ବାଇଡେନଙ୍କ ଚେତାବନୀ : ଆସନ୍ତା ୨୪ ରୁ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ପୁଣି ହୋଇପାରେ ଆକ୍ରମଣ

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ୨୪ରୁ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଉପରେ ପୁଣିଥରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ | ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଖତରନାକ ରହିଛି ଏବଂ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ବିପଦ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଜାରି ରହିଛି |

ଏକ ବୟାନରେ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର କମାଣ୍ଡରମାନେ ମତେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ୨୪-୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଆଉ ଏକ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସକାଳେ ମୁଁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଟିମ ଏବଂ ସେଠାରେ ନିୟୋଜିତ କମାଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକ କରିଥିଲି |

ଏହି ସମୟରେ ଆମେ ଗତ ରାତିରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ISIS-K ଠିକଣାରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କଲୁ | ମୁଁ କହିଥିଲି ଯେ ଆମେ ଆମର ସୈନିକମାନଙ୍କ ଏବଂ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଖୋଜିବୁ ଏବଂ ଆମେ ଏପରି ହିଁ କଲୁ |

ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି, ଆତଙ୍କବାଦୀ ଉପରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଶେଷ ନଥିଲା | ଆମେ କାବୁଲ ଆକ୍ରମଣରେ ସାମିଲ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଲଗାତାର ପିଛା କରିବୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବୁ | ଯେବେ ବି କେହି ଆମେରିକା କିମ୍ବା ଆମ ସୈନିକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ, ଆମେ କଡା ଜବାବ ଦେବୁ | ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ |

ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମରିଯାଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୩ ଜଣ ସୈନିକ ଆମେରିକାର ମୂଲ୍ୟକୁ ଜାରି ରଖି ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରି ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି |

ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି, କାବୁଲରେ ଖତରନାକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ବାହାର କରିବା କାମରେ ଲାଗି ରହିଛୁ | କାଲି ଆମେ ୬୮୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାର କରିଥିଲୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଶହ ଶହ ଆମେରିକୀୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ଆଜି ଆମେ ଏହି କଥା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କଲୁ ଯେ ଆମେରିକା ସୈନିକମାନେ ଏଠାରୁ ଯିବାପରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କିପରି ଭାବେ ବାହାର କରାଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *