ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ : କାବୁଲରେ ଆମେ ଗଡବଡ କରିଦେଲୁ,ଅଯଥାରେ ମ-ରିଗଲେ ଏତେ ଲୋକ, ଆମେରିକୀୟ ସୈନି-କଙ୍କ ଭିଡିଓ ଭାଇରଲ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ପୁଣିଥରେ ଆକ୍ର-ମଣ ହେବାର ଆ-ଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ଆମେରିକା ସନ୍ଦେହ କରୁଛି ଏବଂ ନିଜ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଏୟାରପୋର୍ଟକୁ ନ ଯିବାପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି | ସେହିପରି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିବା ମାରା-ତ୍ମକ ଆକ୍ର-ମଣ ଉପରେ ଆମେରିକାର ଜଣେ ସୈ-ନିକଙ୍କର ବ-ୟାନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଯେଉଁଥିରେ ସେ ସୈ-ନ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱକୁ ଗା-ଳି କରିଛନ୍ତି | ଆମେରିକାର ଲେଫ୍ଟଇନେଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ ସ୍ଟୁଅର୍ଟ ଶେଲର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୈନ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱକୁ ସାର୍ବଜନିକ ଭାବରେ ଘଟ-ଣାର ଦାୟୀ କରିବା ଉଚିତ |

କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆକ୍ର-ମଣ ହେବାପରେ ସ୍ଟୁଅର୍ଟ ଶେଲର ଫେସବୁକରେ ନିଜ ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି | ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ ଭାଇରଲ ହେଉଛି | ସ୍ଟୁଅର୍ଟ ଶେଲର ଏହି ଭିଡିଓରେ ସେନାର ପୋଷାକରେ ଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି | ଏଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ” କଣ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ନିଜ ରିଆଙ୍କକୁ ଟେବୁଲ ଉପରେ ରଖି ଏହା କହିପାରିବେ, “ବହିଷ୍କାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୂର୍ବରୁ ବାଗରାମ ଏୟାରଫିଲ୍ଡକୁ ଛାଡିବାର କଳ୍ପନା ବେକାର ଥିଲା, ଯାହା ରଣ-ନୀତିକ ଦୃ-ଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ |” କଣ କେହି ଏପରି କରିପାରିବେ ? ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କରିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ କଣ କେହି ଜଣେ ହାତ ଉଠାଇ ଏହା କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ସବୁକିଛି ଗଡବଡ କରିଦେଇଛୁ |”

ସେ ଭିଡିଓରେ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ସ୍ଥିର କରନ୍ତିନାହିଁ | ତେଣୁ ‘ ସମ୍ଭାବିତ ଭାବରେ ସବୁ ଲୋକ ବୃଥାରେ ମ-ରିଗଲେ | ମୁଁ ୧୭ ବର୍ଷ ଧରି ଯୁ-ଦ୍ଧ ଲ-ଢ଼ୁଛି | ମୁଁ ମୋର ଉଚ୍ଚକର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହା କହିବା ପାଇଁ ସବୁକିଛି ହରାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି | ମୁଁ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ସ୍ଥିର କରିବାପାଇଁ ଦାବି କରୁଛି |’

ଭିଡିଓରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହେଲା, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏପରି ମଧ୍ୟ ଥିଲେ, ଯାହାକୁ ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏହି ଭିଡିଓକୁ ତିଆରି କରିବା ପଛରେ କେବଳ ସେହି କାରଣ ନାହିଁ | ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟର ଭିଡିଓରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୋ ଜୀବନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଆମେରିକାକୁ ବିଦେଶ କୂଟନୀତି ମା-ମ-ଲାରେ ସବୁଠାରୁ ବିପ-ଜ୍ଜନକ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଦେଶ କରିବା ଅଟେ | ହିଂ-ସା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ମୋ ଜୀବନର ଦିନ ଶେଷ ହେଉଛି | ମତେ ଆଗକୁ ଏକ ନୂତନ ଆଲୋକ ଦେଖାଯାଉଛି |”

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ନୌସେନାର ବାକି କର୍ମଚାରୀମାନେ ଶେଲରଙ୍କୁ ଭିଡିଓ ହଟାଇବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଭିଡିଓକୁ ଫେସବୁକରୁ ହଟାଇନାହାନ୍ତି | ଏହି ଭିଡିଓ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦ-ଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *