୨୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତୁ ଆଉ ମାଲାମାଲ ହୁଅନ୍ତୁ,ଫଟାଫଟ ଏମିତି ଭାବରେ ସବୁ କିଛି କରନ୍ତୁ

କରୋନା ଭୁତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ, ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶିଳ୍ପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କ୍ଷ-ତି ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାର ଗତି ମନ୍ଥର ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ବି-ପଦ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାଧାନ ହୋଇନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଯଦି ଆପଣ ପିଏମ କିସାନ ସାମନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଟେ।

ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ମାନଧନ ଯୋଜନା ଏକ ଉତ୍ତମ ଯୋଜନା। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ରାସ୍ତାଘାଟ ବିକ୍ରେତା, ରିକ୍ସା ଚାଳକ, ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଶ୍ରମିକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ। ଏହି ସ୍କିମ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିଦିନ ମାତ୍ର ୨ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି ଆପଣ ବାର୍ଷିକ ୩୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ ପାଇପାରିବେ।

ଏତେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ:-

ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୫୫ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ। ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୨ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି ଆପଣ ବାର୍ଷିକ ୩୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ ପାଇପାରିବେ। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ।

୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ପେନସନ ଭାବରେ ମାସକୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅର୍ଥାତ ବର୍ଷକୁ ୩୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହି ସମୟରେ, ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ, ଆପଣଙ୍କର ଏକ ସଞ୍ଚୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବ୍ୟକ୍ତିର ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ ଏବଂ ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ:-

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଶ୍ରମିକମାନେ ସିଏସସି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ପୋର୍ଟାଲରେ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବ।

ସେହି ସମୟରେ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ, ସଞ୍ଚୟ କିମ୍ବା ଜନ ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ପାସବୁକ, ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଦରକାର ପଡ଼ିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମ୍ମତି ପତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁଠାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ରହିଛି, ଯାହାଫଳରେ ପେନସନ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା କଟାଯାଇପାରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.