କରୋନାର ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ C.1.2 : ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ ବହୁତ ଖତରନାକ,ଟୀକାର କବଚକୁ ମଧ୍ୟ ହରାଇପାରେ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଆହୁରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଏକ ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମିଳିଛି | କରୋନାର ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆହୁରି ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ହୋଇପାରେ ଏବଂ କରୋନାର ଟୀକାରୁ ମିଳୁଥିବା ସୁରକ୍ଷାକୁ ମଧ୍ୟ ହରାଇପାରେ |

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା :-

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସ୍ଥିତ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଫର କମ୍ୟୁନିକେବଲ ଡିଜିଜ ଆଣ୍ଡ କ୍ୱାଜୁଲୁ ନାଟଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନୋଭେସନ ଆଣ୍ଡ ସିକ୍ୱେନ୍ସିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସର ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ C.1.2 , ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଏହି ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେବେଠାରୁ ନେଇ ଅଗଷ୍ଟ ୧୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚୀନ, କଙ୍ଗୋ, ମରିସସ, ଇଂଲଣ୍ଡ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଏବଂ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର କୋଭିଡ -19 ର ପ୍ରଥମ ଲହର ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ଭାଇରସର Subtypes ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ C.1 ର ତୁଳନାରେ C.1.2 ଅଧିକ ମ୍ୟୁଟେଡ ହେଲା, ଯାହାକୁ ‘Nature of Interest’ ର ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖାଯାଇଥିଲା |

ପ୍ରତିମାସରେ ବଢୁଛି ଜିନୋମ :-

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ C.1.2 ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା କରୋନା ଟୀକାରୁ ମିଳୁଥିବା ସୁରକ୍ଷାକୁ ଚକମା ଦେଇପାରେ | ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟଡିରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ C.1.2 ର ଜିନୋମ ପ୍ରତିମାସରେ ବଢୁଛି | ଏହି ମେ ମାସରେ 0.2 ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢି ଜୁନରେ ଏହା 1.6 ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ଏହା ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଗଲା | ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ଏହା ଦେଶରେ ବିଟା ଏବଂ ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ବୃଦ୍ଧି ଆଡକୁ ରହିଛି |’ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପାସନା ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ କରୋନାର ଅନେକ ମ୍ୟୁଟେସନର ପରିଣାମ ଅଟେ, ଯାହାକି ପ୍ରୋଟିନରେ ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ମୂଳ ଭାଇରସଠାରୁ ବହୁତ ଅଲଗା ହୋଇଯାଏ |

ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ :-

କୋଲକାତାର ସିଏସଆଇଆରର ବୈଜ୍ଞାନିକ ରାୟ କହିଛନ୍ତି, “ଏହାର ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ବଢିଥିବା ପ୍ରୋଟିନରେ ଅନେକ ମ୍ୟୁଟେସନ ଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧି କ୍ଷମତାର କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ହେବନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ବ୍ୟାପେ, ତେବେ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଯିବ |” C.1.2 ର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ସିକ୍ୱେନ୍ସରେ ୧୪ ମ୍ୟୁଟେସନ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ସିକ୍ୱେନ୍ସରେ ଅତିରିକ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.