ରାମଷ୍ଟିନ ଏୟାରସୋ : ଏୟାରସୋରେ ପାଇଲଟର ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ମ-ରିଗଲେ ୭୦ ଲୋକ,ସୋ ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥିବା ଦର୍ଶକ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିଲେ ନାହିଁ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘ-ଟଣା

ଏୟାରସୋ ଏମିତି ଏକ ଜିନିଷ ପାଖାପାଖି ସବୁ ଦେଶରେ ହୋଇଥାଏ|ଦୁନିଆସାରା ଏହାର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥାଏ|ଏହି ଏୟାରସୋ ପଛରେ ବହୁତ କାରଣ ହୋଇପାରେ|ଯେପରି ଦେଶ ନିଜର ବାୟୁସେନାର ତାକତ ଫଳରେ ଦୁନିଆ ଓ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ରୁବରୁ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି|ବା ପୁଣି ଏହି ଏହାରସୋ ର ବାହାନାରେ ବିମାନ ଚାଳକକୁ ଆଛା ପ୍ରା-କ୍ଟିସ ହୋଇଥାଏ|ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦେଶର ଜନତା,ନେତା ଓ ସେନାର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏୟାରସୋ ହୋଇଥାଏ|

ଯେତେବେଳେ କୈାଣସି ଏୟାରସୋ ହୋଇଥାଏ,ତାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଵଡ ମଜା ଆସେ|ମାଟିରୁ କିଛି ଫୁଟ ଦୁରରେ ଏହି ବିମାନ ଆକାଶରେ ଯେତେବେଳେ କଳାବାଜି ଦେଖାଇଥାଏ ତ ଏମିତି ଲାଗେ ଏମିତି ଚଢେଇ ମସ୍ତି ମୁଡରେ ଆକାଶରେ ଉଡୁଛି|ଏହି ଏୟାରସୋ ପଛରେ ବହୁତ ସାରା ପ୍ଲାନିଙ୍ଗ ଓ ଅଭ୍ୟାସ ଲୁ-ଚି ଥାଏ|ଏଥିରେ ହୃଦ-ୟସ୍ପ-ର୍ଶୀ କଳା ଦେଖାଯାଏ|କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହି କୈଶଳ ଦେଖାଇବା ଚକ୍କ-ରରେ ଚାଳକ ଭୁଲ କରିବସେ ଓ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା ହୋଇଥାଏ|

ଏମିତିରେ ଆଜି ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ଭ-ୟାନ-କ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା ସମ୍ବନ୍ଧରେ କହିବି ଯାହା ଏୟାରସୋ ସମୟରେ ଘ-ଟିଛି|କଥା ୨୮ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୮୮ର ଅଟେ|ସେତେବେଳେ ରାମଷ୍ଟିନ ଏୟାରବେସରେ ଏକ ଏୟାରସୋ କରାଯାଉଥିଲା|କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଭ-ୟାନ-କ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା ହୋଇଥିଲା|ଏହି ଏୟାରସୋରେ ତିନିଟି ଲ-ଢୁଆ ବିମାନ ଏକାସହ ଧ-କ୍କା ଦେଇଥିଲା|ଏଥିରେ ୭୦ ଲୋକଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଓ ୩୪୬ ଜଣ ଲୋକ ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ ଆ-ହତ ହୋଇଥିଲେ|

ପ୍ରକୃତରେ ୨୮ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୮୮ ଦିନ ରାମଷ୍ଟିନ ଏୟାରବେସରେ ସ୍ପୋନସର ଏୟାରସୋର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା|ସୋ ର ଆରମ୍ଭରେ ସବୁକିଛି ଠିକଠାକ ଚାଲୁଥିଲା|ସମସ୍ତେ ଶୋକୁ ଭଲରେ ଉପଭୋଗ କରୁଥିଲେ|ପୁଣି ସୋ ର ଶେଷରେ ଫ୍ରିସେ ଟ୍ରିକୋଲାରୀ ଦଳ ଏର୍ମିଚି ଏମବି ୩୩୯ ଲ-ଢୁଆ ବିମାନରେ ନିଜର କୈଶଳ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ|

ଏହି ଦଳର ନେତୃତ୍ବ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ନେଲ ଇବୋ ନୁତାଲାରୀ କରିଥିଲେ|ଏୟାରସୋରେ ଇବୋ ଫ୍ରାନ୍ସ ଓବର ମୁଭ କରିଥିଲେ|ଏହି ଚକ୍କ-ରରେ ତାଙ୍କ ବିମାନ ଅନ୍ୟ ଦଳର ବିମାନ ପାଖକୁ ଆସି ବୁଲିଲା|ଯେତେବେଳେ ଆଗକୁ ସେ ପୁଣି ଷ୍ଟ-ଣ୍ଟ କଲେ ତ ଦୂରତାର ସଠିକ ଅନୁମାନ କରିପାରିନଥିଲେ ଫଳରେ ତାଙ୍କ ବିମାନ ଅନ୍ୟ ସହ ଧ-କ୍କା ହୋଇଥିଲା|

ଵିମାନର ଏହି ଟ-କ୍କର ଏତେ ଭି-ଷଣ ଥିଲା ଯେ ଏହାର ନେଗେଟିଭ ଅସର ସେଠାରେ ମହଜୁଦ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଥିଲା|ପ୍ରକୃତରେ ବିମାନ ଆଖପାଖରେ ଧ-କ୍କା ଫଳରେ ତାର ମଲବା ଓ ଫ୍ୟୁଲ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଥିଲା|ଏହି ଦୁର୍ଘ-ଟଣାରେ ତିନି ଜଣ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘଟି-ଥିଲା|ମଲବେ କାରଣରୁ ୭୦ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘ-ଟିଥିଲା|ଏହା ସହ ଖଣ୍ଡ ବିଖ-ଣ୍ଡିତ ଅଂ-ଶ ପଡିବାରୁ ୩୪୬ ଲୋକ ଆ-ହତ ହୋଇଥିଲେ|ଏହା ଏତେ ଖତ-ରନା-କ ଥିଲା ଯେ ଆଜିବି ଜର୍ମାନୀର ଲୋମ ଟାଙ୍କୁରି ଉଠେ|

ଏହି ଘ-ଟଣା ପରେ ଏହି ଏୟାରବେସ ଉପରେ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ଦିଆଗଲା|ପରେ ଏହାକୁ ମଞ୍ଜୁର ଦିଆଗଲା|ପରେ ଏହାର କଡା ସୁ-ର-କ୍ଷା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଗଲା|ଏଵେ ଏହା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ ଯେପରି ପୂର୍ବଭଳି ଘ-ଟଣା ନଘଟେ|

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *