ଆପଣ ଭଲ ରୋଜଗାର କରି ପାରିବେ ଏହି ଯୋଜନା ଗୁଡ଼ିକରୁ, ଅଷ୍ଟମ ପାସ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ

ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି କାରଣରୁ ଅଧିକ ପଢ଼ିପାରି ନାହାନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କରୋନା କାଳରେ ରୋଜଗାରକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ବିଷୟରେ କହିବୁ | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ଏପରି ଅନେକ ଯୋଜନା ରହିଛି, ଯାହାର ଲାଭ ନେଇ ଆପଣ ନିଜର କାମ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ରୋଜଗାର ପାଇପାରିବେ |

ଅଷ୍ଟମ ପାସ କରିଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନିବେଦନ :-

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଷ୍ଟମ ପାସରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ପାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ଲୋକମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ | ସରକାର କେବଳ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରଦାନ କରିନଥାନ୍ତି ବରଂ ବିଜନେସ ଆରମ୍ଭ କରିବାପାଇଁ ଟ୍ରେନିଂ ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି | ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ନେଇ ଆପଣ ନିଜ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କାମ ଦେଇପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ତାହା କେଉଁ ଯୋଜନା ଏବଂ ସେଥିରୁ କିପରି ଲାଭ ଉଠାଯାଇପାରିବ |

ପିଏମ ସ୍ୱନିଧି ଯୋଜନା :-

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାର ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଲୋନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି | ଏହା ଅଧୀନରେ ସରକାର ନିୟମିତ ଭାବରେ ହିସାବ କରିବା ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ କାରବାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କରିଥାନ୍ତି |

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ନେବାପାଇଁ ଆପଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହେବା ଉଚିତ | ଯଦି ଆପଣ ହକର ହୋଇଥିବେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ULB ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଭେଣ୍ଡିଂ ସାର୍ଟିଫିକେଟ କିମ୍ବା ପରିଚୟ ପତ୍ର ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଡିଂ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମିଳିନାହିଁ, ସେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୌଶଳ ବିକାଶ ଯୋଜନା :-

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ କୌଶଳ ବିକାଶର ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଏହି ଟ୍ରେନିଂ ନେଇ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରୋଜଗାର ହାସଲ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜର କାମ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ |

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ନେବାପାଇଁ ଆପଣ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଦଶମ ପାସ କିମ୍ବା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଛାଡିଥିବା ଯୁବକ କିମ୍ବା ଦଶମ ପାସ ଛାତ୍ର ନିଜ କୌଶଳକୁ ବିକଶିତ କରିବାପାଇଁ PMKVY ରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ | ଏହି ଟ୍ରେନିଂ ନେବାପାଇଁ ସରକାର ୧୮-୪୫ ବର୍ଷର ବୟସ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରୋଜଗାର ସୃଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ :-

ଏହି ଯୋଜନାରେ ନୂତନ ଉଦ୍ୟୋଗ ସ୍ଥାପନ କରିବାପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | ଵିନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଦ୍ୟୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିବାପାଇଁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ବ୍ୟାପାର/ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରିବାପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ ଦିଆଯାଇଥାଏ |

ଆବେଦକ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହୋଇଥିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବା ଉଚିତ | ସେ ଅତି କମରେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପାସ କରିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ମନରେଗା ଯୋଜନା :-

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରତି ପରିବାର ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୧୦୦ ଦିନର ସର୍ବନିମ୍ନ ରୋଜଗାର ଦେବାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଆଯାଇଛି | ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆବେଦନ ଦେବାର ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେ କାମ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥାଏ |

ଆବେଦନକାରୀ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହୋଇଥିବା ଉଚିତ | ତାଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଆବଶ୍ୟକ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *