ତାଲିବାନ ପଞ୍ଝାରେ ନ୍ୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲ ଆଙ୍କର,ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ ,ଆଉ ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

କାବୁଲ ଉପରେ କବଜା କରିବାପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ରାଜ କରୁଥିବା ତାଲିବାନଙ୍କର ଏମିତି ସବୁ ଫଟୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ସଂକେତ ମିଳୁଛି | ସାରା ଦେଶରେ ତାଲିବାନ ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ବନ୍ଧୁକ ଧରି ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରିକି ଏହି ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ଟିଭି ସ୍ଟୁଡ଼ିଓ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛନ୍ତି | ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓରେ ଟେଲିଭିଜନ ଆଙ୍କରଙ୍କୁ ତାଲିବାନୀ ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ବନ୍ଧୁକ ଧରି ଘେରି ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଆଙ୍କର ଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ନ ଡରିବାପାଇଁ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି | ସୋମବାର ସକାଳୁ ହିଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ଭିଡିଓ ବହୁତ ଭାଇରଲ ହେଉଛି |

ଭିଡିଓରେ ଟିଭି ନ୍ୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲର ଆଙ୍କର ବହୁତ ଡରିଯାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି | ଆଫଗାନ ଟିଭିର ପିସ ସ୍ଟୁଡ଼ିଓ ରାଜନୈତିକ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆଙ୍କର କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଇସଲାମିକ ଅମିରାତ(ତାଲିବାନର ନାମ) ଚାହୁଁଛି ଯେ ଜନସାଧାରଣ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନେ ଡରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଭିଡିଓରେ ଆଙ୍କରଙ୍କ ପଛରେ କେବଳ ଜଣେ ତାଲିବାନ ଯୋଦ୍ଧା ନୁହେଁ ବରଂ ଅନେକ ଯୋଦ୍ଧା ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି | ଏହି ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ବନ୍ଧୁକ ଅଛି |

ଏହି ଭିଡିଓ ସେତେବେଳେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା, ଯେତେବେଳେ ତାଲିବାନ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଦାବି କରୁଥିଲା ଯେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂର୍ବ ଭଳି ଆଉ ନାହିଁ | ଇତିହାସଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରି ତାଲିବାନ ଜନତା ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସବୁ ଅଧିକାର ଦେବାକୁ କହିଛି |

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନର ଅଫିସିଆଲ ଭାବରେ ସରକାର ହୋଇନାହାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ତାର ଅସଲ ରୂପ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଯାଇଛି | ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଟିଭି ସ୍ଟୁଡ଼ିଓରେ କାମ କରିବାପାଇଁ ରୋକାଗଲା ଏବଂ ଝିଅମାନେ ପାଠ ପଢିବାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କରି ଦିଆଗଲା |

ତାଲିବାନ ଲିଡରଙ୍କ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ନେଉଥିବା ଆଙ୍କର ଦେଶ ଛାଡିଲେ :-

ସେପଟେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନ୍ୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲ ଟୋଲୋ ନ୍ୟୁଜର ଆଙ୍କର ବେହେସ୍ତା ଅର୍ଘ୍ୟଦ ଦେଶ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି | ବେହେସ୍ତା ତାଲିବାନ ଲିଡରଙ୍କ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଆସିଥିଲେ | ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରଥମଥର ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ତାଲିବାନ କୌଣସି ମହିଳା ଆଙ୍କରଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବସି ଟଙ୍କା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲା | ଏହାପରେ ହିଁ ଦାବି କରାଗଲା ଯେ ବୋଧହୁଏ ଏଥର ପଦ ସମ୍ଭାଳିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ତାଲିବାନ ବଦଳିଯିବ | ତେବେ ପରେ ଲୋକମାନେ ଭୁଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଲିବାନ ନିଜ ପ୍ରକୃତ ରୁପକୁ ଆସିଗଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.