ନିଜେ ବିଛାଇଥିବା ଜାଲରେ, ନିଜେ ଫସିଗଲା: ଭ-ୟରେ ଥରୁଛି ପାକିସ୍ତାନ, ତାଲିବାନ ଶାସନର ଆଗମନ ପାଇଁ ଇସଲାମବାଦ ପ୍ରତି ବଢିଲା ବି-ପଦ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ଶା-ସନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଫଳରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି| ଖାସ କରି ନିଜେ ବିଛାଇଥିବା ଜାଲରେ ନିଜେ ଫସିଯାଇଛି ପାକିସ୍ତାନ| କାରଣ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ଦାଖଲ ପଛରେ ପାକିସ୍ତାନର ହାତ ଅଛି| ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ନିଜର ସରକାର ଗଠନ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ଥା ଥିବା ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ପଡୋଶୀ ଦେଶରୁ ସୁର-କ୍ଷା ପାଇଁ ବି-ପଦ ଭ-ୟ କରୁଛି|

ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କ ଭ-ୟ ଯେ, ତାଲିବାନ ମାନଙ୍କ ଆଗମନ ପାଇଁ ସୀମାରେ ଆତ-ଙ୍କବାଦୀ ମାନଙ୍କର ଆକ୍ର-ମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ| ଏହି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ସୀମାରେ ହାଇ ଆଲ-ର୍ଟରେ ରହିଛି| ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଭ-ୟଙ୍କର ଆକ୍ର-ମଣ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ତାଲିବାନୀର ଗୋଷ୍ଠୀ ଇସଲାମାବାଦ ବିଶେଷ ବିପ-ଦ ଅନୁଭବ କରୁଛି| କାରଣ ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ହଜାର ହଜାର ପାକିସ୍ତାନୀ ଜିହ୍ୱାଡି ହିଂ-ସାରେ ନିଜର ପ୍ରା-ଣ ହରାଇଛନ୍ତି|

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସୁର-କ୍ଷା ଏତେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିଛି ଯେ, କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆତ-ଙ୍କବା-ଦୀ ସଂଗଠନର ଆଇଏସ-ଖୋରାସାନ ତରଫରୁ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ବାହାରେ ଆ-ତ୍ମଘା-ତୀ ଆକ୍ର-ମଣ କରିଥିଲା| ​​ଯାହା ଫଳରେ ଆମେରିକା ସେ-ନାର ୧୩ ଜଣ ସୈ-ନିକଙ୍କ ସହିତ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରା-ଣ ହରାଇଥିଲେ|

ପାକିସ୍ତାନର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ଦୁଇ ତିନି ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ| ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ଶାସନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଆତ-ଙ୍କବାଦୀ ମାନଙ୍କର ଆକ୍ର-ମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ ବୋଲି ଇସଲାମାବାଦ ଭ-ୟ ଅନୁଭବ କରୁଛି| ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ (ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ) ତାଲିବାନକୁ ଏକ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସଂଗଠନ ଗଠନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ| ଯାହା ଫଳରେ ସେମାନେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିୟ-ନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ|

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆମେରିକାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଲଗାତାର ଅଭି-ଯୋଗ ଲଗାଇଛନ୍ତି| କିନ୍ତୁ,ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ଅଭି-ଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀ-କାର କରୁଛି| ପାକିସ୍ତାନର ସୁର-କ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ନିଜର ସୁର-କ୍ଷା ପାଇଁ ଗୁ-ପ୍ତ-ଚର ଅଧିକାରୀ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି| ତାଲିବାନକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନାର ପୁନର୍ଗଠନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ଗୁ-ପ୍ତଚ-ର ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସଆଇର ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କୁ କାବୁଲକୁ ପଠାଇବେ| କିନ୍ତୁ, ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ତାଲିବାନ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ପାଖରୁ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇନାହାନ୍ତି|

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *