କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଉପହାର : ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ମାସିକ ପେନସନ, ସ୍ଵାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଦୁଇଜଣ ପାଇ ପାରିବେ ମାସକୁ ୧୦,୦୦୦, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅଣ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ, କୃଷି, କୃଷକ, ଠେଲା, ରାସ୍ତାଘାଟରେ ବିକ୍ରେତା ଏବଂ ଦୋକାନୀ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ମାସକୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନସନ ପାଇବେ। ଯଦି ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ନେଇଛନ୍ତି, ତେବେ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ଦମ୍ପତି ମାସକୁ ୧୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନସନ ପାଇବେ। ଯଦି ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଏହି ପେନସନ ବଞ୍ଚିଥିବା ଜୀବନସାଥୀ (ନମିନି)ଙ୍କୁ ମିଳିବ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି।

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଜଣଙ୍କର ରୋଜଗାରର ଏକ ଛୋଟ ଅଂଶ ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ବିନିଯୋଗ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ। ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ଏହି ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମାସକୁ ୨୧୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବୟସ ୨୪ ବର୍ଷ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟସ ୨୧ ବର୍ଷ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ମାସିକ ୩୪୬ ଟଙ୍କା ଏବଂ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ୨୬୯ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ଟଙ୍କା ୫୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ। ୬୦ ତମ ବର୍ଷରୁ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ଆଜୀବନ ପେନସନ ପାଇବେ ୧୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ ବାର୍ଷିକ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା।

ଏହିପରି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଯୋଜନାର ଲୋକପ୍ରିୟତା:-

ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନା ବିନିଯୋଗ ପରିମାଣରେ ବଡ ନୁହେଁ। ଏହା ସେହି ପରିବାରଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତିଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଯାହାର ସଞ୍ଚୟ ବହୁତ କମ ଅଟେ। ଏହି ଯୋଜନାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ୨୦୨୦-୨୧ ମସିହାରେ, ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନା ଏବଂ ଜାତୀୟ ପେନସନ ସିଷ୍ଟମର ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା, ଏହି ଯୋଜନାରେ ମୋଟ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪.୨୪କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ:-

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ୪୦ ବର୍ଷ ହେବା ଉଚିତ। ଏଥିରେ, ମାସିକ ପ୍ରିମିୟମ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥାଏ। ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରିମିୟମ ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯେହେତୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନସନ ପରିମାଣ ୧୦୦୦ ମାସିକ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ୫୦୦୦ ମାସିକରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାବେଳେ ପେନସନର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *