ଦୁନିଆରୁ ଯାଉ ଯାଉ ଦୁଇଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଲୋକ ଦେଖାଇ ଚାଲିଗଲା ୧୮ ଦିନର ନିରୀହ ଝିଅ, ହେଲା ସବୁଠାରୁ କମ ବୟସର ଆଇ ଡୋନର

ଟିକେ ଭାବନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଆଖି ନଥିବ, ତେବେ କଣ ଆପଣ ଦୁନିଆର ସୁନ୍ଦରତାକୁ ଦେଖିପାରିବେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ବଞ୍ଚିବାପାଇଁ ଆଖି ରହିବା କେତେ ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଦୃ-ଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଚାଲିଯାଏ, ସେ କଳ୍ପନା କରିବା ମଧ୍ୟ ଛାଡିଦିଏ ଯେ ସେ ପୁଣିଥରେ ଦୁନିଆକୁ ଦେଖିପାରିବ |

ଏଥିପାଇଁ ଏକ ବାପାମା ନିଜ ୧୮ ଦିନର ଝିଅର ମୃତ୍ୟୁ ପାରେ ତାର ଆଖିକୁ ଦାନ କରିଦେଲେ | ଜୁଲାଇ ୧୮ ତାରିଖ ୨୦୧୧ ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଅପରାଜିତାଙ୍କର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଝିଅର ମୃ-ତ୍ୟୁର ତୁ-ରନ୍ତ ପାରେ ହିଁ ବାପାମା ଆଖି ଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଗଲେ | ଏହିପରି ଭାବେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପାରେ ମଧ୍ୟ ଅପରାଜିତା ଏହି ଦୁନିଆକୁ ଦେଖିଚାଲିବ |

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଶାହଦୋଲର ବାସିନ୍ଦା ଧୀରଜ ଗୁପ୍ତା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରାଜ ଶ୍ରୀ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ରୁହନ୍ତି | ବିବାହର ୩ ବର୍ଷ ପାରେ ରାଜଶ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ଝିଅକୁ ଜନ୍ମ ଦେଲେ, ଯାହାର ନାମ ସେମାନେ ‘ଅପରାଜିତା’ ରଖିଥିଲେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଝିଅଟିର ଶରୀରରେ ଫୁଡ ପାଇପ ବିକଶିତ ହୋଇନଥିଲା, ତାର ଅପରେସନ ମଧ୍ୟ କରାଗଲା, ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ବଞ୍ଚାଇପାରିଲେ ନାହିଁ |

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟର ପୀସକା ମୋଡ଼ ସ୍ଥିତ ହରି ଗୋବିନ୍ଦ ନର୍ସିଙ୍ଗ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜୁଲାଇ ୧୮ରେ ଝିଅଟିର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଜୁଲାଇ ୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାର ଅପରେସନ କରାଗଲା, କିନ୍ତୁ ଅଗଷ୍ଟ ୪ ତାରିଖରେ ହିଁ ନିରୀହ ଝିଅଟି ମୃ-ତ୍ୟୁବ-ରଣ କଲା | ଅପରାଜିତା ନିଜ ବାପାମାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନ ଥିଲା |

ଅପରାଜିତାଙ୍କ ବାପାମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଝିଅର ଜନ୍ମ ହେବାପରେ କେବଳ ତାର ସୁନ୍ଦର ଆଖି ହିଁ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ତେଣୁ ତାକୁ ଦାନ କରିବାପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲୁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କଶ୍ୟପ ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଗଲା | ଯାହା ପାରେ ହସ୍ପିଟାଲ ଟିମ ପହଞ୍ଚି ଝିଅଟିର କର୍ଣ୍ଣିୟା ରିଟ୍ରିଭ କଲା ଏବଂ ତାର ଆଖିକୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସୁର-କ୍ଷିତ ଭାବରେ ରଖାଗଲା | ବିଶେଷ କଥା ଏହା ଯେ ତାପରଦିନ ହିଁ ଝିଅଟିର ଦୁଇଜଣ ଲୋକଙ୍କଠାରେ କର୍ଣ୍ଣିୟା ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ କରାଗଲା | କର୍ଣ୍ଣିୟା ରିଟ୍ରିଭ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର ଭାରତୀୟ କଶ୍ୟପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପରାଜିତା କେବଳ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ସାରା ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଟପ 5 ଡୋନର ପାଲଟିଛି |

ଅପରାଜିତାଙ୍କ ବାପାମା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମ ଝିଅ ତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏ ଦୁନିଆରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦୁଇଜଣ ଆମ ଝିଅର ଆଖି ଦ୍ୱାରା ଦୁନିଆ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ତାର ଆଖି ଜୀବିତ ରହିଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆଖି ଦାନ ଭଳି ଏହି ମହାନ କାମ ପାଇଁ ଅପରାଜିତାଙ୍କ ବାପାମାଙ୍କୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ରାଜ୍ୟପାଳ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.