କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଆଟାକ ଅପଡେଟ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଆକ୍ସନ ମୋଡରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାଇଡେନ,ସେନାକୁ ଦେଲେ ଏହି ବଡ଼ ଆଦେଶ

ଗତକାଲି କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିବା ଦୁଇଟି ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ବହୁତ କ୍ରୋଧରେ ଅଛନ୍ତି | ସେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଖୋଜିପାଇବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରି ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ | ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ହୋଇଥିବା ସିରିଏଲ ବ୍ଲାଷ୍ଟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି | ସେହିପରି ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି |

ମୃତକ ସଂଖ୍ୟା ବଢିପାରେ | ଇସଲାମିକ ଷ୍ଟେଟ(IS) ଆକ୍ରମଣର ଦାୟୀ ରହିଛି | କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଆକ୍ରମଣର ନିଶ୍ଚିତ ହେବାପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୋ ବିଡେନ ମିଡ଼ିଆକୁ କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ, ସେ ପେଣ୍ଟାଗନକୁ ପୁନଃଆକ୍ରମଣର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଡଜନ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବାର ସୂଚନା ରହିଛି | ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହାକୁ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ସୈନିକ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଦିନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି | ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ଇସଲାମିକ ଷ୍ଟେଟ (ଆଇଏସ) ଦାୟୀ କରିଛି | ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ବିଡେନ ମଧ୍ୟ ISISକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି | ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସରେ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମେ କ୍ଷମା କରିବୁ ନାହିଁ, ଭୁଲିବୁ ନାହିଁ |” ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଖୋଜିବୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ |”

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକଙ୍କର ଅପରେସନ ଜାରି ରହିବ | ତେବେ ସେ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ତାରିଖର ଡେଡ଼ଲାଇନ ଉପରେ କିଛି କହିନାହାଁନ୍ତି | ଅତିକମରେ ୧,୦୦୦ ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ ଆଫଗାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ କାବୁଲରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି | ଆମେରିକା କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରୁ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତୀବ୍ର କରିଛି | ୨୫ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୭୫୦୦ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି | ଏମିତିରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ କେବଳ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଅଛି |

ସେହିପରି କହିରଖୁଛୁ ଯେ ରୁଷ କହିଛି ଯେ କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଆସନ୍ତା କିଛି ଘଣ୍ଟା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ | ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆହୁରି କିଛି କାର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ | ରୁଷ ନିଜ ଦୂତାବାସକୁ ଖାଲି କରିଛି | ସେହିପରି ଭାରତ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଭାରତକୁ ଅଣାଯାଇଛି | ମନୋନୀତ ଲୋକ ବାକି ଅଛନ୍ତି, ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ନାହାଁନ୍ତି | ହୋଇପାରେ ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି | କିଛି ଶିଖ ଏପରି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଭାରତ ବଦଳରେ ଆମେରିକା ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *