କଣ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଦେବେ ଅଭିନେତା ସନୁ ସୁଦ ???ଜାଣନ୍ତୁ ଅଭିନେତାଙ୍କ ଜବାବ .

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ତଥା କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରଶଂସା ପାଇଥିବା ସୋନୁ ସୁଦ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ସିଏମ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ସହ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିଲେ, ତେବେ ଏହି ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା। ସେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି କି? ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୋନୁଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିରୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଡ଼ାଇଥିଲେ। ସୋନୁ କହିଛନ୍ତିଯେ, ‘ରାଜନୀତିରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇନାହିଁ। ଏହା ତାଠାରୁ ଏକ ବଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ। ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହାଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଉ କୌଣସି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ‘ସେ କହିଛନ୍ତି,’ ରାଜନୈତିକ କିଛି ନାହିଁ .. ମୁଁ ସର୍ବଦା ଏହା କହିଆସୁଛି। ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା କୁହନ୍ତିଯେ, ଯଦି ଆପଣ କିଛି ଭଲ କାମ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ କିମ୍ବା କାହିଁକି ରାଜନୀତିରେ ଆସନ୍ତୁ, ଏହା ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ରାଜନୀତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିନାହୁଁ କାରଣ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ଏହାଠାରୁ ବଡ ଏବଂ ଏହା ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି।



ଦିଲ୍ଲୀର ସିଏମ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଆମେ କୌଣସି ରାଜନୀତିରେ ଆଲୋଚନା କରିନାହୁଁ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ସୋନୁଙ୍କୁ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେଯେ, ସୋନୁ ସୁଦ ସମଗ୍ର ଦେଶ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଅଟନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଦେଶର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ, କେହି ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପରୋପକାର ଯାହା ସରକାର କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହେଉଛି, ସେ ଏହା କରୁଛନ୍ତି। ସିଏମ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଏହା ଏକ ଖୁସିର ବିଷୟ ଯେ ସୋନୁ ‘ଦେଶ କେ ମେଣ୍ଟର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଆମର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ହେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେଶର ମେଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୋଧହୁଏ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଦେଶର ମେଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏକ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭାବରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଦେଶର ମେଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ କିପରି ଆଗକୁ ବଢିବେ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବ। ଆମେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛୁ, ଆପଣ ଆଗକୁ ଆସି ପିଲାମାନଙ୍କର ପରାମର୍ଶଦାତା ହୁଅନ୍ତୁ।

 

ଏହି ଅବସରରେ ସୋନୁ କହିଛନ୍ତିକି, ‘ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କି ପ୍ରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି ତାହା ମୋତେ କହିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।’ ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅଂଶ ହେବାକୁ ନିବେଦନ କରୁଛି। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତିଯେ, ଆମେ ରାଜନୀତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଆମେ କରିଥିବା ଆଲୋଚନା ରାଜନୀତିଠାରୁ ବଡ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.