ବର୍ତ୍ତମାନ ରାସନ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବା ହେଲା କଷ୍ଟକର, ନୂତନ ସଫ୍ଟଓୟାରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦେବା ନିହାତି ଜରୁରୀ

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ରାସନ କାର୍ଡ କରାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଖବର ରହିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ରାସନ କାର୍ଡ କରାଇବା ପୂର୍ବ ଭଳି ସହଜ ହେବନାହିଁ | ବାସ୍ତବରେ, ରାସନ କାର୍ଡ କରାଇବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଜଟିଳ ହୋଇଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ରାସନ କାର୍ଡର ନବୀକରଣ, ନୂତନ ରାସନ କାର୍ଡ କରାଇବାକୁ ଯିବା, ରାସନ କାର୍ଡରେ ୟୁନିଟ ବଢାଇବା ଇତ୍ୟାଦି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ଦଶଟି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦରକାର ହେବ |

ରାସନ କାର୍ଡ କରାଇବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେଲା ଜଟିଳ :-

ବାସ୍ତବରେ, ନୂତନ ସଫ୍ଟଓୟାରରେ ଅନେକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି | ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ସହ ଜଡିତ ସଫ୍ଟଓୟାରର ପରିଚାଳନା କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ରାସନ କାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ | ଏପଟେ, ନୂତନ ରାସନ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାର କଠିନ ପ୍ରକ୍ରିୟା କାରଣରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି |

ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ?

୧. ରାସନ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାପାଇଁ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଗୋଟିଏ ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜ ଫଟୋ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ |

୨. ରାସନ କାର୍ଡ ବାତିଲ ପ୍ରମାଣପତ୍ର |

୩. ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଶେଷ ପୃଷ୍ଠାର ଫଟୋଗ୍ରାଫି |

୪. ଗ୍ୟାସ ବୁକର ଫଟୋଗ୍ରାଫି |

୫. ସମଗ୍ର ପରିବାର କିମ୍ବା ୟୁନିଟର ଆଧାର କାର୍ଡର ଫଟୋଗ୍ରାଫି |

୬. ସମସ୍ତ ୟୁନିଟର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର କିମ୍ବା ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ କିମ୍ବା ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର କିମ୍ବା ପାନ୍ କାର୍ଡର ଫଟୋଗ୍ରାଫି

୭. ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ରର (SC, ST, OBC) ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ଫଟୋଗ୍ରାଫି |

୮. ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗତା ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଫଟୋଗ୍ରାଫି |

୯. ଯଦି ଆପଣ ମନରେଗା ଜବ କାର୍ଡ ଧାରକ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଜବ କାର୍ଡର ଫଟୋଗ୍ରାଫି |

୧୦. ରୋଜଗାରର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ସ୍ୟାଲେରୀ ସ୍ଲିପ କିମ୍ବା ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ରସିଦ କିମ୍ବା ରୋଜଗାର ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଫଟୋଗ୍ରାଫି |

୧୧. ଆଡ୍ରେସ ପ୍ରୁଫ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପାଣିର ବିଲ, ହାଉସ ଟ୍ୟାକ୍ସ, ଭଡାନାମା ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏର ଫଟୋଗ୍ରାଫି |

୧୨. ରାସନ କାର୍ଡକୁ ଅନଲାଇନରେ ଅପଲୋଡ଼ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, ନଚେତ ରାସନ ମିଳିବନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *