ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ମୋଗଲ ସମୟର ପାଞ୍ଚଜଣ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳା, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜାଣିନାହାନ୍ତି,ଆଜି ହିଁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତୁ

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ସତ କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା କି ଆପଣ କେବେ ଶୁଣିନଥିବେ | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ପ୍ରାୟତଃ ବହିରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇ ନଥାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଫଳତା ପଛରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ହାତ ଥାଏ | ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୋଗଲ ଶାସନ କାଳର ଏମିତି କିଛି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଇତିହାସରେ ବହୁତ ବଡ଼ ଯୋଗଦାନ ରହିଛି | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ …

ଦିଲରାସ ବାନୋ ବେଗମ :-

ଦିଲରାସ ବାନୋଙ୍କ ନାମ ମୋଗଲ ଇତିହାସରେ ମଧ୍ୟ ପଢିବା ସମୟରେ ବହୁତ କମ ହିଁ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିବ | କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଦିଲରାସ ବାନୋ ବେଗମ ମୋଗଲର ଶେଷ ଶହଶାହ ଔରାଙ୍ଗଜେବଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ନିଜର ମରଣପରାନ୍ତ ଖୀତାବ ରାବିୟା ଉଦୌରାଣୀ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଏ | ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୬୬୨ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା, ସେ ମିର୍ଜା ବଦିଉଦ୍ଦିନ ସଫବି ଏବଂ ନୌରସ ବାନୋ ବେଗମଙ୍କ ଝିଅ ଥିଲେ, ଏହାର ପରିଣାମସ୍ୱରୂପ ସେ ସଫବି ରାଜବଂଶର ରାଜକୁମାରୀ ଥିଲେ | ୧୬୩୭ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ବିବାହ ରାଜକୁମାର ଔରାଙ୍ଗଜେବଙ୍କ ସହିତ କରାଯାଇଥିଲା |

ମରିୟମ ଉଜ ଜାମନି :-

ମରିୟମ ଜାମନି ଆମେରର ରାଜା ଭାରମଳ କଚ୍ଛବାହାଙ୍କ ଝିଅ ଥିଲେ | ତାଙ୍କ ନାମ ଯୋଦ୍ଧା ବାଇ ଥିଲା | ଆକବରଙ୍କ ସହିତ ୧୫୬୨ ମସିହାରେ ସାମ୍ଭର, ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନରେ ତାଙ୍କ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା | ସେ ଆକବରଙ୍କର ତୃତୀୟ ସ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ | ବହୁତ ଅପେକ୍ଷା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଯୋଦ୍ଧା ଆକବରଙ୍କ ପୁଅ ସଲିମଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଲେ, ସେତେବେଳେ ଆକବର ତାଙ୍କୁ ମରିୟମ ଜାମନି ଆଖ୍ୟା ଦେଇଥିଲେ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି – ବିଶ୍ୱ ପ୍ରତି ଦୟାଳୁ | ପରେ ଏହା ସଲିମ ଜାହାଙ୍ଗୀର ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ହେଲା | ଏହି ଯୋଡି ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଯୋଡି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଜଣେ ରାଜପୁତ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ବିବାହ ଏକ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ସହିତ, ଏହି କଥାକୁ ବହୁତ ଲୋକ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ |

ଜହାଂଆରା ବେଗମ :-

କୁହାଯାଏ ଯେ ଜହାଂଆରା ବେଗମ ସମ୍ରାଟ ଶାହଜାହାନ ଏବଂ ମହାରାଣୀ ମମତାଜ ମହଲଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଝିଅ ଥିଲେ | ସେ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ତଥା ଷଷ୍ଠ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ଔରାଙ୍ଗଜେବଙ୍କ ବଡ଼ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ସେ ହିଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାନ୍ଦନୀ ଚକର ରୂପରେଖା ତିଆରି କରିଥିଲେ | ୧୬୩୧ ମସିହାରେ ମମତାଜ ମହଲଙ୍କ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ୧୭ ବର୍ଷୀୟ ଜହାଂଆରା ନିଜ ମାଙ୍କୁ ମୋଗଲ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଲେଡି ବୋଲି ଘୋଷିତ କରିଥିଲେ, ଏହି ତଥ୍ୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କର ତିନିଜଣ ସ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ |

ସେ ଶାହଜାହାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଝିଅ ଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରଭାବକୁ ସମାପ୍ତ କରିଦେଇଥିଲେ | ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳା ରୂପରେ ଆଜି ବି ଜଣାଯାଏ |

ଗୁଲବଦନ ବାନୋ ବେଗମ :-

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ୧୫୨୩ ମସିହାରେ ଗୁଲବଦନଙ୍କ ଜନ୍ମ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାବୁଲରେ ହୋଇଥିଲା | ପିଲାଦିନେ ହିଁ ତାଙ୍କ ବାପା ଜହିରୁଦ୍ଦିନ ବାବରଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ସାବତ ମା ମାହମ ବେଗମ ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେ ପିଲାଦିନରୁ ପଢିବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ପାରସ୍ୟ ଏବଂ ନିଜ ମାତୃଭାଷା ତୁର୍କୀରେ କବିତା ମଧ୍ୟ ଲେଖୁଥିଲେ | ସେ ନିଜ ଭଣଜା, ରାଜକୁମାର ଆକବରଙ୍କ ବହୁତ ନିକଟତର ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ କାହାଣୀ ଶୁଣାଉଥିଲେ |

ଯେତେବେଳେ ଆକବର ସମ୍ରାଟ ହେଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଗୁଲବଦନଙ୍କୁ ହୁମାୟୁନ ନାମା ଲେଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହିପରି ମୋଗଲ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଇତିହାସ ପ୍ରଥମଥର ଜଣେ ନାରୀର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଢ଼ାଯାଇପାରେ |

ନୁରଜାହାନ :-

ଏହି ନାମା ତ ଆପଣ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ | ୧୬୧୧ ମସିହାରେ ଜାହାଙ୍ଗୀରଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରିବାପରେ ତାଙ୍କୁ ୧୬୧୩ ମସିହାରେ ସମ୍ରାଟ ବେଗମ କରାଯାଇଥିଲା | କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହେବା ସହିତ ବହୁତ ବୁଦ୍ଧିମତୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ଏହାସହିତ ସେ ଶାସ୍ତ୍ରକଳାରେ ମଧ୍ୟ ନିପୁଣ ଥିଲେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ ୧୬୧୯ ମସିହାରେ ସେ ଗୋଟିଏ ଗୁଳିରେ ସିଂହକୁ ମାରି ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ | ଏହାର ଫଳସ୍ୱରୂପ ଜାହାଙ୍ଗୀରଙ୍କ ଶାସନର ସମସ୍ତ ଭାର ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ଆସିଯାଇଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *