହେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଏପରି ହେଉଛି, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ଯେ ଆପଣ ‘ମିସୋକିନେସିୟା’ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହେଉଛନ୍ତି | ଏହା ଏପରି ଏକ ରୋଗ ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ଅସ୍ଥିର ଦେଖି ମଣିଷ ଭିତରେ ରାଗ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ |

ଏହି ୟୁନିଭର୍ସିଟି କରିଛି ଷ୍ଟଡି :-

ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କାନାଡ଼ାରେ ବ୍ରିଟିଶ କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ‘ମିସୋକିନେସିୟା’ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିଛି | ଏହି ଷ୍ଟଡିରେ ୪୧୦୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା | ରିସର୍ଚ୍ଚର ଷ୍ଟଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ମିସୋକିନେସିୟାର ପ୍ରଭାବକୁ ମାପିଲେ | ଜଣାପଡିଲା ଯେ କାହାକୁ ହାତ-ଗୋଡ ହଲାଉଥିବାର ଦେଖିଲେ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କୁ ସମସ୍ୟା :-

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ଦେଖିଲେ ଯେ ମିସୋକିନେସିୟା ଦ୍ୱାରା ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡୁଛି | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କାହାକୁ ବାରମ୍ବାର ହାତ କିମ୍ବା ଗୋଡ ହଲାଉଥିବାର ଦେଖି ବ୍ୟକ୍ତିର ମନରେ ବିଚଳିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱଭାବ ଉପରେ ପଡ଼ିବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ସେ ରାଗିଯାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ତିନିଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ହୋଇଯାଏ | ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଅଫିସର କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଥାଏ |

ଏହିପରି ଭାବେ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ :-

ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରୁ ବଞ୍ଚିବାର ସାଧାରଣ ଉପାୟ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ହାତ-ଗୋଡ ହଲାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗାଳି କରନ୍ତୁ | ଯଦି ସେ କହିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ କଥା ମାନୁନାହିଁ, ତେବେ ତାଠାରୁ ଦୂରରେ ବସିବାପାଇଁ ଡେରି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏପରି କରିବାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ବାରମ୍ବାର ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିସ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାପ ଅଧିକ ହେବନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *